Hangi Saatte Ders Çalışmalı

Yazar: ABUZER U. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1781
Hangi Saatte Ders Çalışmalı
B ireysel farkındalığa göre bireyler hangi saatte ders çalışmalıdır. Öğrenciler hangi saatte ders çalışacağını nasıl belirlemedir. Rehberlik eden veli ve öğretmenlerin bilmesi gerekenler nelerdir.

Ders çalışmak her öğrencinin önünde halletmesi gereken kocaman bir kavram hepimizin hayatında bir dönem ciddi bir yer tutmuş olan ders çalışmak, kendi içinde kesinlikle detaylandırılıp her kişiye özel hale gelmesi gereken bir durumdur. Velilerin ve çoğu eğitimcinin dahi içine düştüğü bir yanılgı var ki öğrencileri ciddi anlamda zorlamaktadır. Bu yanılgı basma kalıp çalışma programları bireysele inememiş her öğrenciye aynı formülle uygulanmaya çalışılmış çaya çorbaya limon mantığıyla hazırlanıp öğrencinin neredeyse tamamen gözardı edildiği programlardır.

Öğrencilerin velilerin ve eğitimcilerin öncelikle dikkat etmesi gereken birey günün hangi saatlerinde daha verimli hale geliyor hangi saatlerde kendini aktif bir çalışmaya daha geniş çaplı katabiliyor öncelikle yapılacak bir kaç uygulama ile ve en az 10 günlük bir dilimde bu durum belirlenmeli ve saatler bu 10 günlük dilim sonunda kabaca bir şablon haline getirilmelidir. Kabaca diyorum çünkü kesinlikle asıl verimli zamanlara bu 10 günlük süre yetmeyecektir en az 1 aylık bir dilimde öğrenci en verimli çalışma saatlerini netleştirecek onar günlük dilimlerde sistemine revizeler yaparak 1 ay sonra en aktif saatlerine ulaşacaktır. Eğitim bilimlerinde kocaman bir öğreti olarak duran ve her öğretmene özellikle aktarılan pedegojik formasyan alan her kişiye özellikle öğretilen ''Bireysel farklılıklar'' asla ama asla gözardı edilmemesi gereken bir kavramdır.

Eğitim sistemi ne olursa olsun içinde bulunulan zaman dilimi neyi getirirse getirsin eğer başarı istiyorsak aktif ders çalışmak ve başarıya giden yolu daha büyük adımlarla kat etmek istiyorsak kendi çalışma sistemimizi ve saatimizi yani bireysel farklılığımızı bulmak zorundayız ya da çocuğumuza öğrencimize bunu buldurmak konusunda yardımcı olmak zorundayız. Genel geçer bir bilgi asla bu konuda bizi gerçek doğruya götürmeyecektir. Belki olması gerekene yaklaştıracak ama öze ulaştırmayacaktır. Hiç kimse manavdan aldığı karpuzu kabuğuyla yemiyor değil mi bir karpuz sahibimi diye baktığımızda evet öyle onu kullanmaya ve istediği gibi tüketme hakkı ve gücüne de sahip ve buna çok yakında ama gerçek tadını ve verimini almak için tohumlarından yeni filizler yetiştirmek için kabuğunun soyulması gerekir.

Her öğrenci için kesin kabul edilebilir bir aktif ders çalışma saat aralığı şudur bu saatler dışında aktiflik söz konusu değildir demek doğru değildir her birey veli ve işinde uzman bir eğitimci vasıtasıyla kendisi için en ideal zamanı bulacaktır.

Türkçe Öğretmeni - Abuzer Uludağ 

Etiketler

Yazar

ABUZER U.

uzun yılların getirdiği özel ders tecrübesiyle her türlü sınava öğrenci hazırladım ve hazırlamaya da devam ediyorum.amacım sadece herhangi bir dersin öğretimini yapmak değil eği...

Benzer Yazılar
Ders Çalışma Zamanı

Ders Çalışma Zamanı

En etkili ders çalışma zamanı nedir, öğrenciler ders çalışma saatlerinde nelere dikkat etmelidir

Sınav Yaklaşırken

Sınav Yaklaşırken

Sınava hazırlanan öğrenciler neler yapmalı, nelere dikkat etmelidir. Ebeveynler nasıl davranış göstermelidir.

Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur ?

Verimli Ders Çalışma Nasıl Olur ?

Verimli ders çalışma nedir? Ders çalışırken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar

Aman Allah'ım Ne zaman Ders Çalışacağım Ben?

Aman Allah'ım Ne zaman Ders Çalışacağım Ben?

Öğrenciler ders çalışma saatlerini belirlerken nelere dikkat etmelidirler. En verimli ders çalışma saati hangi saat dilimindedir?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?