Rakiplerinizin Önüne Geçmenin 13 Sırrı

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 5 dakikalık okuma. Görüntülenme: 4538
Rakiplerinizin Önüne Geçmenin 13 Sırrı
S ınavlara hazırlanan rakiplerinizin önüne geçmek ve daha iyi bir başarı yakalamak için mutlaka yapmanız gerekenler

1) Hedefini Belirlemek

hedef.jpg
 

“Nereye gideceğini bilmeyen bir gemiye hiçbir rüzgar fayda etmez.”

Her başarılı öğrencinin ulaşmak istediği bir hedefi vardır.Nereye gitmek istediğini çok iyi bilir.Hedefi olmayan bir öğrenci genelde başarılı olamaz. Önceliğiniz ne yapmak istediğinizi belirlemek olsun sevgili öğrenciler.

Hangi liseye gitmek istiyorsunuz? Hangi üniversitede okumak istiyorsunuz? Mezun olduğunuzda hangi ilde, hangi kurum veya şirkette çalışacaksınız? İlk önce bu sorulara cevaplar arayın ve cevaplarınızı resimlerle birlikte odanızda her zaman görebileceğiniz bir yere asın.

 

2) Dersi Derste Dinleyip, Öğrenmek

ders-dinlemek.jpg
 

Zaman kaybetmemek sizler için çok çok önemli. O yüzden hangi dersteyseniz o dersi iyi dinleyip, anlamaya çalışın. Anlamadığınız yerleri mutlaka hocalarınıza sormalısınız. Hala anlamadıysanız özel ders takviyesi almalısınız. Sonuçta kazanan siz olacaksınız ve rakiplerinizin önüne geçeceksiniz.
 

3) Düzenli Tekrar Yapmak

düzenli-tekrar-yapmak.jpg

Rakiplerinizi geçmek istiyorsanız mutlaka her dersin ardında, o dersin tekrarını yapmalısınız.Çünkü birçok öğrenci tekrar yapmıyor. Tekrar yaparken, ders esnasında kaçırdığınız bazı yerleri daha iyi anlayacaksınız ve öğreneceksiniz. Ayrıca tekrar yaparak konuyu daha çok pekiştirmiş olacaksınız.

 

4) Bulunduğunuz Ortamın En İyisi Olmayı Planlayın

en-iyisi-olmak.jpg

Her ne kadar sınıf arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız sizin can ciğer dostlarınız olsalar da, sonuç itibari ile hepsi sizin rakipleriniz. Hedefiniz en iyisi olmak olsun. Yazılılarda, derslere katılımlarda, aktivitelerde, ödevlerde her zaman en iyisi olmaya çalışın. Rakipleriniz sizden daha farklı ve fazla işler yapıyorsa siz daha iyisini yapın. Unutmayalım ki bir arkadaşınız bir sınavdan yüz alabiliyorsa siz de alabilirsiniz.

 

5) Derslere Hazırlıklı Gitmek

derse-hazırlıklı-gitmek.jpg

Yapılacak en akıllıca davranış belkide bu maddedir. Yani her ders öncesi mutlaka hazırlık yapmaktır. İşleyeceğiniz her ders öncesinde, o derste hangi konuları işleyecekseniz o konuya göz gezdirip, notlar alarak gelmelisiniz. Eğer özel ders alıyorsanız, dersten önce o konuları bitirmeye çalışın. Çünkü hazırlıklı olabilmek sizi daha başarılı yapacak ve bilginin sizde daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

 

6) Bitirilen Her Konun Ardından Testler Çözmek

test-cözmek.jpg

Yıl içerisinde bir derste kaç konu varsa hepsini bir kağıda yazın ve çalışma masanıza asın. Hazırlıklı gidip, dersi dinleyip anladıktan sonra, o konuyla alakalı en az üç-dört test çözün. Yapamadığınız her soruyu veya konuyu öğretmenlerinize sorun veya özel ders alıyorsanız birebir hocanızla bu konuyu ve soruarı inceleyip anlaşılabilir hale getirin. Öğrendiğinizi ve soru kaçırmadığınızı anladığınız anda o konunun üzerini çizip, sıradaki konuya geçin.

