Özel Dersin Başarısında Anne Babaların Rolü

Özel Dersin Başarısında Anne Babaların Rolü
Mustafa T.
Eğitimde Özel Dersin Önemi
Eyl 16, 2018
1667

Uzun yıllardır özel ders veren ve çok sayıda öğrenci ve veli ile birlikte vakit geçirmiş birisi olarak faydalı olabileceği düşüncesiyle bazı tecrübelerimi değerli okuyucularla paylaşmakta fayda görüyorum.

Öncelikli olarak çocuğuna özel ders aldırmak isteyen veliler hedeflerini ve beklentilerini iyi belirlemelidir. Bir veli sadece çocuğuna özel ders aldırmış olmak için özel ders aldırmamalıdır. Özel ders alınca bütütn sorunların birdenbire çözüleceğini düşünmemeli; bir ders ablasıyla veya abisiyle birlikte çalışıp ödevler yapılınca her şeyin bittiği fikrine kapılmamalısınız.

1. Çocuğunuzun durumu ve ne ihtiyacı olduğu hakkında fikir sahibi olmaya çalışın. Bazı öğrenciler konuları anlamazken bazı öğrenciler okuldaki öğretmenleri, arkadaşları, çevresi veya ailesi nedeniyle okuldan soğumakta, derslere ilgisizlik göstermekte veya derslere ilgisiz gibi davranıp tepkisini böyle ifade edebilmektedir.

2. Bir önceki maddede belirttiğim durumlara göre çocuğunuzun ihtiyaçlarını tecrübeli kişilerle fikir alışverişinde bulunarak ve samimiyetle tespit etmeye çalışın. Bu tespitleri yaparken gerçekçi olun, gerekiyorsa kendinizi de yargılayın ve içtenlikle sorunu çözmeye çalışın.

3. Pek çok ailede çocukların sorunlarına ve ihtiyaçlarına içtenlikle yaklaşma ve onu anlama yönünde eksiklik olduğunu görüyorum. Maddi ihtiyaçlarını karşılayarak veya ders aldırarak bu sorunların giderilebileceği fikrinden uzaklaşın.

4. Çocuklarınıza ders aldırınca ve ders aldığı kişiyle ödevlerini yapınca her şeyi anlamış olacağını düşünmeyin. Özel ders sırasında ödev yaparken pek çok çocuk öğretmenine konuyu anlamış gibi kafa sallar, ders veren kişi de anladı diye konuyu hızla geçer, hatta ödevin çoğunu kendi yazıp çocuğa anladın mı diye sorar. Çocuk ta kafa sallayınca konu tam öğrenilmeden geçmiş olur.

5. Özel ders öğretmeniniz maddi kaygılar gözetmeden çocuğunuzu düşünen bir kişi olmalıdır. Maddi kaygılar insanları sorunlu konuları örtmeye veya ifade etmemeye teşvik eder. Öğretmeniniz bilgili olduğu kadar tecrübeli, öğrencinin bakışlarından ne düşündüğünü, konuları anlayıp anlamadığını hissedebilen bir kişi olmalıdır ve size doğru fikirler vermelidir. Siz de çocuğunuzun durumu hakkında doğru bilgileri almalı ve öğretmeninizle işbirliği içinde doğru adımlar atmalısınız.

6. Çocuğunuzun özel ders öğretmeni ile birlikte, çocuğunuzun uzun vadeli başarısı için planlar yapmalı ve çocuğunuzun seviyesine göre onu bir üst adıma taşıyacak bir çalışma takvimi izlemelisiniz. Örneğin ders verdiğim öğrencilerim içinde kendisinden 2-3 sınıf üstlerin konularını işlediğim öğrenciler bulunmakla birlikte temelini sağlam oturtabilmek için alt sınıf konularını işlediğim öğrenciler de bulunmaktadır.

7. Konu hakkında diğer yazılarımda daha detaylı bilgi verecek olmakla birlikte giriş mahiyetindeki bu yazımda özetle diyebilirim ki: Bir ebeveyn olarak çocuklarınıza özel ders aldırıyor olmanın rahatlığıyla hareket etmeyin, çocuğunuz için en iyisini elde etmek için öğretmeninizle işbirliği halinde çocuğunuzun gelişimi için en uygun çalışmaları tasarlamaya çalışın, çocuğunuza onu sevdiğinizi ve düşündüğünüzü hissettirin.

Matematik Öğretmeni - Mustafa Tekin

Yazıyı Paylaş
Etiketler
özel ders
özel ders alırken nelere dikkat etmeli
özel derste ebeveynlere düşen sorumluluklar
İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır