Aktif Ders Çalışma Saatleri Nelerdir?

Aktif Ders Çalışma Saatleri Nelerdir?
Yasin G.
Aktif Ders Çalışma Saati
Nis 20, 2017
9068

Verimli ve aktif ders çalışmanın en önemli ilkesi, zaman kontrolünün sağlanmasıdır. Gerekli plan ve program yapıldıktan sonra bireyin kendi özelliklerini keşfetmesi gerekir. Bunu da ancak gözlem sonucunda elde edebilmektedir. ‘Ben hangi saatlerde çalışma yaptığımda kalıcı ve etkili oluyor?’ sorusunu kendisine yöneltmeli ve bunun analizini yapmalıdır. Çünkü her bireyin kendine özgü öğrenme süreci vardır. Tekrar yapma süresi, konu çalışma süresi ve test çözme süresi farklılık göstermektedir. Yapılacak bir diğer husus ise derslerin zorluk seviyelerine göre gruplandırılmasıdır. Zor olarak nitelendirilen dersler dikkat düzeyinin yüksek olduğu zamanlarda çalışılmalıdır.


İdeal ders çalışma saatleri ile ilgili genel geçer bir bilgi vermek doğru olmayacaktır. Ancak sabah saatlerinde ders çalışıldığında beyin daha dinlenmiş olduğu için daha etkili olmaktadır. Sabah saatlerinde düşünmeyi gerektiren derslere ağırlık vermek daha faydalı olacaktır. Örneğin; matematik ve fen bilimleri gibi dersler.. Öğleden sonraki saatler zihnin canlılığının yeniden toparlandığı saatler olarak kabul edilmektedir. Bu zaman diliminde kısa süreli belleğe alınan dersler genel tekrar yapılarak uzun süreli belleğe alınabilmektedir. Böylece bilgilerin kalıcılığı sağlanmış olacaktır. Akşam 19.00-22.30 saatleri arasında yemeklerin sindirimi yapılmaya başlanmış ve beyin öğrenmek için hazır olmuş olacaktır.

Bir önceki yazımız olan "Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalıdır?" başlıklı makalemizde öğrencilerin ders çalışma programı hazırlarlarken dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında bilgileri verilmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır