Öğretmenlik Mesleğinde İdeallik

Öğretmenlik Mesleğinde İdeallik
Yasin G.
Öğretmen Seçimi
Nis 7, 2017
1794

İdeallik, bireyin hedeflerinin zirvesine ulaşabilmesidir. Benim ideallerim öğretmenlik mesleği üzerine ve biraz ideal öğretmenlikten bahsedeceğim: Bir öğretmenin mesleğinde idealliği yakalayabilmesi için öğretmenliği severek işe başlaması gerekir. Bu işin temeli sevgiyle, fedakarlıkla, öğrencilerine ve mesleğine sahip çıkmayla oluşur ve sağlamlaşır.

Öğretmen öğrencileri hedeflediği davranışlara ulaştırabilmek için önce mesleğini sevmeli, daha sonra öğrencilerle arasında sevgiye, hoşgörüye, güvene dayalı bir köprü kurabilmelidir. Problem öğrenci yoktur, her sorunun üstesinden gelmeyi amaçlayan, mücadeleci, umut dolu ve öğrencilere umut aşılayan bir felsefesi olmalıdır. İdeal öğretmen mesleği konusunda uzman olmalı,bilgilerini güncel tutmalı, bölümüyle ilgili kendisine yöneltilen sorularda öğrencileri sağlılklı bir şekilde bilgilendirebilmelidir.

İdeal öğretmen, öğrencilerini iyi analiz edebilmeli, öğrenci aileleleriyle sık sık görüşmeli, öğrencileriyle alakalı sorunları vakit kaybetmeden çözmeye çalışmalı, sorunun kökünü araştırmalı, gerektiğinde rehberlik servisiyle irtibata geçmelidir. İdeal öğretmen sınıf için fiziki şartları en etkili şekilde kullanabilmelidir. Öğrenciler için hedeflerini belirlemiş olup plan-programını hazılamış olmalıdır. Ders araç gereçlerini hazırlamış olmalıdır, ekonomik yönden sıkıntı olduğu dönemde bile üretken olmalı, çözüm insanı olmalıdır.

Demokatik bir sınıf ortamı ortamı olmuşturulmalı, sınıf kuralları öğrencilelerle beraber belirlenmeli, güven ortamı oluşturmalı, sınıftaki herhangi bir problemde soğukkanlılığını koruyabilmelidir. Öğretmen sağlığına ve kişisel bakımına, kılık kıyafetine özen göstermeli, sınıfta dinç ve aktif olmalı ve öğrencilerini de derse aktif olmasını sağlamalı, öğrencilerinin motivasyonu sürekli yüksek tutmalıdır. İdeal öğretmenin ufku geniş olmalıdır. Öğrencileri için sadece ülkemizde değil dünyada büyük başarılar ede edeceğine inanmalıdır. Kısacası Akşemseddinleri olmayanlar Fatih olamazlar.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır