LGS Sınavına Hazırlık

LGS Sınavına Hazırlık
Yunus Emre & Ayşe D.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Tem 10, 2019
1545

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiği yeni sistemde her gün bir başka değişiklik yapıyor. Yapılan son 2019 LGS sınavı gösterdi ki MEB artık çocukların o çok karıştırdıkları formülleri ezberlemesini istemiyor. Özellikle matematik sorularında hem formülü veriyor hem formülü sözel olarak anlatıyor. Ezberci eğitim anlayışından çocukları çıkarmaya çalışıyor. Sorudaki formülü açıkladıktan sonra ki işte asıl soru o zaman başlıyor.

Tam da bu noktada birşey çok önemli; süre! MEB çocuklardan soruyu yeterli gördükleri bu sürede okumalarını, anlamalarını ve çözmelerini istiyor. Okuma hızı yavaş olan, okuduğunu bir seferde anlayamayan çocuklar ise bu noktada çok zaman kaybediyor. Sorulardaki bu sistemi kavrayan bir öğrenci formül kısmını hızlı bir şekilde geçerse aslında zaman kazanıyor. Herşeyi özetlersek aslında MEB çocuklarımızın sentezleyerek soruları çözmesini de istiyor.

Dikkatinizi çekti mi bilmem ama benim görüşüme göre MEB herşeyin yanı sıra bizlere yol da gösteriyor. Bu sene 5,7 ve 10. sınıflarda düzenlenen, sadece Türkçe ve Matematik derslerinden yapılan pilot uygulama sınavı sorularını gördüyseniz LGS sınav sorularına çok benziyor. Aynı mantığı orada da görebiliyoruz. Diğer taraftan MEB'in yayınladığı örnek sorular da yine bizlere yol gösteriyor. Çocuklar bunalmasınlar diye ara tatil sayısını da arttırdı MEB. Ne kadar doğrudur bilinmez ama hep beraber keşfedeceğiz. Bir yandan da LGS sınavının uzun soluklu bir sınav sistemi olduğunu da unutmamalıyız.

Eylül ayında gördüğünüz bir bilgiyi Haziran'daki sınavda kullanıyorsunuz. Sürekli tekrar etmek, yazarak çalışmak, bol bol kaynak taramak, çok farklı yayınlar kullanmak da çok önemli. 2020 LGS sınavına hazırlıkların başladığı şu dönemde bütün öğrenci arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Herşey gönlünüzce olsun.

Matematik Öğretmeni - Yunus Emre & Ayşe Demirbaş

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır