Teknolojiyi Kullanarak Başarılı Olmak

Yazar: Sercan M. | 17.04.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 420
Teknolojiyi Kullanarak Başarılı Olmak
Ö ğrenciler teknolojiyi kullanarak derslerine nasıl başarılı olur? Teknolojinin eğitime olan katkıları nelerdir? Haydi beraber inceleyelim..

Günümüzde teknoloji artık her alanda çok yaygın olarak kullanılıyor. Teknoloji hayatımıza inanılmaz kolaylıklar getiriyor. Peki günümüzde bu kadar yaygın olan teknolojiyi eğitimde ne kadar kullanıyoruz? Akıllı tahtalar, projeksiyonlar, yazıcılar, bilgisayarlar... Birçok araçla eğitimi destekleyebiliyoruz. Bu araçları derslere ne kadar yansıtıyoruz? Yeterince faydalanıyor muyuz? Eğitimde teknoloji kullanımı başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Okullarda bazı derslerde anlaması zor konular olabiliyor. Bu konuları mümkün olduğunca somutlaştırarak anlattığımızda öğrenciler konuları daha iyi kavrayabiliyorlar. Peki konuları nasıl somutlaştırabiliriz? Teknoloji tam bu noktada devreye giriyor. Bilgisayardan veya akıllı tahtadan ders konularını somut örneklerle çok daha iyi açıklayabiliriz. Mesela coğrafya dersini düşünelim. Oldukça görsele dayalı bir ders olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenciye falezlerin tanımını verip geçersek öğrenci pek bir şey anlamayacaktır. Ama bu konuyu görselle desteklediğimizde öğrenci konuyu çok daha iyi kavrayacaktır. Sadece görsel değil teknolojiden yararlanarak materyaller geliştirebiliriz. Materyaller öğrenimi çok fazla kolaylaştıracaktır. Matematik dersinde pergelle derse gidip açı çizmeyi öğrenmek öğrenciler için çok keyifli olacaktır. Bu da güzel bir ders işlenmesi için olanak sağlayacaktır.

Bir de işin internet boyutu var. İnternette çok fazla bilgi hakim. Öğrenciler interneti doğru kullandıkları takdirde istedikleri başarıya ulaşabileceklerdir. Örnek verecek olursak okulda anlamadığı bir konuyu öğrenci internet üzerinden çalışabilir. Konu anlatımları, örnek sorular, testler, çalışma sayfaları gibi birçok etkinlik yapabilir. Hatta birçok platform üzerinden ücretsiz ders anlatan öğretmenlerden ders dinleyerek eksik olduğu konuları tamamlayabilir. Bu kadar harika imkanlar varken neden kullanmıyoruz? Öğrencilerimize bu imkanları neden sunmuyoruz? Şu teknolojiyi artık doğru bir biçimde kullanıp gençlerimizin başarısı için uygun hale getirelim. Çocuklar teknolojiyi oyun oynamak için kullanmamalı. Yeri gelecek elbette eğlenecekler ama öncelik derslerini tamamlamak olmalıdır. Online ders sayfamızdan ders alabileceğiniz en iyi öğretmenleri araştırabilirsiniz. 

İnternet bize yeri gelir kitap olur, yeri gelir öğretmen olur, yeri gelir materyal olur. Sadece nasıl kullanılacağını bilmek gerekiyor. Okulda anlamadığınız bir konuyu akşam eve geldiğinizde tekrardan inceleme fırsatınız var. Siz yeter ki istekli olun, çabalayın teknoloji ayaklarınız altında. Konularınızı mutlaka görsellerle pekiştirin. Örneğin dağlara mı çalışıyorsunuz?Hemen açın Google arama motorunu. Dağın ismini yazın ve şekline bakarak o dağı inceleyerek çalışın. Bu şekilde çalıştığınızda akılda kalıcı bir ders çalışma imkanınız olacaktır. Matematik dersi için örnek verecek olursak 3 boyutlu uygulamalar var. Doğruları, geometrik cisimleri, koordinat sistemi gibi birçok bileşeni kolaylıkla kavrayabilirsiniz. 

Eğitimde ülkece başarılı olmak ve bu ülke için bilgili vatandaşlar yetiştirmek istiyorsak teknolojiyi eğitime katmalıyız. Çok fazla kolaylık var. Bu kolaylıklardan mutlaka yararlanalım. Özellikle ücretsiz ders anlatımları harika bir imkan sunuyor öğrenciler için. Bu fırsatları iyi bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. 

Etiketler

Yazar

Sercan M.

Herkese merhabalar ben Sercan. KPSS'de 49. olup Van'a matematik öğretmeni olarak atanmış bulunmaktayım. Şuan hali hazırda Van'da öğretmenlik yapmaktayım. Genç,dinamik,hareketli ...

Benzer Yazılar
Türkçe Eğitiminde Ne Kadar Teknoloji Kullanıyoruz?

Türkçe Eğitiminde Ne Kadar Teknoloji Kullanıyoruz?

Teknoloji, 2000'li yıllarla birlikte hayatımızın ayrılmaz bir parçası hâline geldiği artık su götürmez bir gerçektir.

Hiçbir Şey İçin Geç Değil!

Hiçbir Şey İçin Geç Değil!

Kübra Güleç kimdir? Öğretmek sürekli bir öğrenme sürecidir. Sakin ol, Geç kalmadın, Erken de değil.

Eğitimde Rol Model Olmak

Eğitimde Rol Model Olmak

Bir çocuğun düzenli bir şekilde ders çalışmasını sağlayacak en önemli faktör anne ve babanın yaşam tarzı ve çocuklarına rol model olmalardır.

Doğru Proje Doğru Teknoloji

Doğru Proje Doğru Teknoloji

Yazılımsal uygulama geliştirmek isteyenlerin teknoloji seçimlerinde dikkat etmesi gerekenler nelerdir. Hangi yazılım dilinde uygulama geliştirmek daha verimlidir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?