Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası
Yasin G.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Ağu 3, 2017
2107

1) Yardımcı Kitaplar
 

yardimci-kitaplar.jpeg

 

Her seviyeye göre (başlangıç, orta, ileri) uygun dilinizi geliştirebilecek kitaplar vardır. Seviyenizi belirledikten sonra, seviyenize göre kitaplar alabilir ve üzerinde çalışma yapabilirsiniz. Konuları kitaptan çalıştıktan sonra, tekrar etmek amaçlı deftere geçip konuyu pekiştirebilirsiniz.

 

2) Yabancı Dizi ve Filmler
 

yabanci-dizi-ve-filmler.jpg


Yabancı dizileri izlerken cümlelerin ve kelimelerin günlük hayatta nasıl kullanıldığını ve en yaygın kullanılan kelimeleri öğrenebilirsiniz. Bir süre alt yazılı olarak izleyip, dilinizi geliştirdikten sonra alt yazı olmadan izlemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca dizide geçen kelimelerden anlamadıklarınızı not alıp anlamlarına bakmayı unutmayın.

 

3) Kelime Hazinesi


kelime-hazinesi.jpg

 

Yabancı dil öğrenirken en az gramer kadar önemli olan; kelime dağarcığınızı geliştirmektir. Bunun için günde 10 - 15 kelimenin anlamanı öğrenebilirsiniz. Bu kelimeleri öğrenmeyi kolaylaştırmak için kelime kutusu kullanabilirsiniz. Kağıdın bir tarafına kelimenin eğer ingilizce öğreniyorsanız; ingilizcesini diğer tarafına türkçe anlamını yazıp bir kutuya atın, belirli bir sayıya ulaştığında günde 10 - 15 tane kağıdı çekip türkçe anlamını tahmin etmeye çalışın. Bu çalışma pekiştirme yapmanızı sağlayacaktır.
 

4) Yabancı Şarkılar
 

yabanci-sarkilar.jpeg
 

Öğrendiğiniz dil ile ilgili büyük bir playlist hazırlayabilirsiniz. Bu şarkıları dinlemenin kelimeleri anlamanız ve telaffuza fazlası ile faydası olacaktır.
 

5) Okuma Kitapları
 

okuma-kitaplari.jpg
 

Gramer kitapların da olduğu gibi okuma kitaplarında da her seviyeye uygun olanları vardır. Kelime dağarcığınızı artırmak, cümle kullanımlarını görmek ve çeviri yeteneğinizi geliştirmek için okuma kitapları oldukça faydalıdır.
 

6) Özel Ders


yabanci-dil-ozel-der.jpg

 

Yabancı dil özel ders (ingilizce, almanca, fransızca vb. gibi) günümüzde en çok talep edilen dersler arasındadır. Birçok kişi dilini geliştirmek için uzman yabancı dil öğretmenlerinden özel ders almaktadırlar. Kişiler, özelikler yabancı hocadan ingilizce özel dersi vb. gibi talepleri bulunmaktadır.

Sizde kendinize uzman bir eğitimci arayışı içerisindeyseniz ilgili kategorilerin uzman eğitimcilerin profillerini inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan "Sahi Ne Olmak İstiyordun?" başlıklı makalemizde ne olmak istediğine, nasıl karar vereceğinizle ile ilgili bilgiler verilmektedir. 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır