Teog Kaldırıldı Şimdi Ne Yapmalıyım ?

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 6177
Teog Kaldırıldı Şimdi Ne Yapmalıyım ?
T eog sınavının kaldırılması ile beraber, bireyler nelere dikkat etmelidir, nasıl çalışma yapmalıdır.

Sevgili öğrenciler ve öğretmenler merhaba..

Bugün itibari ile (19.09.2017) liselere geçiş sınavı olan Teog sınavları kaldırıldı. Belli bir süre öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin alıştığı sistemi kaldırmak ne derece iyi veya kötü oldu tartışılır tabiki ama önemli olan şu ki kaldırılma zamanı çok yanlış oldu.

Şu an birçok öğrenci, birçok veli ve birçok öğretmen ve eğitimci ne yapacağını bilemiyor. Nasıl bir yol izleyeceklerini, ne gibi takviyeler alacaklarını bilemiyorlar. Çünkü önlerinde ne gibi bir sınav olacağını, liseye nasıl giriş yapılacağını bilmemek çok anlamsız. Peki şu an sırasıyla öğretmenler, veliler ve öğrenciler gerçekten ne yapmalı?

- Öğretmenler;

Hali hazırda bulunan Teog (8. sınıf) öğrencilerinin müfredattaki konularını hızlıca bitirmeli ve soru çözümleri yapılmalıdır.

Sonuçta sınav kaldırıldı ve yerine yeni bir şeyler geleceği (okulların kendi sınavlarını yapacak olması) aşikar. O yüzden uzaydan konu getirme olmayacak. Mevcut konulardan sorular sorulacak veya mülakatlar yapılacak. Sizlere tavsiyemiz branşınızla alakalı konularınızı aynı şekilde işleyip bitirmek.

- Veliler;

Biliyoruz ki en çok gerilen, en çok endişeye kapılan insanlar velilerimiz olacak. Çünkü çocuklarının gelecekleri bir sınav kadar uzakta ve bu sınavın ne olacağı hala belli değil. Ne deseniz, ne düşünseniz haklısınız. Bende bir veliyim. Kardeşim Teog sınavına girecek. Bende aynı düşünceler içerisindeyim.
Fakat şu an sınavı değiştirme gücümüz yok. Yapmamız gereken, öğrencilerimize, çocuklarımıza moral ve motivasyonla destek verebilmek, onların her sonucunda yanlarında olabileceğimizi onlara hissettirmek. Nitekim zaten şu an öğrenciler çok duygusal durumdalar. yapmamız gereken en önemli durum ise süreci iyi takip ediyor olabilmektir. Uygulanacak yeni sistemi hemen kavrayıp veya destek alıp, öğrencilerimize hızlıaca kavratmalıyız.

- Öğrenciler;

Geleceğimizin en önemli unsurları öğrenciler. Gerçekten zorlu bir süreç. Nasıl bir sınava gireceğinizi bilememek çok zor. Hayallerinizdeki liseler için ne kadar çalıştığınızı hepimiz biliyoruz. Ama şu andan itibaren önümüze bakmalıyız. Sınava tabii olacak olan dersler belli. Bu derslerle alakalı geçen seneki çıkmış olan bütün konulara hakim olmalısınız. Bu konulara hakim olmak için, daha fazla odaklanmalı, daha iyi ders dinlemeli, daha çok tekrar yapmalı, daha fazla soru ve denemeler çözmelisiniz. Çevrenizde konuşulan olumsuzlukları takmamalı ve hayallerinize odaklanmaya devam etmelisiniz. Unutmayın hayaller ve hedefler hangi zorlukta olursak olalım bırakmamamız gereken hayati duygulardır.

Allah hepimizin yardımcısı olsun.Hedeflerimize ulaşmak dileğiyle..

Sefa Özdeniz - Matematik Öğretmeni

Bir önceki yazımız olan "Müzik Teorisi" başlıklı makalemizde müzik teorisi ile ilgili ve müziği anlamak ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Çocuğunuzun eksikliğinin olduğu bir branşta özel ders aldırmaya mı ihtiyacınız var? Peki hayal kırıklığına mı uğramaktan korkuyorsunuz? İşte özel dersle ilgili hayal kırıklığınızı önleyebileceğinize dair bilgiler:

Etkili Öğrenme

Etkili Öğrenme

Etkili öğrenme özel dersle mi yoksa sınıf ortamında mı sağlanır? İşte tüm cevaplar.

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Başarılı bir üniversite hayatı için olmazsa olmaz bilgiler! ⏰📚 Kampüsteki yaşamdan kariyer planlamana kadar her şey bu yazıda.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?