Öğretmenlik Mesleğinde İdeallik

Yazar: Yasin G. | 07.04.2017 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2214
Öğretmenlik Mesleğinde İdeallik
B ir öğretmenin mesleğinde idealliği yakalayabilmesi için öğretmenliği severek işe başlaması gerekir.

İdeallik, bireyin hedeflerinin zirvesine ulaşabilmesidir. Benim ideallerim öğretmenlik mesleği üzerine ve biraz ideal öğretmenlikten bahsedeceğim: Bir öğretmenin mesleğinde idealliği yakalayabilmesi için öğretmenliği severek işe başlaması gerekir. Bu işin temeli sevgiyle, fedakarlıkla, öğrencilerine ve mesleğine sahip çıkmayla oluşur ve sağlamlaşır.

Öğretmen öğrencileri hedeflediği davranışlara ulaştırabilmek için önce mesleğini sevmeli, daha sonra öğrencilerle arasında sevgiye, hoşgörüye, güvene dayalı bir köprü kurabilmelidir. Problem öğrenci yoktur, her sorunun üstesinden gelmeyi amaçlayan, mücadeleci, umut dolu ve öğrencilere umut aşılayan bir felsefesi olmalıdır. İdeal öğretmen mesleği konusunda uzman olmalı,bilgilerini güncel tutmalı, bölümüyle ilgili kendisine yöneltilen sorularda öğrencileri sağlılklı bir şekilde bilgilendirebilmelidir.

İdeal öğretmen, öğrencilerini iyi analiz edebilmeli, öğrenci aileleleriyle sık sık görüşmeli, öğrencileriyle alakalı sorunları vakit kaybetmeden çözmeye çalışmalı, sorunun kökünü araştırmalı, gerektiğinde rehberlik servisiyle irtibata geçmelidir. İdeal öğretmen sınıf için fiziki şartları en etkili şekilde kullanabilmelidir. Öğrenciler için hedeflerini belirlemiş olup plan-programını hazılamış olmalıdır. Ders araç gereçlerini hazırlamış olmalıdır, ekonomik yönden sıkıntı olduğu dönemde bile üretken olmalı, çözüm insanı olmalıdır.

Demokatik bir sınıf ortamı ortamı olmuşturulmalı, sınıf kuralları öğrencilelerle beraber belirlenmeli, güven ortamı oluşturmalı, sınıftaki herhangi bir problemde soğukkanlılığını koruyabilmelidir. Öğretmen sağlığına ve kişisel bakımına, kılık kıyafetine özen göstermeli, sınıfta dinç ve aktif olmalı ve öğrencilerini de derse aktif olmasını sağlamalı, öğrencilerinin motivasyonu sürekli yüksek tutmalıdır. İdeal öğretmenin ufku geniş olmalıdır. Öğrencileri için sadece ülkemizde değil dünyada büyük başarılar ede edeceğine inanmalıdır. Kısacası Akşemseddinleri olmayanlar Fatih olamazlar.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Çocuğunuzun eksikliğinin olduğu bir branşta özel ders aldırmaya mı ihtiyacınız var? Peki hayal kırıklığına mı uğramaktan korkuyorsunuz? İşte özel dersle ilgili hayal kırıklığınızı önleyebileceğinize dair bilgiler:

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Ders Fiyatları - 2024

Özel Ders Fiyatları - 2024

Özel ders fiyatları üzerine araştırma yapıyorsanız size en uygun öğretmenlerin fiyat aralıklarını blogdadır.

Materyalin Önemi..

Materyalin Önemi..

Eğitimde materyal kullanmak ve derse hazırlıklı gitmek oldukça önemlidir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?