İngilizce Sohbet Nasıl Edilir? İngilizce Sohbetin Püf Noktaları

Yazar: sümeyye a. | 21.04.2021 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2869
İngilizce Sohbet Nasıl Edilir? İngilizce Sohbetin Püf Noktaları
İ ngilizce sohbet etmeye başlamak için ne yapılmalıdır. Yabancı birisiyle başlangıç için hangi konularda İngilizce konuşulur. İngilizce sohbet açma konuları nelerdir?

Bu yazımızdan 3 başlığı detaylı olarak inceleyeceğiz. Keyifli okumalar:) 

 • İngilizce sohbet açmak,
   

 • Başlangıç seviye İngilizce sohbet konuları,
   

 • İngilizce sohbet uygulamalarından
   

İngilizcede sohbet etmek aslında kültürden kültüre ve insandan insana değişir. Özellikle ortak dilinizin İngilizce olduğu sohbet arkadaşınızın muhabbet edemeyen, içine kapanık biri olması durumu daha da zorlaştırır. Konu açmaya çalıştığınız her an hüsranla sonuçlanabilir. Her defasında kendinizi suçlayıp sıkıcı biri olup olmadığınızı bile sorgulayabilirsiniz, nasıl bir his olduğunu gayet iyi biliyoruz. Fakat asında çoğu zaman problem sizinle alakalı değildir. Asıl problem iki kişinin ilgi alanları, düşünce yapıları, konuyla alakalı fikirleri örtüşmeyebilir. Karşınızdaki kişi modunda olmayabilir konu yeterince ilgi çekici ya da o anın konusu olmayabilir. Ama yabancılar arasında yaygın olan bir şey varsa o da “small talk” yani muhabbet, laklak, havadan sudan konuşma olarak çevirdiğimiz sohbet türüdür. Otobüste yanınızda oturan kadının köpeğine iltifat etmek, kafede gazete okuyan adama gündemle ilgili soru sormak, durakta bekleyenlerle trafikten ya da hava durumundan bahsetmek birer small talk’tur. İyi bir small talker olduğunuzu düşünmüyorsanız ya da İngilizce sohbet etmek hakkında tricklere ihtiyacınız varsa, işte bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. İngilizce sohbet nasıl açılır, İngilizcede muhabbet konuları nelerdir, İngilizcede başlangıç seviyesinde hangi konulardan bahsedilir, sohbet siteleri faydalı mıdır? Tüm bu soruların cevapları için okumaya devam edin!  Online İngilizce derslerine ihtiyacınız varsa sayfamızdan en iyi öğretmenleri inceleyebilirsiniz. 

Öncelikle “bir yabancı ile iyi bir sohbet nasıl kurulur” ile ilgili madde madde açıklayalım.

İngilizce Sohbet Örnekleri 
 

 1. İkinizinde o anda ilgili olduğu konu hakkında yorum yapın: Birlikte yediğiniz bir yemek üzerinden ya da değişen havalardan başlamak sohbetin ilk adımlarıdır ve her zaman çalışır! Katıldığınız bir etkinlikte yalnız kaldınız ve doğal olarak sıkıldınız. Tanımadığınız insanlarla sohbet açmak çoğu zaman zor, haklısınız ama tıpkı sizin gibi yalnız takılan birinin yanına giderek selam verip tanışabilirsiniz. “What did bring you to this event? ile başlayan bir sohbet karşınızdakinin etkinlikle ilgisini anlatmasına ve sohbetin harika bir şekilde ilerlemesine yarayacaktır. Muhabbet sararsa telefon numaralarınızı alıp tekrar buluşabilir ya da birbirinizi bu tarz etkilnliklerden haberdar edebilirsiniz. “Keep in touch!” İngilizce sohbetlerin süslemesidir. İletişimi koparmayalım anlamındaki bu ifadeyi sohbetlerinizin sonunda kullanarak sohbeti sevdiğinizi ve yine buluşmak istediğinizin göstergesidir.

 2. Ortak ilgi alanlarınızdan bahsedin: Bir filmden çıktınız ve film grubunuz yolda daha küçük gruplara ayrıldı. Önde iki arkadaş sessizce ilerliyor. Diğerleri ise sohbet ediyor. Bu iki sessiz aradaşın yanına giderek şöyle bir diyalog başlatabilirsiniz.

 • Did you know that the director shot the mother and son scene 12 times?
   
 • Really? I wouldn't want to be in the players' place, it's like a nightmare!
   
 • Me neighter, but the director is very elaborate. In fact, this is why his movies are awarded.
   
 • You're right, every detail was great considering his other movies, have you watched his previous movie?
   

Gördünüz mü? Tek bir yorumunuzla dakikalarca sürecek bir sohbet başlattınız. Harika! Yapmanız gereken sessiz kalmaktansa ana odaklanmak ve iki tarafın da yorum yapabileceği bir konu açmak.

