Yetişkinlerin Piyano Eğitimi Alması İçin 7 Neden

Yetişkinlerin Piyano Eğitimi Alması İçin 7 Neden
Gizem Gonca Z.
Müzik Aleti
Şub 17, 2021
41

Piyano eğitimi almanın 7 nedeni

  1. Stresi Azaltır
  2. Daha Sağlıklı Olmanıza Yardımcı Olur
  3. Yetişkinler de Kolayca Öğrenebilir
  4. Piyano Öğrenmek Özgüveni Artırır
  5. Eklem Sağlığını Artırır
  6. Piyano Çalmak Duygusal Durumunuza ve Hormonlarınıza İyi Anlamda Etki Eder
  7. Piyano Çalmak Eğlencelidir

1) Stresi Azaltır
Hepimiz, günlük hayatımızdaki stresi bir şekilde azaltmalıyız. Araştırmalar, piyano çalmanın kortizol seviyelerini düşürmede en etkili aktivite olduğunu göstermiştir.

2) Daha Sağlıklı Olmanıza Yardımcı Olur
Piyano çalmak, stres seviyelerini düşürerek multipl skleroz, kalp hastalığı ve diyabet gibi gelişmiş hastalık riskinizi azaltır. Müzik üretmek insanları mutlu eder. Artan kan akışı, yaşamı tehdit edebilecek vasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

3) Yetişkinler de Kolayca Öğrenebilir
Popüler inanışın aksine, bir yetişkin olarak müzik öğrenmenin bir kısmı, çocuklardan daha kolay olabilir. Örneğin, yetişkinlerin zihinleri soyut kavramları kavrayabilir. Bu sayede, kavramları parmaklara dökmek daha da kolaylaşır.


 

4) Piyano Öğrenmek Özgüveni Artırır
Bir yetişkin olarak müzik çalmayı öğrenerek edindiğiniz başarı duygusu, nadiren bulunabilen bir duygudur. Piyano öğrenmek azim gerektirir ve bu da öz disiplininizi artırmanıza ve güven oluşturmanıza yardımcı olur.

5) Eklem Sağlığını Artırır
Piyano çalmak, özellikle günlük pratik yapmak, ellerinizdeki ve bileklerinizdeki şişliği azaltmaya yardımcı olan egzersizlerdir. Eklemlerinizin ve kaslarınızın gevşek kalmasına yarar. Bu da artrit ve dejeneratif hastalık vakalarının azalmasına neden olur.

6) Piyano Çalmak Duygusal Durumunuza ve Hormonlarınıza İyi Anlamda Etki Eder
Yaşlandıkça ve hayat değiştikçe, sürekli değişen duygular ve hormonal değişikliklerle uğraşıyoruz. Özellikle menopoz çağındaki kadınlarda, piyano çalmak HgH'yi artırarak, stresi azaltır ve kendinizde iyi duyguları artırarak ruh hali değişimlerine yardımcı olur. Bir enstrüman çalma sanatında ustalaşmak bir zevktir ve getirdiği genel tatmin, duygusal durumunuza gerçek bir destek sağlar.

7) Piyano Çalmak Eğlencelidir
Yetişkinler, çocuklara kıyasla, piyano çalmanın gerçek değerini bilir ve sürecin yanı sıra sonucun da tadını daha çok çıkarabilirler.

Sonuç olarak, bir yetişkin olarak piyano çalmayı öğrenmek muhtemelen düşündüğünüzden çok daha kolay bir deneyimdir. Pek çok insan bu süreçten gerçekten keyif aldıklarını, aileleri ve arkadaşları için oturup piyano çalabilmenin tatmininin yeterince büyük bir motivasyon olduğunu belirtiyor.

Piyano ve Şan Eğitmeni - Gizem Gonca Zafer

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır