İz Bırakan Öğretmenler

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 5223
İz Bırakan Öğretmenler
E ğitim hayatında iz bırakan öğretmen ve öğrencilerine örnek olan her öğretmenimize teşekkür ediyoruz.

Öğretmen, bir öğrencinin hayatına ailesinden sonra müdahale edebilecek nadir insanlardandır. Hem olumlu hem olumsuz yönde birçok öğrenci öğretmenlerini örnek alırlar.

Anaokulundan itibaren başlayan bu serüven, hayatının son anına kadar devam edebilir. O yüzden bir öğretmen öğrencilerini iyi sentezlemeli ve onlara olabildiğince güzel örnek olmalıdır. Nitekim öğretmeni sigara içiyor diye sigaraya başlayan öğrenciler olabildiği gibi, öğretmeni kitap okuyor diye kitap okumaya başlayıp, seven öğrenciler de vardır.

Öğrencilerin eğitim aldıkları bütün süreçlerde hayatlarına farklı branşta, yaşta, cinsiyette ve millette birçok öğretmen girer. Bu öğretmenleri, öğrenciler büyük bir titizlikle incelerler aslında ve tanımak isterler. Bu öğrenciler küçük yaşlardaysa öğretmenlerine hayranlık ve merak duygusuyla yaklaşır. Yaşları ilerledikçe bu hayranlık saygı ve sevgiye dönüşür. Ya da olumsuz yönde nefret ve öfkeye...

Günlük hayatımızda bu olayları çok duyarız. Ailemiz, arkadaşlarımız, akrabalarımız sıkça anlatırlar. Cümleye "Bir öğretmenimiz vardı." olarak girerler ve olumlu ya da olumsuz cümlelerle devam ederler. "Bir matematik hocamız vardı on numara adamdı. Onun sayesinde matematiği sevdim. Çok sevecen,baba bir adamdı."  ya da "Bir ingilizce öğretmenimiz vardı. Kadın derste Türkçe konuşana ceza veriyordu, çok sıkılıyorduk. Nefret etmiştim İngilizceden. Kadının yüzünü dahi görmek istemiyordum." gibi cümlelerle çok karşılaşırız. Tabii bunlar tamamen birer örnek.İşte, bu cümleleri kurduran öğretmenlere bizler İZ BIRAKAN ÖĞRETMENLER diyoruz. Kimileri vardır seversin, sayarsın, aşık olursun, sırf onun için o derse gidersin. Gerçekten sana vizyon olup, iz bırakmıştır; unutamazsın o öğretmeni. "Ah..." çekip, hatırlarsın. "Ne yapıyordur acaba şimdi?" dersin. Üstelik bu öğretmenin branşına, cinsiyetine, memleketine veya yaşına bakmazsın bile. Bu öğretmen bazen kadın bir müzik öğretmeni ya da altmış yaşında bir erkek fizik öğretmeni olabilir.

Kimileri de vardır ki sende olumsuz imaj bırakıp, iz bırakmıştır. Hatırlamak dahi istemezsin. Adını duyduğunda yüzün ekşir.

Velhasıl kelam, olumlu da olsa olumsuz da olsa iz bırakan öğretmen olmak kolay değildir. Hele ki olumlu izler bırakmak hiç de kolay değildir. İşte o olumlu izler bırakan, sevilen, sayılan, vizyon olup peşinden koşturan öğretmenler iyiki de varlar. İyiki de bizimleler...

Siz de bu yazımı okuduysanız, siz de iz bırakmış öğretmenleri veya insanları hatırlayın. Bıraktığı izler olumlu ise hemen arayın,mesaj atın; tekrar tekrar teşekkür edin. Onlara iyiki var olduklarını söyleyin. Hatta yorum olarak alt kısma size bırakmış olduğu etkiyi ona teşekkür etmek için burada paylaşın. Bıraktıkları izler olumsuz ise yine ulaşmaya çalışın. Belki o an bilerek yapmadı o izleri. Teşekkür edin hatırlattığı için kendini. Belki de sayenizde artık olumlu izler bırakacaktır.

Şimdi ise siz düşünün...

Kimin hayatında izleriniz var? Bu izler olumlu mu olumsuz mu? Olumlu ise onlar size ulaşacaktır. Olumsuz ise siz ulaşıp özür dileyin. Çünkü erdem sahibi ve onurlu insanların işidir özür dileyebilmek...
Kalın sevgiyle.

Olumlu izler bırakmaya çalışan bir öğretmen

Matematik Öğretmeni - Sefa Özdeniz

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Tagul İle Etiket Bulutu Oluşturun

Tagul İle Etiket Bulutu Oluşturun

Tagul ile derslerinizde etiket bulutu oluşturun ve derslerinizi eğlenceli hale getirin

Çocuğum Okuma Yazmayı Öğrenemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Okuma Yazmayı Öğrenemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum okuma yazmayı öğrenemiyor ne yapmalıyım? Çocuğuma okumayı nasıl öğretebilirim? diyorsanız uzman sınıf öğretmenimizin yazısı tam sizlik!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?