Teknolojiyi Kullanarak Başarılı Olmak

Yazar: Sercan M. | 17.04.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 194
Teknolojiyi Kullanarak Başarılı Olmak
Ö ğrenciler teknolojiyi kullanarak derslerine nasıl başarılı olur? Teknolojinin eğitime olan katkıları nelerdir? Haydi beraber inceleyelim..

Günümüzde teknoloji artık her alanda çok yaygın olarak kullanılıyor. Teknoloji hayatımıza inanılmaz kolaylıklar getiriyor. Peki günümüzde bu kadar yaygın olan teknolojiyi eğitimde ne kadar kullanıyoruz? Akıllı tahtalar, projeksiyonlar, yazıcılar, bilgisayarlar... Birçok araçla eğitimi destekleyebiliyoruz. Bu araçları derslere ne kadar yansıtıyoruz? Yeterince faydalanıyor muyuz? Eğitimde teknoloji kullanımı başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Okullarda bazı derslerde anlaması zor konular olabiliyor. Bu konuları mümkün olduğunca somutlaştırarak anlattığımızda öğrenciler konuları daha iyi kavrayabiliyorlar. Peki konuları nasıl somutlaştırabiliriz? Teknoloji tam bu noktada devreye giriyor. Bilgisayardan veya akıllı tahtadan ders konularını somut örneklerle çok daha iyi açıklayabiliriz. Mesela coğrafya dersini düşünelim. Oldukça görsele dayalı bir ders olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenciye falezlerin tanımını verip geçersek öğrenci pek bir şey anlamayacaktır. Ama bu konuyu görselle desteklediğimizde öğrenci konuyu çok daha iyi kavrayacaktır. Sadece görsel değil teknolojiden yararlanarak materyaller geliştirebiliriz. Materyaller öğrenimi çok fazla kolaylaştıracaktır. Matematik dersinde pergelle derse gidip açı çizmeyi öğrenmek öğrenciler için çok keyifli olacaktır. Bu da güzel bir ders işlenmesi için olanak sağlayacaktır.

Bir de işin internet boyutu var. İnternette çok fazla bilgi hakim. Öğrenciler interneti doğru kullandıkları takdirde istedikleri başarıya ulaşabileceklerdir. Örnek verecek olursak okulda anlamadığı bir konuyu öğrenci internet üzerinden çalışabilir. Konu anlatımları, örnek sorular, testler, çalışma sayfaları gibi birçok etkinlik yapabilir. Hatta birçok platform üzerinden ücretsiz ders anlatan öğretmenlerden ders dinleyerek eksik olduğu konuları tamamlayabilir. Bu kadar harika imkanlar varken neden kullanmıyoruz? Öğrencilerimize bu imkanları neden sunmuyoruz? Şu teknolojiyi artık doğru bir biçimde kullanıp gençlerimizin başarısı için uygun hale getirelim. Çocuklar teknolojiyi oyun oynamak için kullanmamalı. Yeri gelecek elbette eğlenecekler ama öncelik derslerini tamamlamak olmalıdır. Online ders sayfamızdan ders alabileceğiniz en iyi öğretmenleri araştırabilirsiniz. 

İnternet bize yeri gelir kitap olur, yeri gelir öğretmen olur, yeri gelir materyal olur. Sadece nasıl kullanılacağını bilmek gerekiyor. Okulda anlamadığınız bir konuyu akşam eve geldiğinizde tekrardan inceleme fırsatınız var. Siz yeter ki istekli olun, çabalayın teknoloji ayaklarınız altında. Konularınızı mutlaka görsellerle pekiştirin. Örneğin dağlara mı çalışıyorsunuz?Hemen açın Google arama motorunu. Dağın ismini yazın ve şekline bakarak o dağı inceleyerek çalışın. Bu şekilde çalıştığınızda akılda kalıcı bir ders çalışma imkanınız olacaktır. Matematik dersi için örnek verecek olursak 3 boyutlu uygulamalar var. Doğruları, geometrik cisimleri, koordinat sistemi gibi birçok bileşeni kolaylıkla kavrayabilirsiniz. 

Eğitimde ülkece başarılı olmak ve bu ülke için bilgili vatandaşlar yetiştirmek istiyorsak teknolojiyi eğitime katmalıyız. Çok fazla kolaylık var. Bu kolaylıklardan mutlaka yararlanalım. Özellikle ücretsiz ders anlatımları harika bir imkan sunuyor öğrenciler için. Bu fırsatları iyi bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. 

Etiketler

Yazar

Sercan M.

Herkese merhabalar ben Sercan. KPSS'de 49. olup Van'a matematik öğretmeni olarak atanmış bulunmaktayım. Şuan hali hazırda Van'da öğretmenlik yapmaktayım. Genç,dinamik,hareketli ...

Benzer Yazılar
İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?

Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?

Canva kolay bir şekilde dilediğin şekilde afiş, poster, albüm, sunum yapmanız için tasarlanmış mükemmel bir programdır.

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitim belli bir branşta, belli bir konu da bilgi ve beceri kazandırma ve geliştirme işidir. Eğitimde özel dersin faydaları.

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Eğitimde Sosyal Medya Kullanımı

Günümüzde Web 2.0 teknolojisi hızlıca ilerliyor bunun sonucunda her bireyin en az bir tane sosyal medya adresi bulunmaktadır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul