Özel Ders Nasıl Olmalı

Özel Ders Nasıl Olmalı
Hande Y.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Kas 13, 2017
2288

Merhabalar arkadaşlar; Sizlere hem kendi öğrencilik hayatımdaki hem de özel ders verdiğim zamanlardaki ders işleme yöntemlerinden ve öğrencilerle iletişimin nasıl olması gerektiği konusunda kendi düşüncemden bahsedeceğim.

2003-2007 yılları arasında lise öğrencisi idim ve bu zamanlarda sayısal derslerde ben de özel ders aldım. Özellikle matematik ve fizik dersi aldığım öğretmenlerimi ayrıntılı olarak hatırlıyorum ve o zamanlardan bir özel dersin nasıl olması veya olmaması gerektiğine karar vermiştim. Bana göre özel ders sadece ders öğretmek değil, öğrencilerimizin dersi sevmesini sağlayabilmek için en büyük etkendir.

Öğretmenlerimiz sınıf içerisinde birçok öğrenciyle iletişim kurması ve eğitimine katkıda bulunması gerektiği için her öğrenciyle birebir ilgilenemeyebilir. Özel ders öğretmeni tam olarak bu noktada devreye girmektedir ve öğretmenin öğrenciyle özel bir iletişiminin olması gerekmektedir. Öğretmenin, dersi öğrencinin ilgisini çekecek hale getirmesi ve öğrencinin dersi isteyerek dinlemesini sağlaması gerekmektedir. Örnek verecek olursam kendim özel ders verdiğim dönemlerde lise öğrencimle abla kardeş samimiyeti yakalamaya çalışmış, onunla sınav stresi, yapmak istediği tercihler konusunda da birebir iletişim kurmuştum. Ders anlatımı sırasında da öğrencimin dersi dinlemesini teşvik edecek yöntemler geliştirmiş, sıkılmasını önleyerek dersten verim almasını sağlamaya çalışmıştım.

(Not: Öğrencim şu an Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyor..)

Kısacası; özel ders sadece öğrenciye ders verip gitmek değil öğrencinin başarılarına katkıda bulunmak, dersi sevmesini sağlayabilmektir.

Başarılarınızın daim olacağı bir yaşam dilerim..


Bir önceki yazımız olan "Satrancın Önemi" başlıklı makalemizde eğitim de santracın önemi ve öğrencilere olan faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır