Hiçbir Şey İçin Geç Değil!

Yazar: Kübra G. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2078
Hiçbir Şey İçin Geç Değil!
K übra Güleç kimdir? Öğretmek sürekli bir öğrenme sürecidir. Sakin ol, Geç kalmadın, Erken de değil.

Merhaba sevgili öğrenciler,

Yazıma böyle başlamamın sebebi doğrudan bu sitenin hizmet ettiği alan olan 'eğitim' e gönderme yapmak değildir. Zira ben keyifle mesleğini icra eden hep daha iyisini yapmanın peşinde olan bir öğretmen olarak her anın bir öğrenme süreci olduğunu düşünmekteyim. Bir öğretmen olarak diyebilirim ki, öğretmek sürekli bir öğrenme sürecidir. Zira işlediğim her derste konuyla ilgili yeni bir başka püf noktasını yakalıyorum; yahut her öğrencim ayrıca benim öğretmenim olup bir öğrenci gözüyle derslerimde farklı bir bakış açısı kazanmama yardım ediyor.

Dil öğretmeni olmamdan olacak kelimelerle oynamayı ve konuşmayı çok seven biriyim. Sürçü lisan edersem affedin. Mesleğe başladığımda anneme: 'Allah beni öğretmen olmam için yaratmış' demiştim, ve hala öyle düşünüyorum. Zira hepimiz yaradılırken bu dünyada hizmet edeceğimiz amaç ruhumuzda tecelli ediyor.

Sene 2005, lise son sınıftayım, sınava bir ay var ve öğretmenlerim benden alanımda Türkiye'de ilk 10 bekliyor. Bir gün sıra arkadaşımla dershaneden dönerken trafik lambaları arabalara kırmızıyı gösterirken karşıya geçiyoruz. Ben arkadaşımdan bir iki adım öndeyim. Birden bir aracın patinaj sesini duyuyorum, sonrası yok. 28 gün koma, kısmi hafıza kaybı, yamuk kaynayan kemikler ve bacaktan 3 ameliyat. Yürüyemiyorum aylarca, ama her şeyi hatırlamak için gece gündüz okuyorum. 2 yıl sonra 4 ay çalışıyorum sınava Hacettepe üniversitesinde ve Erasmusla burslu olarak Fransa'da okuyorum. Bugün hem İngilizce hem Fransızca öğretmeni ve yeminli tercümanım. Hatta Kasım ayında uluslararası Magna Şirketinin Doğu Avrupa Genel Müdürünün eş zamanlı tercümanlığını yaptım.

İçinde bulunduğumuz bu pandemi döneminde eğitim öğretmen ve öğrencinin olduğu her yerdedir mottosuyla derslerimi online olarak yürütüyorum ve ne öğrencilerim ne ben hastalık riski taşımadan gönül rahatlığıyla öğrenmeye devam ediyoruz. Eğer siz de buna inanıyorsanız veya inanmadığınız halde fırsat tanımak isterseniz bu süreci keyifle götürmek için burada olacağım.

Son Olarak Hiç Bir Şey İçin Geç Değildir;

 1. New York, California’dan 3 saat ileride ancak bu California’yı yavaş yapmaz.
   
 2. Kimi 22 yaşında mezun olur ama sağlam bir iş bulmak İçin 5 sene bekler.
   
 3. Kimi 25 yaşında CEO olup 50 yaşında ölürken, kimi 50 yaşında CEO olur 90’ını görür.
   
 4. Kimi evlenirken kimi bekar kalır.
   
 5. Obama 55 yaşında emekli oldu, Trump 70 yaşında göreve başladı.
   

Bu dünyadaki herkes “kendi zamanına” göre yaşar. Etrafındaki bazı insanlar senden bir adım ileride gözükebilir, bazıları ise senden geride gözükebilir. Ancak herkes kendi yarışında,kendi zamanında. Onlara kıskançlık da besleme taklit de etme. Onlar kendi zamanında, sen kendi zamanında yaşayacaksın. Hayat harekete geçmek için doğru zamanı beklemektir. İyisi mi sakin ol. Geç kalmadın. Erken de değil.

Tam zamanında yaşıyorsun.

Yani hala vaktin var; hiçbir şey için hele de öğrenmek için asla geç değildir. 

İngilizce-Fransızca Öğretmeni/ Yeminli Tercüman - Kübra Güleç

Etiketler

Yazar

Kübra G.

Öğrenmeyi ve öğretmeyi çok seviyorum, almış olduğum Kanada-Coventry International language studies(TESOL/ Teaching English to Speakers of Other Languages)/ uluslararası geçerli ...

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?