Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yazar: Yasin G. | 23.12.2022 - 7 dakikalık okuma. Görüntülenme: 633
Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?
Y oga yapmanın faydaları nelerdir? Yoga nasıl yapılır, yoga yaparken mutlaka bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenler blogumuzda..

Günümüzde spor yapmak sağlıklı yaşamın önemli sırlarından birisidir. Yoga da bu konuda önemli bir yer tutar. Peki, yoga yapmanın faydaları nelerdir? Hayatımızın kalitesi kendimize verdiğimiz değerle doğru orantılıdır. Kendimizi, bedenimizi ve ruhumuzu ne kadar çok sever ve önemsersek, o düzeyde yaşamaktan o kadar zevk alırız. Dilerseniz bize bu kadar güçlü duygular hissettirebilecek yogaya daha yakından bakalım.

Yoga, içerdiği nefes egzersizleri ve denge hareketleriyle zihne ve bedene iyi gelir. Yoga, düzenli bir yaşam düzeninin sürdürülmesini desteklerken, fiziksel sağlığı da düzenler. Pek çok insan yoga yapmanın faydaları nelerdir diye sormaktadır. Bu sorunun net bir cevabı olmamakla birlikte kişiden kişiye değişse de yogaya başladığınız ilk hafta zihinsel, ikinci haftadan sonra ise fiziksel bir değişim hissetmeye başlayacaksınız. Yoga dersleri sayfanızdan en iyi eğitmen araştırması yapabilirsiniz. 

Yoga Yapmanın Zihinsel Faydaları Nelerdir?
 

Yoganın insan vücuduna hem zihinsel hem de bedensel olarak büyük katkısı vardır. Konuya zihinsel olarak baktığımızda;

Yoga Stresi Azaltır
 

Yoganın ruhsal faydalarından en bilineni şüphesiz ki stresi azaltmasıdır. Yoganın, kaygı ve stres seviyelerini azaltabilen ana stres hormonu kortizolun salınımını azalttığı gösterilmiştir. Yoga yapmanın faydaları nelerdir konusunda başka bir madde ise yoganın size anı yaşamanın önemini göstererek daha huzurlu bir bakış açısı kazandırmasıdır. Buna dayanarak, yoganın faydalarından biri de depresyona karşı artan güç olarak sayılabilir.

Yoga Uyku Kalitenizi Yükseltir
 

Kötü uyku kalitesi genellikle depresyon, yüksek tansiyon ve ağrı gibi sorunlardan kaynaklanır. Yoganın hepsine iyi geldiğini zaten yukarıda kısmen belirtmiştik. Ayrıca çeşitli araştırmalar, yoganın uykuyu düzenleyen melatonin seviyelerini artırabildiğini de kanıtlamıştır.

Yoga Nefes Alıp Verişinizi Düzenler
 

Pranayama, nefes egzersizleri ve teknikleri yoluyla nefesi kontrol etmek için yogiler tarafından uygulanan özel bir nefes tekniğidir. Yoga yapmanın faydaları nelerdir diye sorduğumuzda birçok yoga türünün de bu nefes egzersizlerini içerdiğini görebiliriz. Yani yoga yaptığınızda nefes alma kapasitenizi arttırır ve nefes tekniklerini öğrenirsiniz. İyileştirilmiş nefes ayrıca size dayanıklılık, yüksek performans ve sağlıklı akciğerler gibi farklı faydalar sağlar.

Yoga Düzenli Beslenmenizi Sağlar
 

Yediğiniz yemeği bilinçli olarak yemek, yediğiniz anın farkında olmak, tadına, kokusuna, dokusuna ve yerken hissettiğiniz her duyguya dikkat etmek demektir. Bu şekilde yemek yemenin, sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmenize, kan şekeri seviyelerini düzenlemenize, kilo vermenize ve yeme bozukluklarını önlemenize yardımcı olduğu gösterilmiştir. Yoga yapmak da size benzer bir farkındalık pratiği sağlayarak yeme alışkanlıklarınıza uygulamayı kolaylaştırabilir.

Yoga Yapmanın Fiziksel Faydaları Nelerdir?
 

Fiziksel olarak baktığımızda yoga yapmanın faydaları nelerdir diyecek olursanız;

Vücut Dengenizi ve Esnekliğinizi Artırır 
 

Birçok insan esnekliklerini ve dengelerini geliştirmek için egzersiz rutinlerine yogayı yapmayı da ekler. Birçok bilimsel çalışmanın kanıtladığı üzere, belirli yoga pozlarını günde 15-30 dakika uygulamak; esnekliğiniz ve dengeniz üzerinde büyük bir fark yaratabilir. Pilates dersleri sayfamızdan bu alanda çalışma yapabileceğiniz eğitmenleri inceleyebilirsiniz. 

Yoga Vücut Gücünüzü Artırır
 

Yoga yapmak sadece esnekliğinizi değil, aynı zamanda gücünüzü de artıracaktır. Hatta bu amaç için özel olarak tasarlanmış, kas kütlenizi artıracak yoga pozları bile mevcuttur. Yogayı düzenli egzersizle birleştirdiğinizde, yoga yapmanın faydaları nelerdir sorusunun cevabını alabilir, artan düzeyde güç ve dayanıklılık yaşayabilirsiniz. Online yoga dersleri sayfamızdan bu alanda çalışma yapabileceğiniz eğitmenleri inceleyebilirsiniz. 

Yoga Kronikleşen Vücut Ağrılarınızı Azaltır
 

Yoga, vücudunuzda kireçlenme veya sakatlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli türde kronik ağrılarınızı azaltır. Bu durumu bilimsel olarak birçok örneği mevcuttur. Örneğin 2005 yılında yoga üzerine yapılan bir araştırma neticesinde, diz kapağında kireçlenme bulunan kişilerin yoga yaparak fiziksel kapasitelerini artırdıkları ve ağrılarının büyük oranda azaldığı belirlenmiştir. Yine başka bir çalışmada ise el bileklerinde karpal tünel sendromu bulunan kişilerin iki ay yoga egzersizi sonucunda, ağrılarının azalarak ve kavrama kabiliyetlerinin arttığı gözlemlenmiştir.

Yoganın Hayatımıza Olumlu Etkileri Nelerdir?
 

Yoga; esnekliğinizi artıran, kaslarınızı güçlendiren, düşüncelerinizi merkezleyen, sizi rahatlatan ve sakinleştiren bir aktivitedir. Yoga yapmanın faydaları nelerdir derseniz; yoga, 5.000 yıldan daha uzun bir süre önce Hindistan'da ortaya çıkan felsefe dalı olmasının yanında eski bir fiziksel ve ruhsal disiplindir. Yoga kelimesi Sanskritçe ‘Birleştirmek’ veya ‘Bir araya gelmek’ anlamına gelir. Bu çok ezoterik bir konu olsa da klasik yoganın özünü oluşturan 5 temel prensip vardır. Bunlar;

 • Doğru uygulama kişinin bedenine, zihnine ve ruhsal yaşamına fayda sağlar.
   
 • Doğru nefes alma derin, yavaş ve ritmik olmalıdır. Bu canlılığı ve zihinsel netliği arttırır.
   
 • Doğru gevşeyin, tüm kasları derinden gevşeterek sinir sistemi gerçekten yenilenebilir ve derin bir iç huzur sağlanabilir.
   
 • Doğru beslenme, yüksek sağlık standartlarına ulaşmanıza, zekanızı geliştirmenize ve gönül rahatlığı kazanmanıza yardımcı olabilir.
   
 • Farkındalık ve meditasyon: Düzenli konsantrasyon ve meditasyon uygulamalarıyla zihin mükemmel bir şekilde kontrol edilebilir.

Yoganın İç Organlarımıza Etkisi Nedir?
 

Yoga uygulamasının vücut farkındalığını ve sağlığını geliştirdiği bilinmektedir. Tüm asanalar zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığımızı artırmak için tasarlanmıştır. Hiç şüphe yok ki araştırmalar, tüm vücudumuz ve sağlığımız için birçok faydası olduğunu gösteriyor.

Tüm vücudumuz ve sağlığımız için yoga yapmanın faydaları nelerdir sorusuna şu maddelerle cevap verebiliriz:

 • Enerjiyi, gücü, dayanıklılığı ve dayanıklılığı artırır.
   
 • Vücudun çevikliğini ve esnekliğini artırın.
   
