Doğal Yollarla Kolay Zayıflama Yöntemleri

Yazar: sümeyye a. | 21.04.2021 - 5 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1515
Doğal Yollarla Kolay Zayıflama Yöntemleri
Z ayıflama yöntemeleri nelerdir? Doğal yollarla kilo vermenin 10 yolunu sizler için hazırladık. Sağlıklı bir hayata ve fit bir vücuda var mısın?

Sağlıklı bir yaşamın temelinde, olmamız gereken kiloda olmak(fit olmak) ve hareketli bir yaşam tarzına sahip olmak yatar. Günümüzde toplu taşıma araçların çeşitliliğin artması, çalışma şeklinin çoğunlukla hareketsiz alanlarda olması ve spora ayırdığımız vaktin git gide yok olması bizi tembelleştirmekte ve yağ oranımızı fazlasıyla artırmaktadır. Hareketsiz yaşamın sonucu olan yağ kazanımı ve kas zayıflaması/kaybı sonucunda en ufak hareketlere yorulmaya ve nefessiz kalmaya başlarız. Peki buna bir dur demeye var mıyız? Daha sağlıklı bir hayata başlamak için vereceğimiz ipuçları ile hem zayıflayacağız hem de daha zinde olacağız.

İnternette kilo vermeye dair birçok doğru-yanlış öneri mevcut. Birçok kişi kendi bedeni sağlığına uymayan diyetler, detokslar ve beslenme şekilleri uygulayabiliyor. Bu bazen zayıf düşmeyle bazen de kilo almayla sonuçlanabilir. Kilo verseniz dahi yanlış bir kilo verme şekli olduğundan dolayı verdiğiniz kiloları geri alabilirsiniz ya da hızlı kilo kaybından dolayı vücudunuzda deformeler, çatlaklar oluşabilir. Bu yüzden zayıflama işini zamana yaymanız ve bunu en sağlıklı ve doğal şekilde yapmanız gerekir. 

Doğal Yollarla Kilo Vermenin 10 Kolay Yolu

Sadece birkaç değişiklikle hayat tarzınızı değiştirebileceğinizi ve yepyeni bir bedene sahip olabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte sizin için sıraladığımız zayıflamanın 10 altın kuralı!

 1. Bol Su İçin
 2. İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun
 3. Sağlıklı Atıştırmalık Depolayın
 4. Üç Beyaz Kuralı
 5. Aralıklı Oruç
 6. Öğünlerinizi Sebze ve Meyvelerle Donatın
 7. Porsiyonları Küçültün 
 8. Yeterince Uyuyun
 9. Her Yemekten Sonra Dişlerinizi Fırçalayın
 10. Direnç Egzersizleri Yapın

1.Bol Su İçin

Elbette zayıflamanın altın kuralı su içmektir. Bol su tüketimi cildi yeniler, vücudu tazeler ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca su içtiğiniz zamanlara da dikkat edin. Yemeklerden yarım saat önce ve sonra içilen sıvılar şişkinliğe sebep olmaktadır. 

 2.İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

İşlenmiş gıdalarda yüksek miktarda yağ,şeker ve kalori vardır. Bu tarz gıdalar kısa süreli haz ve tokluk hissettirse de tekrar acıktırır ve bağımlılık yapar.  

3. Sağlıklı Atıştırmalık Depolayın

Kilo almada en büyük rolü elimizin altındaki gıdalar oluşturur. Evinizdeki yiyecekler yeme alışkanlıklarınızı belirlediğinden dolabınızda biriktirdiğiniz bol kalorili atıştırmaların yerine lif oranı yüksek, doğal şekerli ya da şekersiz, kuruyemiş vb. ürünler koyun.  

4. Üç Beyaz Kuralı

Rafine karbonhidratlar dediğimiz un, beyaz ekmek, pirinç ve bunlardan yapılan gıdalar yeme isteğinizi artırır ve size dönüşü sadece ekstra kalori olur. 

5.Aralıklı Oruç

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz aralıklı oruç, oruç tutma ve yemek yeme dönemleri arasında geçiş yapan bir beslenme şeklidir. Aralıklı oruç tutmanın 5: 2 diyeti, 16: 8 yöntemi ve ye-dur-ye yöntemi dahil olmak üzere birkaç farklı yolu vardır. Genel olarak, bu yöntemler, yeme dönemlerinde bilinçli olarak kalori kısıtlamanıza gerek kalmadan genel olarak daha az kalori almanızı sağlar. Bu, kilo kaybına ve diğer birçok sağlık yararına yol açmalıdır. 

5/2 ve 16/8 Nedir?