      3. Kestirme cevaplarla cevaplamayacak sorular sorun: Karantina günlerini nasıl geçirdiğini sormak mükemmel bir sorudur, çünkü herkesin evde olduğu bir dönemde çoğumuzun aklı karışmış durumda. Birbirimize neler yaptığımızı ve hangi hobilerle ilgilendiğimizi soruyoruz. Elbette sadece sormak için sormamalısınız, sorularınızın bir anlamı ve gerçekliği olmalı. Karşısınızdaki dakikarca evde sıkıldığından yakınırken “Well, ask me! I’m the same” gibi bir cevap muhabbeti baltalayacaktır. Bunun yerine birlikte yeni bir hobi edinebileceğinizden ya da en son ilgilendiğiniz yararlı bir işten bahsedip arkadaşınızı da yönlendirebilirsiniz. İlgisini çekerse konuşacak harika bir konunuz daha olmuş olur.  Ya da hayata dair düşüncelerinizle ilgili bir fikrinizden bahsedip karşınızdakinin fikirlerini sorabilirsiniz. Yoruma çok açık bu tarz konular sonu gelmeyen sohbetleri beraberinde getirir. 

Yani yukarıda bahsetmiş olduğumuz İngilizce sohbet etmek için başlangıç olarak şunları kullanabilirsiniz;

Yabancı birisiyle İngilizce Sohbet başlatmak için bu konuları kullanabilirsiniz;
 

 • İkinizinde o anda ilgili olduğu konu hakkında yorum yapın,
   
 • Ortak ilgi alanlarınızdan bahsedin,
   
 • Kestirme cevaplarla cevaplamayacak sorular sorun
   

Sık sorulan sorulardan bir diğeriyse

 “Başlangıç seviyede İngilizce sohbet konuları nelerdir?"
 

Başlangıç seviyede genellikle tanışma faslı, nereli olduğunuz, ne yaptığınızdan bahsedersiniz. Hobilerinizden, ailenizden, hangi okula gittiğinizden, yaşadığınız şehrin nasıl bir yer olduğunuzdan vb. sorular begginer/başlangıç seviye için yeterli seviyede sorulardır. Elbette bu soruları yukarıda bahsettiğimiz senaryolara uyarlayarak ilerletmek hem sohbet etme kabiliyetinizi artıracak hem de seviyenizin dışına çıkmanıza yarayacaktır. Tanıdık geldi mi? Evet, hepimiz en az bir kez bir turiste “where are you from?” diye sormuşuzdur. Fakat genelde bu sorunun ardı gelmez. “I am from England, do you live in this country?” sorusu kısa bir yes ile cevaplanır ve muhabbet devam etmez. Burada anahtar sizde.  

Bu soruya; 

 • Yes I live in Turkey.”
   
 • “Have you ever come here before?”
   
 •  “Did you like it, what is your best food and place?”
   
 • “I suggest you to go Moda and Kuzguncuk, best placeses in Istanbul, you will definetly love!”
   

gibi cümlelerle devam ettirdiğinizde sohbetin nasıl ilerdiğine inanamayacaksınız. Bir deneyin!

Son olarak İngilizce chat / sohbet uygulamalarının işlevselliğinden bahsedelim. Bu konu aslında tartışmalı. Bu tarz uygulamalar ilk zamanlarında bu kadar popüler değilken amacına uygun hizmet ediyordu. Brezilya’dan ya da İspanya’dan biri ile İngilizce konuşabiliyordunuz. Fakat uygulamaların ve kullanıcı sayısı arttıkça anlamsız bir amaca hizmet etmeye başladı. Özellikle ücretsiz uygulamaların sınırsız reklam gösterimi, deneme sürümleri ardından kullanışsız hale gelmesi, uygulamayı arkadaşlık sitesi amacıyla kullananlar gibi birçok sebepten ötürü pek önerdiğimiz bir şey değil. Bunun yerine güvenilir, yorumları iyi sohbet özelliği bulunmayan uygulamaları kullanmak çok daha faydalı olacaktır. Eğer sohbet etmek istiyorsanız da tavsiyemiz en bilinen sitelere ücretli üye olarak native öğretmenlerden dersler almanızdır. Bu derslerde sadece grammer bilgisi almak zorunda değilsiniz. Öğretmeninize hangi alanda ilerlemek istediğinizi söylediğinizde o, sizi seviyenize uygun bir şekilde yönlendirecektir. 

Native öğretmeden ingilizce özel dersleri almak istiyorsanız linkten sayfamıza ulaşabilir, eğitmenlerin profillerini inceleyebilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun ingilizce öğretmeninden ders talebinde bulunabilirsiniz. 

Bu yazımızda birkaç ipucu ile İngilizce sohbet açmak, başlangıç seviye İngilizce sohbet konuları, İngilizce sohbet uygulamalarından bahsettik. Konu ile ilgili fikir ve sorularınız için yorum bırakmayı unutmayın. Keep in touch!

Etiketler

Yazar

sümeyye a.

İstanbul Üniversitesi Uluslararası ilişkiler ( İngilizce) mezunuyum. Malezya'da uluslararası bir üniversitede dil kursuna gittim. İngiltere'de uluslarası bir merkezde staj yaptı...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce sunum nasıl yapılır? İngilizce sunuma giriş cümlelerin nelerdir? İngilizce sunum kalıpları ve sunum hazırlama teknikleri sizlerle.

Ülkelerin ve Milletlerin İngilizce İsimleri

Ülkelerin ve Milletlerin İngilizce İsimleri

Ülkelerin ve milletlerin İngilizce isimlerini ve kullanım örneklerini sizler için hazırladık. Farklı bir ülkeden birisiyle tanıştığımızda kendimizi nasıl ifade etmeliyiz?

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca öğrenmenin püf noktaları ve ipuçları sizler için hazırladık. Sıfırdan fransızcayı kendi kendine öğrenmeye hazır mısın!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?