 • Esnekliği, uyanıklığı ve uyarlanabilirliği artırır; böylece hafızayı, zihinsel gücü, kendine güveni ve istikrarı artırır.
   
 • Solunum, metabolizma, dolaşım, sindirim ve endokrin bezlerinin aktivitesini arttırır.
   
 • Ağrı, ağrı ve çeşitli rahatsızlıklar dahil olmak üzere bazı fiziksel engelleri aşmanızda belli bölgelere uyarılar vererek yardımcı olur.
   

Sıkça Sorulan Sorular
 

Yoga Vücudumuzun Hangi Bölgeleri İçin Daha Etkilidir?
 

Yoga vücudumuzun her bölgesi için eşit derecede etkilidir. Bu en iyi egzersizlerden biri olduğu için vücudu eşit şekilde çalıştırır ve dengeler.

Yoga Kilo Vermenizi Sağlayabilir Mi?
 

Yoganın zayıflamaya etki ettiğini kesin olarak söyleyemeyiz ama yoganın öğrenilmesiyle, doğru beslenme hayatımızın bir parçası oluyor. Yoga yapmanın faydaları nelerdir dediğimizde gıda tüketimi açısından yoga uyumlu beslenme; sağlığınızı koruyan, tamamen doğal, kolay sindirilebilir gıdalardan oluşur. Vücudumuzla daha bilinçli bir ilişkimiz olduğu için metabolizmamız daha düzenlidir ve bu da kilo vermeye yardımcı olur.

Yoga Kas Yapabilir Mi?
 

Yoganın kas oluşumuna etkisi vardır. Ancak egzersiz sırasındaki gibi kasları şişirmez, uzatır.

Yoga Yapmanın Tehlikesi Var Mı?
 

Yoga yapan kişiler vücutlarının sınırlarını da bilirler. İnsanlar sınırlarının ve yeteneklerinin ötesine geçmemelidir. Deneyimli bir eğitmen tarafından kontrollü, dikkatli, bilinçli ve doğru bir şekilde yapılmasının herhangi bir tehlikesi yoktur.

Yoga Daha Uzun Boylu Olmama Yardımcı Olur Mu?
 

Yoga yapmanın gelişim çağında olan bir kişinin boyunun artmasında faydası vardır. Yaşlılar için ise yoga asanaları ile omurga, esneyip güçlendikçe daha sağlıklı duruma gelir ve düzgün bir duruş edinmiş olursunuz. Daha dik ve düzgün bir duruş nedeniyle vücut daha uzun görünür.

Genel anlamda yoga yapmanın faydaları nelerdir sorusuna cevap bulabileceğiniz konulardan bahsetmiş olduk. İnsan sağlığı çok önemli bir konudur. Her yaşta insanın en değerli varlığı şüphesiz sağlığıdır. Siz de ruh ve beden kimliğinizi keşfetmek isteyen ve sağlığını ön planda tutmayı hedefleyen bireylerseniz, yoga egzersizini hayatınızın bir parçası haline getirerek yoganın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Özel Ders Alanı olarak yoga, pilates, fitness vb. gibi tüm spor kategorilerinde birebir çalışma yapabileceğiniz eğitmen araştırması yapabilirsiniz.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Bilinçli Veli Olmak!

Bilinçli Veli Olmak!

Çocuğunuzun ilgi alanına göre doğru yönlendirmeler yapmak mutlu ve başarılı birey olmasını sağlayacaktır.

Go Oyununun Özellikleri

Go Oyununun Özellikleri

Go oyunu nedir, nasıl oynanılır. Go oyununun faydaları nelerdir. Oyunun tarihi, en çok oynandığı ülkeleri ve kurallarını sizler için hazırladık.

Bana Beslenme Düzenini Söyle

Bana Beslenme Düzenini Söyle

İnsanlar nasıl besleniyorsa hayatları o kadardır. Derslerde başarılı olmak ve güne enerjik başlamak için beslenme düzenin de öğrencilerin mutlaka bilmesi gerekenler.

Doğal Yollarla Kolay Zayıflama Yöntemleri

Doğal Yollarla Kolay Zayıflama Yöntemleri

Zayıflama yöntemeleri nelerdir? Doğal yollarla kilo vermenin 10 yolunu sizler için hazırladık. Sağlıklı bir hayata ve fit bir vücuda var mısın?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?