 

7) İstekli, Azimli, Hırslı ve İstikrarlı Olmak

azim-istek.jpg

İsteği olmayan hiçbir öğrenci, kendi halinde başarılı olamaz dostlar. İstekli olun. Azminizi ve hırsınızı herkese ispatlayın. Yaptığınız her çalışmanın, bitirdiğiniz her konun sizin hayatınızda büyük bir önem arz ettiği bilerek istikrarlı bir şekilde çalışın.

 

8) Gerektiği Kadar ve Düzenli Uyumak

duzenli-uyumak.jpeg

Bu hayatta sadece tavuklar yatarak başarılı oluyor. Sizin on saat, oniki saat uyuma gibi bir lüksünüz olmamalı. Düzenli olarak ve kendinizi huzurlu hissederek uyumalısınız. Unutmayın ne az ne de çok uyku size fayda sağlamaz.

 

9) Daha Fazla ve Daha Akıllı Çalışmak

akıllı-calismak.jpg

Her zaman rakiplerden fazla çalışıyor olmak yetmez.Tabiki fazla çalışmak sizi rakiplerinizin önüne geçirecek lakin akıllı çalışmak sizi çok daha başarılı kılacaktır. Mesela eksikliklerinizi sorular çözerek kapatmaya çalışabilirsiniz.Öğretmenlerinizi boş bırakmayıpi onlardan ufak ufak konu anlatmalarını, soru çözmelerini isteyebilirsiniz.

 

10) Kitap Okumak

kitap-okumak.jpg

Kitap okuma alışkanlığı olan her öğrenci, rakiplerine göre daima öndedir. Ortalama olarak her öğrencinin yılda en az on kitap okuması gerekir. Çünkü kitap okumak, dersleri daha iyi anlamanızı, test çözerken daha hızlı olmanızı sağlar. Ayrıca size vizyon katar ve geliştirir. Ama her kitap okunmamalıdır. Alanınıza uygun, seveceğiniz ve size değer katacağını düşündüğünüz kitaplar okuyun.

 

11) Verilen Ödev ve Sorumlulukları Yapmak

odev-yapmak.jpg

Araştırmalara göre öğrencilerin ödevlerini ve sorumluluklarını düzenli ve hızlı yapması, iş hayatına atıldıktan sonra daha başarılı olduklarını göstermektedir.Öğretmenlerin verdiği ödev ve sorumluluklar sizlere birer yük olarak gelmemelidir. Çünkü yaptığınız her ödevi dersi anlamanızı sağlayıp, size ilerideki hayatınızda değer katacaktır.

 

12) Sosyal Olmak

sosyal-olmak.jpg

Okuduğunuz okulda veya bulunduğunuz ortamda, bütün imkanları kullanın. Spor yaptığınız bir alan, çaldığınız bir enstrüman, katıldığınız sosyal faaliyet ve etkinlikler zihninizin daha dinç olmasını sağlayacaktır. Kendinizi daha mutlu ve daha sosyal hissedeceksiniz.

 

13) Kendinize ve Sevdiklerinize Zaman Ayırın

zaman-ayirmak.jpg

İşte en önemli madde bu sevgili öğrenciler.Hayatta herşey derslerden, sınavlardan ibaret değildir. Yaşınızın hakkını vererek derslerinize çalışmalısınız. Sevdiklerinizle vakit geçirmeyi ihmal etmeyin, onlara zaman ayırın. Gezebildiğiniz kadar gezin. Yeni yerler, yeni insanlar, yeni kültürler tanıyın. Sinemaya, tiyatroya, operaya, halı saha maçlarına gidin. İçinde bulunduğunuz her farklı ortam sizin gelişmenizi sağlayacak, size değer katacaktır. Çünkü unutulmamalıdır ki “Görgü, görmekten gelir.”


Sevgilerimle.

Sefa Özdeniz

Bir önceki yazımız olan "Yaz Fırsattır " başlıklı makalemizde yaz tatilini en verimli şekilde kullanıp rakiplerinizin önüne geçmek hususunda bilgi verilmektedir. 

 

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Başarılı bir üniversite hayatı için olmazsa olmaz bilgiler! ⏰📚 Kampüsteki yaşamdan kariyer planlamana kadar her şey bu yazıda.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?