Özel Ders Kazanımı

Yazar: Gülşah Y. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2110
Özel Ders Kazanımı
Ö zel dersin öğrenciye katkıları ve ders alacağınız öğretmeni seçerken dikkat etmeniz gerekenler.

Günümüzde ne yazık ki resmi kurum ve kuruluşlarda topluca verilen sınıf eğitimlerinde öğrenciler aldıkları ders bakımından tatmin olamıyor ve bundan dolayı o dersteki başarıları zamanla azalıyor. Tabi öğrencinin tutumuna bağlı olarak da değişen 'sınıf ortamında soru sormaktan çekinme' durumu da bundaki etkilerden bir tanesi olabilir.Ders anlatan öğretmenin de sınıf ortamında bunu keşfetmesi ve o dersi verimli geçirmesi oldukça güç ve ihtimali düşüktür.

Bu yüzden birebir iletişimsel olarak da özel olarak da bir öğretmenden aldığı dersteki verimiyle arasında çok farklılık bulunur. Özel ders dediğimiz şey de aslında tam da bu noktada devreye girer ve başarılı bir öğrenci için gerekli en temel unsurdur. Çünkü özel ders öğretmeni öğrencisiyle sürekli kontak halinde ve ona özeldir , daha güven verir bu doğrultuda öğrenci hem ders çalışma bilincine varır hem de özgüveni yerine gelir. Tabi öğretmenin doğru seçilmesi de çok önemlidir.

"Aslında Ders Öğretmenini Seçmekle Başlar"


Aslında bir ders ya da konu üzerinde en etkili şey öğretmenin öğrenciyle olan iletişimi, dersin öğrenci tarafından kolay bir şekilde anlaşabilirliği ve verimi maksimum düzeye yaklaştırmak amacıyla öğretmenin sergilediği duruş vs gibi normalde pek fazla dikkat edilmeyen fakat en önemli unsurlar arasında yer alan öğretmen seçimi, öğrencinin anlama kabiliyetine ve eksikliklerine göre dikkat edilmesi gereken en temel husustur.

Çünkü öğrenci eğer eksikliklerini tamamlayabileceğini düşündüğü ve bu doğrultuda sorumluluk hissettiği bir öğretmenle derse başlamazsa , aldığı ders üzerine gelişimi ne yazık ki sıfıra yakın olur. Bu bakımdan gerçekten yüksek önem taşıyan öğretmen seçimi , kolay iletişim kurabilmek ve dolayısıyla başarıyı elde etmek adına atılan ilk adım olarak nitelendirilebilir.

ÖZEL DERSİN BİZE KAZANDIRDIKLARI 

Öncelikle öğrencinin hazır bulunuşluk düzeyi ne olursa olsun, birebir ilgi, alaka ve direkt olarak öğrencinin kendi eğitim sürecindeki yanlışların tespiti açısından özel ders sınıf bazlı eğitime göre üstünlüğünü ciddi anlamda kanıtlamıştır. Özel derste süreç bir başka sınıf arkadaşına göre değil,öğrencinin kendi becerilerine göre kademeli bir şekilde gelişir.Bazı öğrenciler sınıf içi rekabet ortamının yarattığı stres ve yargılanma korkusu ile anlamadıkları noktaları öğretmenle paylaşmakta bile tereddüt yaşamakta, bunun sonucunda potansiyellerinin altında seyretmektedir.Bunun tam tersi olan bir diğer durum da kendi düzeyinin altında bir eğitim alan, kendi düzeyinin altında akranlarla körelen öğrencilerimizdir. Ülkemiz sınavlar ülkesi, eğitimin her kademesinde çocuklarımız ciddi bir şekilde sınanmakta. Başarılı bir gelecek için her çocuğun özel olduğunu ve kişisel becerilerini geliştirmek adına özel bir muamele görmesi gerektiğini unutmamalıyız.

Bir önceki yazımız olan "HER ÖĞRENCİ FARKLIDIR!" başlıklı makalemizde öğrencilerinden birbirinden farklı olduğun ve öğretmenlerin hangi alanlarda dikkat etmeleri gerektiğiyle alakalı bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

Gülşah Y.

Disiplinli , sorumluluğunun bilincinde , bilgili ve mantığa dayalı güçlü anlatıma sahip biriyim. Online eğitim veriyorum.

Benzer Yazılar
Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitim belli bir branşta, belli bir konu da bilgi ve beceri kazandırma ve geliştirme işidir. Eğitimde özel dersin faydaları.

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocukların kendi kapasitesinin farkına varıp iyileştirme, geliştirme gibi düzenlemelerle kendisini gerçekleştirmesi daha iyi olacaktır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul