Piyano Çalmak Nasıl Öğrenilir?

Yazar: sümeyye a. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 4673
Piyano Çalmak Nasıl Öğrenilir?
P iyano çalmayı öğrenmek istiyorsun ancak nasıl başlangıç yapacağını bilmiyor musun? O halde senin için hazırladığımız Piyano çalmaya nasıl başlanılır maddelerimizi inceleyebilirsin.

Piyano çalmayı öğrenmek istiyorsun ancak nasıl başlangıç yapacağını bilmiyor musun? O halde senin için hazırladığımız piyano çalmaya nasıl başlanılır maddelerimizi inceleyip kendine bir yol haritası oluşturabilirsin.

Piyano çalmaya nasıl başlanılır

  1. Öncelikle bir piyano edinin.
  2. Piyano mu org mu?
  3. Notalar çalış
  4. Parmak yerleştirmeyi öğren.
  5. Majör tuşlar ve akorları öğren.
  6. İyi bir eğitmen seni senden iyi tanır.
  7. Bir eğitmen bul.
  8. Ne kadar ders alacağını eğitmenle belirle.
  9. Bir motivasyon bul! 

Genel kanının aksine piyano tuşlu bir enstrüman değil, telli bir enstrümandır. Üzerindeki tuşlara basıldığında piyano içerisindeki çekiç mekanizması tellere temas ederek sesleri çıkarır. Üzerinde bulunan 88 tuşlar beyaz ve siyah olarak ayrılır. 

 

1) Öncelikle bir piyano edinin.

Piyano sahibi olmak dersler dışında da özgür bir şekilde pratik yapmaya imkân sağlar. Derslere gidememe durumunda evde kendi piyanonuzla çalışmaya devam edebilirsiniz. Sıfır bir piyano için yeterli bütçeniz yoksa ikinci el bir piyano alabilir ya da ders aldığınız öğretmenin piyanosunu kullanabilirsiniz. 

2) Piyano mu org mu?

Piyano orga kıyasla tam bir profesyonel enstrümandır. Aralarındaki teknik ve görsel fark hangisinin daha profesyonel bir alet olduğunu yansıtır. Kastettiğimiz elektrik/dijital piyona değildir fakat elbette org ve elektrik piyano arasında bile birçok fark bulunur. Tuş sayısı, kalite bakımından seslerin çıkışı, tuş hassasiyeti vb. gibi birçok fark bulunur. Genelde piyano çalmaya ilk kez başlayanlar org ile başlar, çünkü en temelde daha uygun fiyatlıdır ve kolay taşınabilir. Ayrıca orga alışan parmaklar piyanoya geçtiğinde adaptasyonda zorlanabilir. Orgdaki hafifliğe alışan parmaklar piyanonun ağır tuşlarında zorlanabilir. Özellikle de evde org ile çalış öğretmeninizle piyano ile çalışmak da sizin için karmaşaya sebep olacaktır. 

3) İyi bir eğitmen seni senden iyi tanır.

Bu süreçte sana en fayda sağlayacak kişi profesyonel bir piyano öğretmeni bulmaktır. Sıfırdan piyano çalmayı öğrenmek gözlere korkunç gelebilse de piyano da nihayetinde tekniklere dayalı bir enstrümandır. Temeli öğrenildikten sonra iş pratiklere kalır. Nasıl bir tarzının olduğunu, anlama ve uygulamada nasıl bir öğrenci olduğunu siz bilmeseniz de öğretmeniniz deneyimlerine dayanarak size en iyi yol haritasını çizecek kişi olur.

4) Bir motivasyon bul! 

Her enstrümanda olduğu gibi piyano öğrenmek de tamamen ilgi, alaka ve hevese bağlıdır. Doğuştan yetenek size fazladan bir kolaylık sağlasa da bir enstrüman öğrenirken temelde yetenek değil, teknik bilgi, bu bilginin pratiğe dökülmesi ve nihayetinde hevesli olmak gerekir. Bu yüzden piyano öğrenmeye heves etmiş kişilerin ilk önce bir motivasyon edinmesi gerekir. Her işe başlanıldığında en temel mantık sizi o işe bağlayıcı, sabır ve devamlılık sağlamanıza yardımcı olacak bir motivasyon kaynağı bulmaktır. Bu yüzden piyano çalmaya başlamadan önce de süreç içinde pes etmemek, ara vermemek için sizi motive edici sebepler bulmalısınız. Bu sebepler bir piyanist olmak, hobi edinmek, piyano çalmayı öğrenip başkalarına öğretmek olabilir ve çeşitlendirilebilir.

Etiketler

Yazar

sümeyye a.

İstanbul Üniversitesi Uluslararası ilişkiler ( İngilizce) mezunuyum. Malezya'da uluslararası bir üniversitede dil kursuna gittim. İngiltere'de uluslarası bir merkezde staj yaptı...

Benzer Yazılar
İyi Gitar Çalmak İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler

İyi Gitar Çalmak İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler

Gitar çalmanın püf noktaları nelerdir. Eğer gerçekten gitarist olmak istiyorsanız ne yapmalısınız.

Keman Çalmanın Püf Noktaları

Keman Çalmanın Püf Noktaları

Keman çalmanın püf noktaları nelerdir. Keman çalmak nasıl öğrenilir ve keman çalmak için gereken özellikler nelerdir. Tamamı blogumuzda

Ses Eğitimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Ses Eğitimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Ses eğitimi nedir, ses geliştirme yöntemleri ve tekniklerini aynı zamanda şan dersleri eğitimlerimi arıyorsunuz? Hepsi ve daha fazlası için şan ve ses eğitimi kılavuzu.

Solfej Nedir Nasıl Öğrenilir

Solfej Nedir Nasıl Öğrenilir

Solfej nedir: Solfej müzik ölçeğinin her notasına bir hece atanmasıdır. Solfej öğrenmeye dair tüm detaylar blogumuzda!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul