Yunanca Öğrenmek İçin Tavsiyeler, Kitap ve Uygulama Önerileri

Yazar: Yasin G. | 14.02.2024 - 7 dakikalık okuma. Görüntülenme: 512
Yunanca Öğrenmek İçin Tavsiyeler, Kitap ve Uygulama Önerileri
Y unanca öğrenmek isteyenler için kitap önerileri ve uygulama önerileri sizlerle. Yunanca öğrenirken nelere dikkat edilmeli. Yunanca öğrenmek için püf noktalar.

Dil, kültürdür. Yunanca da derin bir kültüre sahip diller arasındadır. Antik medeniyetlere ev sahipliği yapmış, felsefe ve tiyatro gibi dalların ortaya çıkmasında rol oynamış olan bu kültürü ve eserlerini tamamen anlamak için yapmanız gereken tek şey Yunanca öğrenmek!

Latin alfabesinden farklı bir alfabeye sahip olan Yunanca düzenli çalışıldığı sürece bir iki yıl içinde kavranabilecek bir dildir. Sınır komşumuz olan Yunanistan’ın anadili olan Yunanca ile tragedyaları, felsefe metinlerini kendi diliyle okuyabilir, daha iyi anlarsınız. Yunanca özel ders sayfamızdan kriterlerinize en uygun öğretmen araştırması yapabilir, istediğiniz öğretmenden ders talebi oluşturabilirsiniz.

Dijital imkanlarınızdan faydalanmak istiyorsanız size bazı uygulamaları önerebiliriz;

  • Duolingo: Pek çok dili kapsayan bu uygulama sayesinde Yunancayı bir oyun gibi öğrenmeniz mümkün. Dilbilgisi ve kelimeleri keyifli bir halde sunan bu uygulamadan faydalanarak öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.
     
  • HelloTalk: Yunancanın en zor kısmını konuşma alır. Bu yüzden HelloTalk ve türevi uygulamalarla konuşma becerinizi geliştirebilir, anadili Yunanca olan insanlarla sohbet edebilirsiniz.
     
  • Memrise: Kelime ve dilbilgisini ön plana alan bu uygulama sayesinde öğrendiklerinizi tekrar etme şansınız olur. Bu uygulama dijital bir yardımcı kitap gibidir.
     

Bu uygulamalar size büyük ölçüde yardımcı olur fakat Yunancayı tam anlamıyla öğrenmek için uzman bir öğretmene ihtiyacınız vardır. Bu öğretmenden alacağınız dersleri pekiştirmek adına da kaynak kitaplardan yararlanmanız gerekir.

Özel Ders Alanı ile alacağınız eğitim bu dil maceranızın daha keyifli geçmesini sağlar. Üstelik Özel Ders Alanı olarak sizin için hazırladığımız kitap listesi bu süreci daha pratik hale getirecek! Online Yunanca kursu sayfamızdan seviyenize en uygun öğretmeni keşfedip birebir ders alabilirsiniz.

30 Günde Yunanca
 

Fono Yayınları tarafından hazırlanan bu yardımcı kaynak beraberinde Yunanca uygulamalara da sahiptir. Bir dili öğrenirken gereken konuşma, okuma, dinleme ve yazma uygulamalarını ‘30 Günde Yunanca’ kitabıyla sunulan 3 adet sesli CD ile gerçekleştirmeniz mümkündür.

Yunanca öğrenmek istediğinizde bu kitap temel bilgileri öğrenmenize yardımcı olur.

Yunanca Dil Kartları: En Sık Kullanılan 1500 Kelime
 

Konuşma kılavuzu destekli olan bu dil kartları Yunancada karşınıza en sık çıkacak olan 1500 kelimeyi öğrenmenizi sağlar. Bu kartlar Yunanca kelime haznenizin gelişmesini sağlar.

Dil öğrenme sürecinde önemli olan bir diğer nokta da kelime bilgisidir. Kelime bilginiz ne kadar geniş olursa Yunanca konuşmanız o kadar kolaylaşır.

Yunanca Gramer ve Diyaloglar
 

Yunanca öğrenmek için yapmanız gereken şeylerden birisi konuşmaktır. Bunun için de diyalog uygulamalarına ihtiyacınız vardır. Tekin Gültekin tarafından hazırlanan ‘Yunanca Gramer ve Diyaloglar’ Grek alfabesinin kullanıldığı bu dili daha düzgün telaffuz etmenizi sağlarken gramer kurallarını öğrenmenize yardımcı olur. Ayrıca bu kitaptan HelloTalk uygulamasını kullanırken de faydalanabilirsiniz.

Kendi Kendine Yunanca İlk Adım: Yunanca Öğrenmek
 

Yunanca pratik fırsatı sunan kaynaklardan birisi de Fono Yayınları tarafından sunulan ‘Kendi Kendine Yunanca İlk Adım’ kitabıdır. Bu kitap beraberindeki CD ile sesli alıştırmalar yapmanızı sağlar.

Öğrendiğiniz konuları pekiştirme şansını yakaladığınız bu kitap ile Yunancayı daha etkili bir şekilde kavrarsınız. Özel Ders Alanı aracılığıyla aldığınız Yunanca eğitimi sağlamlaştırmak adına bu kitabı ve CD’yi kullanabilirsiniz.

Pratik Yunanca Konuşma Kılavuzu
 

Konuşmak bir dili öğrenirken belki de en fazla zorlandığınız süreç.  Bu yüzden dil öğrenirken bol bol konuşma pratiği yapmanız, sesli uygulamalardan faydalanmanız gerekir. ‘Pratik Yunanca Konuşma Kılavuzu’ da bu konuda size yardımcı olan bir kaynaktır. HelloTalk ile bir arada kullanabileceğiniz bir kitaptır.

Yunancada en sık kullanılan tabirlerin derlendiği bu kitap sayesinde konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz. Öneri: İspanyolca kitap önerileri makalemizi ek olarak incelemenizi tavsiye ederiz.

Ta-leme (Yunanca)
 

Yunanca cümle yapısının nasıl olduğuna dair bilgi sunan bu kitap ideal bir kaynaktır. Yunanca öğrenmek isteyen herkesin faydalanması gereken bu kaynak Hasan Kaili tarafından derlenmiştir. Eylem diziminden nesne kullanımına kadar pek çok detayı sunan bir gramer kitabıdır.

Yunanca Öğrenmek: A’dan Z’ye Yunanca İlgeçler
 

Bir dilde yer alan kelime gruplarını kapsamlı bir şekilde öğrenmek o dili daha hızlı kavramayı sağlar. Hasan Kaili’nin hazırladığı bu kitap ise Yunanca ilgeçler hakkında ayrıntılı bilgi sunmaktadır. Bu kitap da Yunanca öğrenme sürecinde faydalanmanız gerekenler arasındaki yerini alır.

Yunancada Sıfatlar: Betimleme ve Uygulama
 

Yunanca kelime grupları hakkında bilgi sahibi olmak bu dili kullanmayı daha pratik kılar. Delta Kültür Yayınevi’nin hazırladığı bu kitap Yunanca sıfatların ne olduğunu anlatırken betimleme içeren metinleri size sunar.

Bir dili iyi öğrenmek ve kelimeleri kavramak için bol bol metin okumak gerekir. Bu yüzden bu kitaptaki uygulamalar size oldukça yardımcı olur.

Yunanca YDS İçin Okuma-Anlama ve Sözvarlığı Geliştirme
 

Yabancı Dil Seviye sınavına hazırlananlar için en iyi kaynaklardan biri olan bu kitap Yunanca öğrenmek isteyenler için de oldukça uygundur. Dili daha iyi anlamanıza ve analiz etmenize yardımcı olan bir kaynaktır.

Complete Greek: Learn to read, write, speak and understand Greek (Teach Yourself)
 

Eğer İngilizce bilginiz varsa bu yabancı dildeki kaynakları da Yunanca öğrenirken kullanmanız mümkündür. Birçok uygulamanın yer aldığı bu kitap ile okumaktan yazmaya kadar farklı alıştırmalar yer alır. Memrise uygulaması ile bu kitabı beraber kullanabilir, daha hızlı gelişme gösterebilirsiniz.

Türkçe Yunanca Ortak Kelimeler Deyimler ve Atasözleri
 

Tarih boyunca ilişki içinde olan Türk ve Yunanların paylaştığı ortak kelimeler ve söylevler bulunur. Bu kitap da bu ortaklığın neler olduğunu derleyerek size sunar. Yunanca eğitiminde ilerlediğiniz takdirde bu kitap ile kelime haznenizi zenginleştirebilirsiniz.

