Bana Beslenme Düzenini Söyle

Yazar: recep u. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 810
Bana Beslenme Düzenini Söyle
İ nsanlar nasıl besleniyorsa hayatları o kadardır. Derslerde başarılı olmak ve güne enerjik başlamak için beslenme düzenin de öğrencilerin mutlaka bilmesi gerekenler.

İnsanlar nasıl besleniyorsa hayatları o kadardır. Günümüzde "hız ve teknoloji sarmalında" kaybolan beslenme düzenimiz, bizleri pek çok biyolojik ve psikolojik sorunla uğraşmaya mecbur kılmaktadır. Özellikle sınavlara hazırlanan (LGS - YKS vb) gençlerimizde "yememeye" dönük alıştırma veya atıştırmalık şeklinde özetlenebilecek bir tarz mevcut ki inanılır gibi değil! Sabahları kahvaltı yapmayan genellikle poğaça - simit - tost üçgeninden oluşan yanına da kola-gazoz vb. gazlı içeceklerle de takviye edilen bu düzen maalesef gençlerimizde pek çok biyolojik ve psikolojik sorunu da beraberinde getirmektedir. Sabahı geçiştiren gençler öğleni de atlatmanın telaşıyla hamburger-tost-dürüm- ekmek arası vb. birisiyle midesini doldurmaktadır. Gün içinde bunlara ilave olarak sayısız şekerli-GDO'lu- gazlı- yiyecek ve içecekle hem hal olan gençler akşam eve geldiklerinde tok olduklarını veya sofraya oturup yemek yemeye vakitlerinin olmadığından dem vurmaktadırlar. Muazzam ve muhteşem bir makine olan insan vücudu bu kadar basit bir beslenme düzeniyle nasıl ayakta kalabilir???

Beslenme düzeni olması gereken kadar olmayan kişilerde

  1. Algıda bozukluk
  2. Anlayamama
  3. Yeterli ifade becerisi edinememe
  4. Motivasyonda dağınıklık
  5. Hiperaktivite
  6. Dikkat dağınıklığı
  7. Depresyon hali
  8. Sık hasta olma gibi


özellikle sınav dönemi öğrencilerimizde fazlasıyla gördüğümüz rahatsızlıklar başlamaktadır. Özellikle " dikkat dağınıklığı " sınav dönemi kişilerde mutlaka baş edilmesi veya çözülmesi gereken birincil sorundur. Atalarımızın "sağlam baş sağlam vücutta bulunur" sözü de beslenmemizin hayatımızın gidişatında ne denli önemli olduğuna ispattır.

Toplumumuzdaki herkes beslenmesine mutlaka dikkat etmeli lakin yazımıza konu olan sınav grubu öğrencilerimiz daha bir özenli olmalıdır. Sabahları mutlaka klasik düzen bir kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltı yapmadan evden çıkılmamalıdır. Gün içinde en azından bir çorba içilmeli veya bizim dilimizdeki karşılığıyla "bir kap tencere yemeği " yenmelidir. Gün içinde mümkün olduğunca gazlı-şekerli-GDO'lu yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı akşamları da aile ile birlikte sofra yemeği yenmelidir. Sevgili gençler bir müddet bu şekilde kendinizi disipline ediniz. Bunun sonucunda göreceksiniz ki daha enerjik bir zihne, daha güçlü bir algı ve motivasyon, daha uzun bir dikkat süresine ulaştığınızı bizzat göreceksiniz. Unutmayınız benzinli araca mazot koyarsanız o araç ilerlemez. Bizler de vücudumuzun sağlığı için gerekli besinleri almazsak hem sağlığımızdan oluruz hem de birçok sorunla uğraşmak zorunda kalırız. Ne kadar doğru ve düzenli beslenme alışkanlığı o kadar sağlık ve başarı demektir.

Bana beslenme düzenini söyle sana başarılı olup olmayacağını söyleyeyim...

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni - Recep Usta

Etiketler

Yazar

recep u.

TÜRKÇE, EDEBİYAT, TÜRK DİLİ, SINAV HAZIRLIK, TÜRK EDEBİYATI

Benzer Yazılar
İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Anatomi Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Anatomi Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Anatomi nedir, çeşitleri nelerdir? Anatominin tarihçesi ve insan anatomisine dair tüm bilgiler blogumuzda!

Bilinçli Veli Olmak!

Bilinçli Veli Olmak!

Çocuğunuzun ilgi alanına göre doğru yönlendirmeler yapmak mutlu ve başarılı birey olmasını sağlayacaktır.

Uykunun Eğitim Hayatındaki Yeri ve Önemi

Uykunun Eğitim Hayatındaki Yeri ve Önemi

Öğrencilerin uyku düzenleri ve hangi saatler ders çalışacağı, en verimli uyku saatleri konusunda mutlaka bilmesi gerekenler

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?