Yetişkinlerin Piyano Eğitimi Alması İçin 7 Neden

Yazar: Gizem Gonca Z. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 785
Yetişkinlerin Piyano Eğitimi Alması İçin 7 Neden
P iyano eğitimi almanın insanlara sağladığı faydaları nelerdir. Piyano çalmak sizlere neler kazandıracak. Haydi inceleyelim :)

Piyano eğitimi almanın 7 nedeni

  1. Stresi Azaltır
  2. Daha Sağlıklı Olmanıza Yardımcı Olur
  3. Yetişkinler de Kolayca Öğrenebilir
  4. Piyano Öğrenmek Özgüveni Artırır
  5. Eklem Sağlığını Artırır
  6. Piyano Çalmak Duygusal Durumunuza ve Hormonlarınıza İyi Anlamda Etki Eder
  7. Piyano Çalmak Eğlencelidir

1) Stresi Azaltır
Hepimiz, günlük hayatımızdaki stresi bir şekilde azaltmalıyız. Araştırmalar, piyano çalmanın kortizol seviyelerini düşürmede en etkili aktivite olduğunu göstermiştir.

2) Daha Sağlıklı Olmanıza Yardımcı Olur
Piyano çalmak, stres seviyelerini düşürerek multipl skleroz, kalp hastalığı ve diyabet gibi gelişmiş hastalık riskinizi azaltır. Müzik üretmek insanları mutlu eder. Artan kan akışı, yaşamı tehdit edebilecek vasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

3) Yetişkinler de Kolayca Öğrenebilir
Popüler inanışın aksine, bir yetişkin olarak müzik öğrenmenin bir kısmı, çocuklardan daha kolay olabilir. Örneğin, yetişkinlerin zihinleri soyut kavramları kavrayabilir. Bu sayede, kavramları parmaklara dökmek daha da kolaylaşır.


 

4) Piyano Öğrenmek Özgüveni Artırır
Bir yetişkin olarak müzik çalmayı öğrenerek edindiğiniz başarı duygusu, nadiren bulunabilen bir duygudur. Piyano öğrenmek azim gerektirir ve bu da öz disiplininizi artırmanıza ve güven oluşturmanıza yardımcı olur.

5) Eklem Sağlığını Artırır
Piyano çalmak, özellikle günlük pratik yapmak, ellerinizdeki ve bileklerinizdeki şişliği azaltmaya yardımcı olan egzersizlerdir. Eklemlerinizin ve kaslarınızın gevşek kalmasına yarar. Bu da artrit ve dejeneratif hastalık vakalarının azalmasına neden olur.

6) Piyano Çalmak Duygusal Durumunuza ve Hormonlarınıza İyi Anlamda Etki Eder
Yaşlandıkça ve hayat değiştikçe, sürekli değişen duygular ve hormonal değişikliklerle uğraşıyoruz. Özellikle menopoz çağındaki kadınlarda, piyano çalmak HgH'yi artırarak, stresi azaltır ve kendinizde iyi duyguları artırarak ruh hali değişimlerine yardımcı olur. Bir enstrüman çalma sanatında ustalaşmak bir zevktir ve getirdiği genel tatmin, duygusal durumunuza gerçek bir destek sağlar.

7) Piyano Çalmak Eğlencelidir
Yetişkinler, çocuklara kıyasla, piyano çalmanın gerçek değerini bilir ve sürecin yanı sıra sonucun da tadını daha çok çıkarabilirler.

Sonuç olarak, bir yetişkin olarak piyano çalmayı öğrenmek muhtemelen düşündüğünüzden çok daha kolay bir deneyimdir. Pek çok insan bu süreçten gerçekten keyif aldıklarını, aileleri ve arkadaşları için oturup piyano çalabilmenin tatmininin yeterince büyük bir motivasyon olduğunu belirtiyor.

Piyano ve Şan Eğitmeni - Gizem Gonca Zafer

Etiketler

Yazar

Gizem Gonca Z.

Gizem Gonca Kimdir? Gizem Gonca 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Ses eğitimine 2008 yılında Doç. Dr. Serkan Otacıoğlu ile başladı. 2009 yılında opera sanatçısı Gözde Altan ile ha...

Benzer Yazılar
İyi Gitar Çalmak İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler

İyi Gitar Çalmak İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler

Gitar çalmanın püf noktaları nelerdir. Eğer gerçekten gitarist olmak istiyorsanız ne yapmalısınız.

Keman Çalmanın Püf Noktaları

Keman Çalmanın Püf Noktaları

Keman çalmanın püf noktaları nelerdir. Keman çalmak nasıl öğrenilir ve keman çalmak için gereken özellikler nelerdir. Tamamı blogumuzda

Piyano Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Piyano Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Piyano çalmayı öğrenmek istiyorsun ancak nasıl başlangıç yapacağını bilmiyor musun? O halde senin için hazırladığımız Piyano çalmaya nasıl başlanılır maddelerimizi inceleyebilirsin.

Ses Eğitimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Ses Eğitimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Ses eğitimi nedir, ses geliştirme yöntemleri ve tekniklerini aynı zamanda şan dersleri eğitimlerimi arıyorsunuz? Hepsi ve daha fazlası için şan ve ses eğitimi kılavuzu.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul