Teknolojinin Eğitimdeki Yeri ve Önemi

Yazar: Yasin G. | 26.03.2017 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 33580
Teknolojinin Eğitimdeki Yeri ve Önemi
T eknolojinin eğitimde en etkili şekilde kullanılması ve teknolojinin eğitimdeki önemi

Teknolojinin günümüzde sürekli gelişmesi ve git gide kullanıldığı alanların artası ile beraber hayatımızın neredeyse her alanında olduğu bir gerçektir. Her alanda en iyi şekilde teknolojiyi kullanan bireyler genelde o sektörün lideri konumuna yükselmiş durumdadır. Giderek artan teknoloji kullanımın artık eğitim dünyasında da fazlasıyla yerini aldığı bilinmektedir. Bu neden çoğu öğrenci ve öğretmen teknolojik uygulamaları eğitim hayatlarında oldukça kullanmaktadır. Bilindik eğitim yöntemleri artık teknoloji ile birleştirilerek teknolojinin ışığında farklı gelişmeler takip edilerek eğitim sistemi sürekli geliştirilmektedir.
 

- Öğrenciler Açısından Teknolojinin Önemi

Artık öğrenciler daha yaratıcı, dinamik, özgün ve kendini geliştiren bir nesil olarak yetişmektedir. Önceleri herhangi bir alanda ödev veya araştırma verildiğinde kütüphanelerden ve ansiklopedilerden araştırma yapılıyordu. Ancak günümüzde internet sayesinde öğrenci istediği alanda araştırmasını yapar ve kısa sürede en verimli şekilde bilgiye ulaşabilir. Tabi ki burada dikkat edilmesi gereken konu doğru kaynaktan araştırma yapmaktır.
 

- Öğrenci Teknolojiyi Nasıl Kullanmalıdır

İnternette aradığın her bilgiyi en kısa sürede ulaşabildiğiniz doğrudur. Ancak unutulmamalıdır ki internet deniz gibidir, eğer düzgün kullanmazsanız araştırma yaptığınız konu hakkında yanlış bilgilere ulaşabilirsiniz. Araştırma yaptığınız konu ile ilgili en verimli ve en doğru bilgiyi o bilgiyi sunan kaynaktan ulaşabilirsiniz. Örneğin; matematik ile ilgili bir konu araştırması yaparken en doğru bilgiyi matematik ile ilgili sitelerden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca eğitim teknolojileri alanında öğrencilere sunulan bir çok uygulama sayesinde özgün, yaratıcı ve dinamik bir birey olarak kendinizi geliştirebilirsiniz.
 

- Öğretmenler Açısından Teknolojinin Önemi

Eğitim teknolojileri alanında o kadar çok uygulama geliştirildi ki bu uygulamaları doğru bir şekilde kullanan bir öğretmen gün boyunca alamadığı sonucu bir saate alabilir. En basit örneği akıllı tahtalardır. Artık uzun uzun bilgileri tahtaya yazmaktan ziyade istediğiniz her bilgiyi akıllı tahtalar sayesinde anında tahtaya yansıtabilirsiniz. Bu sadece öğretmen sadece ders anlatmaya odaklanacağı için dersler artık çok daha verimli bir hale gelmiş olacaktır. Ve bir çok eğitim teknolojileri uygulamaları ile öğretmenin saatlerini alan şeyler artık dakikalar içerisinde sonuca bağlanmaktadır.


Bir önceki yazımız olan "Profesyonel Sunum Hazılarlayabileceğiniz 3 Araç" başlıklı makalemizde profesyonel bir şekilde sunumlar hazırlayabileceğiniz uygulamalar ve nasıl kullanıldığı ile alakalı bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzde Web 2.0 teknolojisi hızlıca ilerliyor bunun sonucunda her bireyin en az bir tane sosyal medya adresi bulunmaktadır.

Prezi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Prezi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Prezi, sıradan sunumlardan sıkılan, kaliteli, eğlenceli ve dikkat çekici sunumlar hazırlamak isteyenlerin uygulamasıdır.

Kahoot Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kahoot Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kahoot öğrencilerinize, basit bir şekilde quizler, anketler hazırlayabileceğiniz ve soru-cevap yapabileceğiniz bir platformdur.

Eğitimde Teknolojinin Önemi

Eğitimde Teknolojinin Önemi

Eğitimde teknoloji giderek artmaya başladı. Öğrenci ve öğretmenler teknolojinin fazlasıyla farkındalar. O yüzden "Kodlama" fazlasıyla gerekli bir hal aldı.

Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?

Cevap Yaz 31 Ocak 2018

Tek kelimeyle mükemmel :)