Hangi Saatte Ders Çalışmalı

Yazar: ABUZER U. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1511
Hangi Saatte Ders Çalışmalı
B ireysel farkındalığa göre bireyler hangi saatte ders çalışmalıdır. Öğrenciler hangi saatte ders çalışacağını nasıl belirlemedir. Rehberlik eden veli ve öğretmenlerin bilmesi gerekenler nelerdir.

Ders çalışmak her öğrencinin önünde halletmesi gereken kocaman bir kavram hepimizin hayatında bir dönem ciddi bir yer tutmuş olan ders çalışmak, kendi içinde kesinlikle detaylandırılıp her kişiye özel hale gelmesi gereken bir durumdur. Velilerin ve çoğu eğitimcinin dahi içine düştüğü bir yanılgı var ki öğrencileri ciddi anlamda zorlamaktadır. Bu yanılgı basma kalıp çalışma programları bireysele inememiş her öğrenciye aynı formülle uygulanmaya çalışılmış çaya çorbaya limon mantığıyla hazırlanıp öğrencinin neredeyse tamamen gözardı edildiği programlardır.

Öğrencilerin velilerin ve eğitimcilerin öncelikle dikkat etmesi gereken birey günün hangi saatlerinde daha verimli hale geliyor hangi saatlerde kendini aktif bir çalışmaya daha geniş çaplı katabiliyor öncelikle yapılacak bir kaç uygulama ile ve en az 10 günlük bir dilimde bu durum belirlenmeli ve saatler bu 10 günlük dilim sonunda kabaca bir şablon haline getirilmelidir. Kabaca diyorum çünkü kesinlikle asıl verimli zamanlara bu 10 günlük süre yetmeyecektir en az 1 aylık bir dilimde öğrenci en verimli çalışma saatlerini netleştirecek onar günlük dilimlerde sistemine revizeler yaparak 1 ay sonra en aktif saatlerine ulaşacaktır. Eğitim bilimlerinde kocaman bir öğreti olarak duran ve her öğretmene özellikle aktarılan pedegojik formasyan alan her kişiye özellikle öğretilen ''Bireysel farklılıklar'' asla ama asla gözardı edilmemesi gereken bir kavramdır.

Eğitim sistemi ne olursa olsun içinde bulunulan zaman dilimi neyi getirirse getirsin eğer başarı istiyorsak aktif ders çalışmak ve başarıya giden yolu daha büyük adımlarla kat etmek istiyorsak kendi çalışma sistemimizi ve saatimizi yani bireysel farklılığımızı bulmak zorundayız ya da çocuğumuza öğrencimize bunu buldurmak konusunda yardımcı olmak zorundayız. Genel geçer bir bilgi asla bu konuda bizi gerçek doğruya götürmeyecektir. Belki olması gerekene yaklaştıracak ama öze ulaştırmayacaktır. Hiç kimse manavdan aldığı karpuzu kabuğuyla yemiyor değil mi bir karpuz sahibimi diye baktığımızda evet öyle onu kullanmaya ve istediği gibi tüketme hakkı ve gücüne de sahip ve buna çok yakında ama gerçek tadını ve verimini almak için tohumlarından yeni filizler yetiştirmek için kabuğunun soyulması gerekir.

Her öğrenci için kesin kabul edilebilir bir aktif ders çalışma saat aralığı şudur bu saatler dışında aktiflik söz konusu değildir demek doğru değildir her birey veli ve işinde uzman bir eğitimci vasıtasıyla kendisi için en ideal zamanı bulacaktır.

Türkçe Öğretmeni - Abuzer Uludağ 

Etiketler

Yazar

ABUZER U.

uzun yılların getirdiği özel ders tecrübesiyle her türlü sınava öğrenci hazırladım ve hazırlamaya da devam ediyorum.amacım sadece herhangi bir dersin öğretimini yapmak değil eği...

Benzer Yazılar
Sınav Yaklaşırken

Sınav Yaklaşırken

Sınava hazırlanan öğrenciler neler yapmalı, nelere dikkat etmelidir. Ebeveynler nasıl davranış göstermelidir.

Ders Çalışma Zamanı

Ders Çalışma Zamanı

En etkili ders çalışma zamanı nedir, öğrenciler ders çalışma saatlerinde nelere dikkat etmelidir

Ne Zaman Çalışmalı!

Ne Zaman Çalışmalı!

Bazıları sabah erken kalkıp dersine çalıştığında daha verim alırken , diğer öğrenciler ise okul sonrasında biraz dinlenip çalıştığında verim alabilir.

Öğrenmede Aktif Çalışma Saatinin Rolü

Öğrenmede Aktif Çalışma Saatinin Rolü

Aktif ders çalışma saati nedir, öğrenmeye katkısı nelerdir. Öğrenciler ders çalışma saatini nasıl keşfedebilirler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul