Zihin Dağıtmak Gerekir mi?

Yazar: Huzeyfe Y. | 10.01.2022 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 446
Zihin Dağıtmak Gerekir mi?
B ildiğiniz üzere yoğun bir şekilde ders çalışmak, birikmiş ödevleri yapmak için insan her zaman aynı motivasyonu ve gayreti kendinde bulamayabiliyor.

     Merhaba, kıymettar okuyucularım. Malumunuz sınava hazırlık sürecinden ve bu süreçteki kilit stratejilerden oluşan bir dizi yazı serisi yayınlamıştım ve devamını da yazmak arzusundayım. Bu ayki yazımda daha önceki konseptin biraz dışına çıkıp farklı bir alan ve konudan bahsedeceğim. 

     Bildiğiniz üzere yoğun bir şekilde ders çalışmak, yığılmış testleri bitirmek veya birikmiş ödevleri yapmak için insan her zaman aynı motivasyonu ve gayreti kendinde bulamayabiliyor. Hele bu maraton bazı sınavlar için olduğu gibi 1 yıl veya öncesinden başlamışsa bitiş çizgisini görmek her zaman kolay olmayabiliyor. Konuyu bir örnek üzerinden açmak gerekirse; her meslek grubunun günlük ve haftalık yasal çalışma üst limitleri vardır. Mesela Türkiye'de yürürlükte olan 4857 sayılı İş Kanunu'na tabi meslek sahipleri için haftalık çalışma süresi en fazla 45 saat, maden işçileri içinse 37.5 saat. Aynı şekilde gazeteci ve gemi adamları içinse günlük en fazla 8 saattir. Uzun gitmemek için diğer meslekleri saymıyorum.  Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur? diye merak ediyorsanız linkten inceleyebilirsiniz. 

     Bir meslek olarak öğrenci olmak da bu nevidendir. Dolu bir okul veya kurs hayatı olan kişi için okul veya kurs bitip eve geldikten sonra hızlıca yemek yemek veya kısa bir teneffüsten sonra hemen derse geçmek aslında her zaman doğru bir uygulama olmayabilir. (Yoğun sınav veya final haftaları hariç) İşte tam burada sosyalleşme derecesinin yani amiyane tabirle kafa dağıtmanın önemi ortaya çıkıyor. Müşahhas yani net anlaşılır bir örnek vereyim. Son 2 yıldır Türkiye GP si de takvime dahil edilen F1 bu sene eşsiz bir rekabete sahne oldu. 22 haftalık sezonun son ayağı olan Abu Dabi GP' ine Hamilton ve Verstappen en yakın rakipleri Bottas'ın yaklaşık 150 puan önünde aynı puanla girdi (369,5). Dahası son yarışın bir gün öncesindeki sıralama turlarında ilk iki sırayı alan bu ikili arasındaki kazanan final yarışının sadece ama sadece son turunda (58.tur) belli oldu ve yarışı baştan sona 6 tur hariç önde götüren Britanyalı Hamilton değil büyük bir sürpriz yaparak Hollandalı Verstappen kazandı. F1 tarihinde bu kadar heyecan veren bir sezon finalini ben hatırlamıyorum. F1 tutkunları hafızalarını zorlasalar en fazla 1 2 sezon sayabilirler.  Bu anlattığım örnek dersten sıkıldığımız vakitlerde aktif dinlenme yaparken yani uyku dışındaki zihin dağıtma araçlarından sadece bir tanesi. Formula 1 takibi insanın saatlerini almadığı ve kıymetli vakitlerini öldürmediği gibi fazla çalışmaktan gelen bıkkınlık ve yorgunluk hissini verdiği heyecanın hazzıyla fazlasıyla telafi edebilir. 

     Bir başka misal de ABD'den. Bu yaz 1. tur 16. sırada draft edilen daha henüz 19 yaşındaki Türk Milli basketbolcumuz Alperen Şengün Houston Rockets formasıyla taraflı tarafsız herkesin takdirleri altında deyim yerindeyse NBA dinamikleriyle oynayıp ligi kasıp kavuruyor. Ve bu performansıyla koltuklarımızı kabartıyor. İlginçtir hem NBA maç özetleri hem F1 değerlendirmeleri meşhur video paylaşım mecrası Youtube da aynı kanaldan paylaşılıyor Türkiye için. Bunlara ek bir sosyal faaliyet olarak halı saha maçları, sinema veya yine aşırıya kaçmadan film veya belgesel izlemek gösterilebilir. Artık bu noktada mizaçların ihtilafıyla herkes kendisi için en uygun aracı seçip kendini tembelliğe atmadan hem eğlenip hem de öğrenerek ders dışı vakitlerini de en güzel şekilde değerlendirebilir. Özel Ders Alanında Futbol dersleri, Tenis dersleri, Piyano dersleri, Basketbol dersleri, Gitar dersleri gibi birçok eğitimler alabileceğiniz eğitmenler mevcuttur. Linkten sosyal - hobi amaçlı eğitmen araştırması yapabilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

Huzeyfe Y.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İşletme Lisans mezunu olup İstanbul Teknik Üniversitesinde Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2010 yılında girdiğim hem YGS hem de LYS sınavında ...

Benzer Yazılar
Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilerin sınav hazırlık süreçlerinde dikkat etmesi gereken önemli konuları sizler için eğitim uzmanı cevapladı. İşte tüm püf noktalar sizlerle

2024 KPSS ÖnLisans Konuları ve Soru Dağılımları

2024 KPSS ÖnLisans Konuları ve Soru Dağılımları

Kpss önlisans konuları ve en güncel soru dağılımları blogumuzda. 2024 KPSS önlisans çalışma planınıza bu bilgilere göre şekillendirebilirsiniz!

Yks'ye Son 1 ay Kala Yapılması Gerekenler

Yks'ye Son 1 ay Kala Yapılması Gerekenler

Yks'ye son 1 ay kala yapılması gerekenler nelerdir. Son 1 ay'da nasıl çalışmalısınız. Deneme çözmenin sınavınıza olan etkisi nelerdir? Haydi çalışma zamanı!

2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

YKS - YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımına yazımızdan ulaşabilirsiniz. En güncel 2024 YDT Konuları öğrenmek için hemen inceleme yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?