Özel Ders Kazanımı

Özel Ders Kazanımı
Gülşah Yeşilkurt
Özel Ders Neden Gerekli
Eki 19, 2017
746

Günümüzde ne yazık ki resmi kurum ve kuruluşlarda topluca verilen sınıf eğitimlerinde öğrenciler aldıkları ders bakımından tatmin olamıyor ve bundan dolayı o dersteki başarıları zamanla azalıyor. Tabi öğrencinin tutumuna bağlı olarak da değişen 'sınıf ortamında soru sormaktan çekinme' durumu da bundaki etkilerden bir tanesi olabilir.Ders anlatan öğretmenin de sınıf ortamında bunu keşfetmesi ve o dersi verimli geçirmesi oldukça güç ve ihtimali düşüktür.

Bu yüzden birebir iletişimsel olarak da özel olarak da bir öğretmenden aldığı dersteki verimiyle arasında çok farklılık bulunur. Özel ders dediğimiz şey de aslında tam da bu noktada devreye girer ve başarılı bir öğrenci için gerekli en temel unsurdur. Çünkü özel ders öğretmeni öğrencisiyle sürekli kontak halinde ve ona özeldir , daha güven verir bu doğrultuda öğrenci hem ders çalışma bilincine varır hem de özgüveni yerine gelir. Tabi öğretmenin doğru seçilmesi de çok önemlidir.

"Aslında Ders Öğretmenini Seçmekle Başlar"


Aslında bir ders ya da konu üzerinde en etkili şey öğretmenin öğrenciyle olan iletişimi, dersin öğrenci tarafından kolay bir şekilde anlaşabilirliği ve verimi maksimum düzeye yaklaştırmak amacıyla öğretmenin sergilediği duruş vs gibi normalde pek fazla dikkat edilmeyen fakat en önemli unsurlar arasında yer alan öğretmen seçimi, öğrencinin anlama kabiliyetine ve eksikliklerine göre dikkat edilmesi gereken en temel husustur.

Çünkü öğrenci eğer eksikliklerini tamamlayabileceğini düşündüğü ve bu doğrultuda sorumluluk hissettiği bir öğretmenle derse başlamazsa , aldığı ders üzerine gelişimi ne yazık ki sıfıra yakın olur. Bu bakımdan gerçekten yüksek önem taşıyan öğretmen seçimi , kolay iletişim kurabilmek ve dolayısıyla başarıyı elde etmek adına atılan ilk adım olarak nitelendirilebilir.


Bir önceki yazımız olan "HER ÖĞRENCİ FARKLIDIR!" başlıklı makalemizde öğrencilerinden birbirinden farklı olduğun ve öğretmenlerin hangi alanlarda dikkat etmeleri gerektiğiyle alakalı bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır