Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur ?

Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur ?
ALİ İ.
Aktif Ders Çalışma Saati
May 24, 2018
17528

Dünyanın en zor işlerinden biri belki de ders çalışmaktır. Masa başında oturup 2-3 saat kalkmadan ders çalışmak! Hele ki hareketli, yerinde duramayan özelliklere sahipseniz işiniz daha da zor olacaktır. Ders çalışmak ne kadar bir iş gözükse de bizleri başarıya taşıyan gelecekte mesleğimizi belirlemede bize yön veren emek ve çabalardır. Ders çalışmaya yeni başlayan öğrenciler için önce kısa aralıklarla çalışması daha sonra giderek çalışma sürelerini uzatması faydalı olacaktır.

Çalışma süreleri ideal olanı 40 dakika ders ,10 dakika mola şeklindedir. Mutlaka günlük ve haftalık çalışma planlarınızın olması gerekir. Plan ve program saatlerinizi ayarlamakta zorlanıyorsanız öğretmenlerinizden destek alabilirsiniz. Ders çalışma masanızda sadece çalışacağınız kitap ve defter olması dikkatinizi ve konsantrasyonunuzu uzun süre tutmayı sağlayacaktır. Çalıştığınız odada laptop,telefon veya televizyon bulunmaması varsa da göz önünde olmaması sizin için daha iyi olacaktır.

Yatarak veya uzanarak ders çalışmak bir süre sonra uykunuzun gelmesine veya dikkatinizin dağılmasına yol açar. Sandalyede 90 derece açı ile oturmanız önerilmektedir. Işığın masaya arkadan gelmesi daha geç yorulmanızı sağlayacaktır. Molalarda kişisel ihtiyaçlarımızı gidermek ve beynimizi dinlendirmek gereklidir. Uzun süre tv izlemek veya telefonla zaman geçirmek çalıştığımız dersin verimini düşürecektir. Derslere planlama yaparken öncelikle günlük ders tekrarları, ödevler ve en son test çözme şeklinde yaparsak daha iyi sonuçlar alınacaktır.

İyi öğrenilmeyen bir konudan ödev yapmaya çalışmak veya test çözmek bizi yanlış yapmaya, dersten sıkılmaya ve derse karşı yapamıyorum diyerek özgüveninizi düşürecektir. Sadece sınav günleri saatlerce ders çalışmak ta doğru değildir. Her gün konu tekrarlarımızı, ödevlerimizi ve testlerimizi yaparsak sınavlardan bir gün önce kısa tekrarlarla daha başarılı olacaksınızdır. Ders çalışırken kısa özetler çıkarmak,önemli bölümlerin altlarını koyu kalemler ile çizmek bilgileri hafızamızda uzun süre kalmasını sağlayacaktır. Her derse aynı stil ile çalışamazsınız. Sayısal ve sözel derslerin çalışma şekilleri farklı olmalıdır. Günlük çalışırken bir sayısal bir sözel ders şeklinde ders çalışmaya gayret edin.

Sevgili Öğrenciler;

 • Derslerden ve ders çalışmaktan hiçbir zaman korkmayın.
   
 • Anlayamadığınız dersler üzerinde daha çok zaman ayırın.
   
 • Yapamıyorum, anlayamıyorum ve çalışamıyorum gibi kelimelerden uzak durun!!
   
 • Özgüveniniz ve motivasyonunuz hep yüksek tutmaya çalışın. Unutmayın dersler ve sınavlar sizin kadar hiçbiri önemli değildir.
   
 • Farklı bir yarın istiyorsanız dünden Daha çok ÇALIŞIN!!!

Verimli Ders Çalışma Saatleri Hangi Saatlerdir?

Verimli ders saatleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kimi öğrenci sabah saatlerinde verimli çalışabilir kimisi ise gece verimli çalışabilir. Peki kişi verimli çalışabildiği saatleri nasıl öğrenebilir?

Kişi gün içinde ders çalışırken çeşitli saatlerde ders çalışarak hangi saatlerde konuları daha iyi anladığını bulabilir. Hangi saatler arasında dikkatinin dağıldığını buna bağlı olarak dersinin verimsiz geçtiğini anlayabilir.
Kesinlikle bir başkasının çalışma saatleri örnek alınmamalı ya da internetten edinilen saatlere bağlı kalınmamalıdır. Daha önce de bahsettiğim gibi kişi verimli ders çalışma saatini kendisi bulmalıdır.

 

Hızlı Okuma Eğitmeni - ALİ İLKBAHAR

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
4
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Murat
Mar 20, 2019
verimli ders çalışma hakkında güzel bir bilgilendirme olmuş emeğiniz sağlık
Aynur
Ağu 1, 2019
Ders çalışan ancak bir türlü sonuç alamayan, verimli ders çalışma üzerine öğrencilere ışık tutacak bir yazı olmuş. Tebrikler.
Mehmet
Eyl 30, 2019
hocamız gerçekten bir öğrencinin verimli bir şekilde nasıl çalışma yapacağını çok iyi bir şekilde ifade etmiş. Tüm öğrenciler adına teşekkür ederiz hocam :)
gamze
Oca 26, 2020
hocam cok tesekur ederım gelecegımde buyuk hedefler var