5/2 dediğimiz tarz, haftanın 5 günü normal beslenme şeklinize devam etmek ve 2 günü yediklerinizi azaltmaktır. En çok tercih edilen 16/8 tarzı ise günün 16 saatinde yemek yiyemediğiniz, 8 saatinde yemek yiyebileceğiniz bir beslenme tarzıdır. Bu saat aralıkları tamamen size bağlıdır. Örneğin güne geç başlayan biriyseniz, kahvaltınızı 12.00de yaparsınız. bu beslenme tarzıda 2 öğün bulunduğundan ikinci öğününüzü de 8 saat sonra yaparsınız. Yani akşam yemeğinizi 20.00’de bitirmiş olmanız gerekir. Kahvaltı ve akşam yemeği arasında kalan saatlerde ise açlık hissettiğinizde 0 kalorili içecekler çok faydalı olur. Tatlandırıcı içermeyen yeşil çay, siyah çay, kefir, tatlandırıcısız ve sütsüz kahve vb. içecekler hem açlığınızı unutturur hem de sizi oyalar         

     

6. Öğünlerinizi Sebze ve Meyvelerle Donatın

Bazılarımız için yemek tabakları göz kamaştırıcı olmalı. Tabağa baktığında önce gözü doymalı. Bunu koca bir tabak makarna ile yapabildiğiniz gibi koca bir tabak sebze yemeği ile de yapabilirsiniz. Karbonhidrat ilk aşamada veya sonsuza dek sizin için vazgeçilmezse o halde tabağın yalnızca ⅓ ünü kaplamalı. 

7. Porsiyonları Küçültün 

Bunun en iyi yolu tabaklarınızın ebatını küçültmektir. Bir önceki maddedeki “göz doyurma” hilesini burada da uygulayabilirsiniz. Küçük tabakları doldurmak daha kolaydır ve dolu bir tabak görmek psikolojik açıdan doymuş hissettirir.

8.Yeterince Uyuyun

Yeterince uyumak, kilo kaybı için olduğu kadar gelecekteki kilo alımını önlemek için de inanılmaz derecede önemlidir. Araştırmalar, uykudan yoksun kişilerin yeterince uyuyanlara kıyasla obez olma olasılığının% 55'e kadar daha fazla olduğunu göstermiştir.  Bunun nedeni kısmen uykusuzluğun iştah hormonlarındaki günlük dalgalanmaları bozarak iştahsızlık düzenlemesine yol açmasıdır.

9.Her Yemekten Sonra Dişlerinizi Fırçalayın

Yemek yedikten sonra diş fırçalamayı alışkanlık haline getirin. Çünkü yemek sonrası dişlerimizi fırçaladığımızda ağzımızda kalan tat ardından yediklerimizin tadı kötü gelir. Ayrıca dişlerinizi fırçaladıktan sonra bir şeyler yemek üşendirir ve istenmez. Üstüne böyle bir alışkanlıkla dişleriniz olduğundan çok daha sağlıklı olur. 1 taşla 2 kuş!

10. Direnç Egzersizleri Yapın

Zayıflamada kas kaybı en sık rastlanan durumlardandır. Bu yüzden kaslarınızı çalıştıran egzersizler yaparak kas oranınızı koruyabilirsiniz. 

Nasıl Kilo Verilir?

 • Sağlıklı yağlar tüketin
 • "Diyet" gıdalardan kaçının
 • Bol su için
 • Sağlıklı atıştırmalıklar depolayın
 • 3 beyazdan kaçının
 • Protein tüketin
 • Abur cuburlardan mümkün oldukça uzak durun

Yukarıda sıralamış olduğumuz adımlarla hayat tarzınızı değiştirerek kısa sürede zayıflayabilir ve çok daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Umarız bu yazı sizin için faydalı olmuştur, diğer blog yazılarımız için takipte kalın!

Ayrıca kilo verme eğitmenlerimizden destek alabilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

sümeyye a.

İstanbul Üniversitesi Uluslararası ilişkiler ( İngilizce) mezunuyum. Malezya'da uluslararası bir üniversitede dil kursuna gittim. İngiltere'de uluslarası bir merkezde staj yaptı...

Benzer Yazılar
İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Bilinçli Veli Olmak!

Bilinçli Veli Olmak!

Çocuğunuzun ilgi alanına göre doğru yönlendirmeler yapmak mutlu ve başarılı birey olmasını sağlayacaktır.

Anatomi Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Anatomi Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Anatomi nedir, çeşitleri nelerdir? Anatominin tarihçesi ve insan anatomisine dair tüm bilgiler blogumuzda!

Uykunun Eğitim Hayatındaki Yeri ve Önemi

Uykunun Eğitim Hayatındaki Yeri ve Önemi

Öğrencilerin uyku düzenleri ve hangi saatler ders çalışacağı, en verimli uyku saatleri konusunda mutlaka bilmesi gerekenler

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?