Yunanca El Sözlüğü
 

Yunanca öğrenmek uzun bir süreçtir. Bu süreçte ise kullanılması gerekilen kaynaklardan biri mutlaka sözlüktür. Bu sözlük ile Yunanca kelime bilginizi arttırabilir, daha etkili cümleler kurabilirsiniz. Öneri: Japonca öğrenmek isteyenler için harika bir içerik hazırladık. Linkten inceleme yapabilirsiniz. 

Cep Kartlarıyla Yunanca Sözcükler
 

En fazla kullanılan Yunanca kelimeleri kapsayan bu cep kartları Yunanca öğrenmeye başladığınız zaman size yardımcı olacak ve kelimeleri daha kolay öğrenmenizi sağlayacak bir uygulamadır.

Kleitophon veya Felsefeye Davet: Yunanca Aslıyla Birlikte
 

Yunanca eğitiminizde ileri seviyeye ulaştığınız takdirde bu dilin kültürü ile tanışabilirsiniz. Yunan edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan bu kitabı kendi dilinde okuma şansına erişirsiniz.

Yunanca Türkçe Arkaik Sözler ve Eylemsiler Sözlüğü
 

Yalnızca eylemsiler konusuna değinen ve onu pekiştirmenizi sağlayan bir kaynaktır. Konunun tamamına hakim olmak istiyor ya da zorlanıyorsanız bu kitaptan faydalanmalısınız.

Basic Greek Vocabularies Book: For Toddlers and Children, Greek Language and Culture
 

Çocuklar için hazırlanan bu İngilizce – Yunanca kaynak başlangıç seviyesi için keyifli bir kitaptır. İngilizce bilginiz olduğu takdirde bu kitabı da kullanabilirsiniz. Yunan mitolojisi hakkında detaylı bilgi öğrenmek için linkten inceleme yapabilirsiniz.

Yunanca Gramer: Çağdaş Türkçe Açıklamalı Alıştırmalar ve Çözümleri
 

Dil öğrenme sürecinde pratik yapmak büyük önem taşır. Yunan grameri hakkında bilgi veren bu kitap alıştırmaları ile konuları daha iyi anlamanızı sağlar.

Modern Yunanca Dilbilgisi
 

Yunanca öğrenmek dikkat isteyen bir faaliyettir. Bu faaliyet esnasında doğru kaynaklar kullanılmalı, Modern Yunanca öğrenilmelidir. Bu kaynak Yunancaya dair ihtiyacınız olan her detayı sunar. Duolingo uygulamasından faydalanırken bu kitaptaki dilbilgisini de kullanabilir, öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

International Yunanca Cep Sözlük
 

Yunanca sözlük ihtiyacınız için ideal ve taşıması kolay bir sözlüktür. Bu sözlük sayesinde istediğiniz yerde kelime tekrarı yapabilirsiniz.

En Önemli 1000 Sözcük Yunanca Temel Sözlük
 

Bu dilde en fazla karşınıza çıkacak olan 1000 kelime bu sözlük eşliğinde size verilir.  Kelime ezberi yaparken bu sözlük, öncelikli kaynaklarınızdan biri olabilir.

Yunanca öğrenmek keyifli bir süreçtir. Bu süreç esnasında konuşma pratiği yapmalı, yazma alıştırmaları gerçekleştirmelisiniz. Özel Ders Alanı ile aldığınız eğitimi sağlamlaştırmak adına faydalanabileceğiniz bu kitaplar ise size hem öğrenme hem de uygulamaları yapma fırsatı sunar!

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca öğrenmenin püf noktaları ve ipuçları sizler için hazırladık. Sıfırdan fransızcayı kendi kendine öğrenmeye hazır mısın!

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Rusça öğrenmek için nereden başlamalıyım. Sıfırdan rusça öğrenmek istiyorum, kendi kendime rusça öğrenmenin püf noktaları nelerdir.

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe nasıl geliştirilir? Hollandaca öğrenmek zor mu? Felemekçe öğrenmek için tüm püf noktalar ozeldersalani.com'da.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?