Özel Ders Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Özel Ders Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Yasin G.
Özel Ders Avantajları
May 12, 2017
45565

Özel Ders, birebir yapılan bir eğitim çalışmasıdır. Birebir demek, ilgi demektir, sevgi demektir, saygı demektir, fedakarlık demektir.
Burada öğretmene ve öğrenciye ayrı ayrı görevler ve sorumluluklar düşmektedir. Bu yazımızda öğretmenin yapması gereken sorumluluklara değineceğiz.

1- Öncelikle öğretmen, her gelen ders talebine tamam ben özel ders verebilirim dememelidir. Öğrenci ve veli ile konuşup, öğrencinin seviyesini, onun isteklerini, ona nasıl yardımcı olacağını iyi sentezlemelidir. Onun seviyesini artırabileceğini gördüğü zaman evet demelidir.

2- Dersi kabul eden öğretmen o öğrencisiyle alakalı detaylı bir plan ve program yapıp bunu öğrenci ve velisi ile paylaşmalıdır.

3- Dersin gün ve saati net olmalı, hem öğretmen hem öğrenci hem veli zorda kalınmasını müddetçe saatte oynama yapmamalıdır.

4- Derslere başlayan öğretmen, öğrencisiyle birebir ilgilenmelidir. Konu anlatımı ve soru çözümüne dikkat etmeli, öğrencisine sevdirerek öğretmelidir. Ayrıca özel dersi sadece ders olarak görmemeli, derse öncelikle öğrencisinin motivasyonunu kazanarak başlamalıdır. Çünkü öğrencinin motivasyonu derse hazırsa, dersi anlaması kolaylaşır.

5- Öğretmen derslerin gidişatı, ilerlemesi ile alakalı iki haftalık, aylık ve üç aylık raporlamalar yapmalı, bu raporlamaları öğrenci ve veli ile paylaşmalıdır. Bu raporlar doğrultusunda gerekirse ders sayısı artırılmalı, konulara takviyeler yapılmalı veya farklı çözümler bulunmalıdır.

6- Öğrenciye ara ara denemeler veya sınavlar yapılıp, seviyesi ölçülmeli ve yazılılara veya sınavlarına hazırlanmalıdır.

7- Öğrenci sadece ders çalışması veya para olarak görülmemeli, onunla sosyal olaraktan faaliyetler yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki öğretmeni seven öğrenci derse aşık olur.

8- Öğrenciye vizyon katılmalı ve hedefler verilmelidir. Özel ders sonlansa bile öğrenci öğretmenle iletişimini koparmamalı, onu bir abi bir abla olarak görmelidir.

Sevgili öğretmen veya eğitmenler, yapılan araştırmalara göre bu maddeleri yerine getiren, kendinden maddeler ekleyen öğretmenler hem kendilerini geliştirdiler hem de öğrencilerini çok başarılı hale getirdiler. İnşallah sizlere faydalı olabilmişizdir. 

Sizlerde özel ders verirken en çok dikkat ettiğiniz hususları yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca eğer sizde özel ders vermek istiyorsanız ücretsiz olarak "eğitimci" profili oluşturabilir ve ders talepleri alabilirsiniz.

Özel derslerinizde fark yaratmak ve tercih edilen bir öğretmen olmanız için derslerinizde mutlaka kullanmanız gereken online uygulamaları ve araçları linkteki yazımızdan inceleyebilir ve özel ders verirken kullanabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
8
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Berker BERK
May 16, 2017
Yasin Hocam söylediklerinize katılmamak elde değil.Fakat benim burada öğretmenler konusunda eleştireceğim bir konu var sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi amacı sadece para kazanmak olan öğretmenler öğrencinin durumuna bakmadan özel ders verebileceğini söylüyor.Sizin de birinci maddede belirttiğiniz gibi özel ders konusunda en önemli konu öğrencinin özel ders alma konusunda kendi isteğinin olmasıdır. Berker BERK - Matematik Öğretmeni
Yasin Gökduman
May 16, 2017
Berker Hocam, haklısınız maalesef özel ders verdiği öğrenciyi maddi yönden gören öğretmen arkadaşlarımız var. Tabi ki her öğretmen verdiği derslerin karşılığını maddi olarak almalıdır. Ancak sadece maddi yönden özel ders veren öğretmenler belli süre sonra aktif özel derslerini de kaybetmektedir.
sema
Tem 7, 2017
bence öncelikle verilen müfredata dikkat edilmesi gerekiyor. sonrasında ise kesinlikle öğrenciye göre bir anlatım gerekiyor bence, yani standart bir ders genelde çoğu kişiye faydalı olmaz. Ben de ilk başladığımda biraz zorlandım ama sonraları iyice geliştirdim.
Ali Ayhan
Kas 19, 2018
Deneyimli Matematikcigim, Ankarada ikamet ediyorum. Özel ders vermek istiyorum.
İrem Ç.
May 14, 2019
kesinlikle katılıyorum, sayenizde birçok öğrenciyi ulaştım teşekkürler özel ders alanı :)
Seda Gümüş
Ağu 30, 2019
Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fransızca Öğretmenliğinden iyi bir ortalamayla mezun durumundayım. Öğrenciliğim sürecinde, erasmus (öğrenci değişim programı)dan yararlanarak yurtdışında kendimi geliştirme imkanı sağladım.Aynı zaman da yurt içinde ve yurt dışında alanım dışında çok farklı iş ve sektörlerde bulunma imkanım oldu. Bu sayede ticari, beşeri ve alanımdaki iletişim ile konuşma becerilerimi, pozitif yönde geliştirebildim. Gerek öğrencilik döneminde yaptığım stajlar, verdiğim özel dersler ve eğitim dönemimde aldığım pedagojik formasyon eğitimleri ile kendi alanımda tecrübeler sağladı.Aldığım formasyon eğitimi sayesinde materyal kullanımı ,tasarımı ve uygulama becerilerimi derse katarak etkili bir dil dersi ortamı sağlayabiliyorum. İlgilenenlere özel ders verebilirim.
N.Gülay ERİŞKİN
Kas 10, 2019
Tecrübeli İngilizce Fen Bilimleri Öğretmeninden LGS ye hazırlık, derslere takviye Fen Bilimleri ve İngilizce dersleri verilir.Ayrıca tüm derslerden etüt uygulanır.Ödevlere yardımcı
Yağmur
Ara 19, 2020
Özel ders vermek için internette araştırma yaparken size ulaştım ve 5 aydır kullanıyorum. Neredeyse tüm programım doldu, mükemmel ötesi bir işleyişiniz var. Böyle bir sistem biz öğretmenlere sunduğunuz için çok teşekkür ederim :)