Şarkı Söylemenin Sağlığımıza 7 Faydası

Yazar: Gizem Gonca Z. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1753
Şarkı Söylemenin Sağlığımıza 7 Faydası
Ş arkı söylemenin insan sağlığına faydalarını uzman şan eğitmenimiz sizler için hazırladı. Keyifli okumalar :)

Şarkı söylemek birçok insana neşe getirir ancak şarkı söyleme tutkunuzun fiziksel, uygusal ve sosyal sağlığınız için inanılmaz faydalar sağlayabileceğini biliyor musunuz?

Şarkı söylemenin faydaları 

  1. Şarkı Söylemek Bağışıklı Sistemini Güçlendirir
  2. Şarkı Söylemek Bir Egzersiz Çeşididir
  3. Şarkı Söylemek Duruşunuzu Düzeltir
  4. Şarkı Söylemek Uykuya Yardımcı Olur
  5. Şarkı Söylemek Doğal Bir Antidepresandır
  6. Şarkı Söylemek Zihinsel Uyanıklığı Artırır
  7. Şarkı Söylemek Güveninizi Artırır

1) Şarkı Söylemek Bağışıklı Sistemini Güçlendirir

Frankfurt Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre şarkı söylemek bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Çalışma, 1 saat prova yapan koro üyelerinin, prova öncesi ve sonrası alınacak kan değerlerini karşılaştırmayı içeriyordu. Araştırmacılar antikor işlevi gören protein miktarının önemli ölçüde yükseldiğini fark ettiler. Koro üyeleri sadece müzik dinlediklerinde aynı artış görülmedi.

2) Şarkı Söylemek Bir Egzersiz Çeşididir

Şarkı söylerken diğer birçok egzersiz türünden daha fazla oksijen aldığınızdan, şarkı söylemenin aerobik kapasitenizi ve dayanıklılığınızı artırabileceğine inanılıyor. Sağlıklı olsanız bile, doğru vokal tekniklerini kullanırken ciğerleriniz de egzersiz yapacak. Şarkı söylemek daha güçlü diyafram kası ve uyarılmış genel dolaşım sağlayacaktır.

3) Şarkı Söylemek Duruşunuzu Düzeltir

Dik durmak, şarkı söylerken doğru tekniğin bir parçasıdır.
Bu nedenle zamanla, iyi bir duruş alışkanlık haline gelecektir. Göğüs boşluğunuz genişledikçe, omuzlarınız ve sırtınız hizalandıkça, duruşunuz da genel olarak iyileşir.

4) Şarkı Söylemek Uykuya Yardımcı Olur

Uzmanlar, şarkı söylemenin boğaz ve damak kaslarını güçlendirerek horlamayı ve uyku apnesini durdurmaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Bu rahatsızlıklara aşina iseniz, iyi bir gece uykusu almanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz.

5) Şarkı Söylemek Doğal Bir Antidepresandır

Şarkı söylemenin sizi neşelendiren, mutlu eden bir hormon olan endorfini salgıladığı bilinmektedir. Sadece bu değil, aynı zamanda şarkı söylemek, zihninizi günün sıkıntılarından uzaklaştıracağı için ruh halinizi iyileştirir.

6) Şarkı Söylemek Zihinsel Uyanıklığı Artırır

Şarkı söylerken gelişen kan dolaşımı ve oksijenli kan akışı, beyne daha fazla oksijenin ulaşmasını sağlar. Bu durum zihinsel uyanıklığı, konsantrasyonu ve hafızayı geliştirir.

7) Şarkı Söylemek Güveninizi Artırır

Sahne korkusu, yeni şarkıcılar için ortak bir duygudur. Bununla birlikte iyi performans göstermek, arkadaşlarınızdan ve ailenizden övgü almak, sonunda korkularınızın üstesinden gelmenin ve özgüveninizi artırmanın anahtarı olabilir. Zamanla, duruş ve iyi sunum becerilerine sahip bir grubun önünde her tür materyali sunmayı daha kolay bulabilirsiniz.

Temel ses eğitimi için incelemenizi tavsiye edeceğimiz bir içerik;

http://www.bufk.boun.edu.tr/?p=1831

Sonuç olarak şarkı söylemenin zevkleri, yalnızca kendi vokal yeteneğinizin güzelliğinin tadını çıkarmanın ötesine geçer. Şarkı söylemenin tüm bu yararları, bir koroya katılmak istemenize veya hemen ses eğitimi almaya başlamanıza neden olabilir. Eğer öyleyse, başlamak için tereddüt etmeyin. Hayat kısa ve zor. Zevk alacağınız şeyi yapın!

Etiketler

Yazar

Gizem Gonca Z.

Gizem Gonca Kimdir? Gizem Gonca 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Ses eğitimine 2008 yılında Doç. Dr. Serkan Otacıoğlu ile başladı. 2009 yılında opera sanatçısı Gözde Altan ile ha...

Benzer Yazılar
Piyano Eğitiminin Çocuklarımıza Olan Faydaları

Piyano Eğitiminin Çocuklarımıza Olan Faydaları

Piyano eğitimin çocuklara olan faydalarını uzman müzik öğretmenimiz sizler için hazırladı. İşte piyano çalmanın faydaları.

İyi Gitar Çalmak İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler

İyi Gitar Çalmak İçin Sahip Olunması Gereken Özellikler

Gitar çalmanın püf noktaları nelerdir. Eğer gerçekten gitarist olmak istiyorsanız ne yapmalısınız.

Ses Eğitimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Ses Eğitimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Ses eğitimi nedir, ses geliştirme yöntemleri ve tekniklerini aynı zamanda şan dersleri eğitimlerimi arıyorsunuz? Hepsi ve daha fazlası için şan ve ses eğitimi kılavuzu.

Öğrencilerin Yaşadığı Sıkıntılar

Öğrencilerin Yaşadığı Sıkıntılar

Eğitimde yaşanan sıkıntılar nelerdir, Öğrencilerin yaşadıkları sıkıntıların temelinde ne vardır. Öğrencilerin eğitim hayatlarında sıkıntılarla başa çıkma yöntemleri nelerdir?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul