Öğretmen Öğrenci Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Yazar: Nurevşan T. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 752
Öğretmen Öğrenci Uyumu Nasıl Olmalıdır?
Ö ğretmen öğrenci uyumu nasıl olmalıdır. İyi bir öğretmenin özellikleri neler olmalıdır?

Günümüzde sınıfların çok kalabalık olmasından ve öğrencilerin bire bir ilgi ihtiyacının artmasından dolayı özel derse ihtiyaç da artmıştır. Alınan özel dersler sayesinde öğrenci eksik olduğu konuda kendisini daha hızlı ve yeterli şekilde geliştirebilir. Ve öğrenmeler daha kalıcı olur. Tabii ki burada en önemli konu öğrencinin kendine uygun öğretmeni bulmasıdır. Yalnızca özel ders almış olsun diye bir öğrenci istemediği bir öğretmenle özel derse zorlanmamalıdır. iletişimi tutan ve alanında profesyonel birinden alacağı ders öğrenci için çok daha keyifli ve faydalı olacaktır.

Biz öğretmenlerin genellikle karşılaştığı en büyük sorun ya yanlış öğrenmeler ya da derslerden soğumuş, sıkılmış, kendine inancını kaybetmiş öğrencilerdir. İnanın bir öğretmeni hiçbir şey bilmeyen bir öğrenci bile bu kadar zorlayamaz. Hatta hep deriz ki yanlış bileceğine keşke hiç öğrenmemiş olsa.. Çünkü yanlış bilinen kavramları öğrenciden silmek ve yenisini öğretmeye çalışmak; daha önce konuyu hiç anlamamış çocuğa öğretmekten kat kat zordur. Yanlış öğrenmelerin en muhtemel sebebi de öğrenci ve öğretmen arasındaki iletişim kopukluğudur. Bu gibi öğrenmelerde eğer ki durum geç fark edilirse yanlış öğrenme yerleşir ve silmek daha da zor olur. Öğrenci ise günden güne motivasyonunu kaybeder. Kendine olan inancını yitirir. Ve özel ders almasına rağmen başaramayacağı korkusuyla yaşamaya başlar. Buysa çoğu zaman velilerin farkında olamadığı bir bunalım oluşturur öğrencide.

İyi bir öğretmenin özellikleri neler olmalıdır?

İyi bir öğretmenin en önemli özellikleri;

  1. Öğrenciyi anlaması,
  2. Öğrenciyle iyi bir iletişim kurması,
  3. Öğrenicin eksik olduğu konularda neden eksik olduğunu bulup doğru bir modelle öğrenmesini güçlendirmektir. 


Ancak sürecin başında kendine uygun bir öğretmen bulmuş olan öğrenci bu korkunç süreci hiç yaşamadan yoluna kendinden emin bir şekilde devam eder. Çünkü süreç boyunca en önemli olgu olan motivasyonunu düşürecek bir sorun yaşamaz. İşte tüm bu neden ve sonuçlara bakıldığında eğitimde özel ders ne kadar önemliyse öğrenci için kendine uygun öğretmeni bulabilmek de en az o kadar önemlidir.

Bu yüzden sevgili öğrencilerimizin eğitimini profesyonel ve diplomalı öğretmenlere bırakmaya özen göstermenizi rica ederim.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni - Nurevşan Tuğsuz 

Etiketler

Yazar

Nurevşan T.

6 senedir aktif olarak öğretmenlik yapıyorum. 2011 YGS LYS sınavında Türkiye 1000. si olarak derece yapmıştım. 40'ta 40 Türkçe ve 56'da 55 edebiyat netimle üstün başarı sağladım...

Benzer Yazılar
Özel Dersin Öğrenci Psikolojisine Katkısı

Özel Dersin Öğrenci Psikolojisine Katkısı

Özel ders öğrencilere neler kazandırmadır. Öğrenci psikolojisine özel dersin faydaları nelerdir.

Doğru Öğretmen Seçimi

Doğru Öğretmen Seçimi

Özel ders alacağınız öğretmen seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli noktaları sizler için hazırladık. Size katkı sağlayacak öğretmeni nasıl belirleyebilirsiniz.

Öğretmenlik Mesleğinde İdeallik

Öğretmenlik Mesleğinde İdeallik

Bir öğretmenin mesleğinde idealliği yakalayabilmesi için öğretmenliği severek işe başlaması gerekir.

Kalıcılık ve Etkin Öğrenme

Kalıcılık ve Etkin Öğrenme

Öğrencilerin öğrenmede ki en önemli zorluk çektikleri konulardan başlıcaları; odaklanma ve bilgiyi muhafaza etmedir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul