Özel Ders Nasıl Olmalı

Yazar: Hande Y. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2819
Özel Ders Nasıl Olmalı
Ö zel ders nasıl olmalı, bir özel ders öğretmeni nelere dikkat etmelidir. Öğrenci için öğretmenin önemi nedir.

Merhabalar arkadaşlar; Sizlere hem kendi öğrencilik hayatımdaki hem de özel ders verdiğim zamanlardaki ders işleme yöntemlerinden ve öğrencilerle iletişimin nasıl olması gerektiği konusunda kendi düşüncemden bahsedeceğim.

2003-2007 yılları arasında lise öğrencisi idim ve bu zamanlarda sayısal derslerde ben de özel ders aldım. Özellikle matematik ve fizik dersi aldığım öğretmenlerimi ayrıntılı olarak hatırlıyorum ve o zamanlardan bir özel dersin nasıl olması veya olmaması gerektiğine karar vermiştim. Bana göre özel ders sadece ders öğretmek değil, öğrencilerimizin dersi sevmesini sağlayabilmek için en büyük etkendir.

Öğretmenlerimiz sınıf içerisinde birçok öğrenciyle iletişim kurması ve eğitimine katkıda bulunması gerektiği için her öğrenciyle birebir ilgilenemeyebilir. Özel ders öğretmeni tam olarak bu noktada devreye girmektedir ve öğretmenin öğrenciyle özel bir iletişiminin olması gerekmektedir. Öğretmenin, dersi öğrencinin ilgisini çekecek hale getirmesi ve öğrencinin dersi isteyerek dinlemesini sağlaması gerekmektedir. Örnek verecek olursam kendim özel ders verdiğim dönemlerde lise öğrencimle abla kardeş samimiyeti yakalamaya çalışmış, onunla sınav stresi, yapmak istediği tercihler konusunda da birebir iletişim kurmuştum. Ders anlatımı sırasında da öğrencimin dersi dinlemesini teşvik edecek yöntemler geliştirmiş, sıkılmasını önleyerek dersten verim almasını sağlamaya çalışmıştım.

(Not: Öğrencim şu an Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyor..)

Kısacası; özel ders sadece öğrenciye ders verip gitmek değil öğrencinin başarılarına katkıda bulunmak, dersi sevmesini sağlayabilmektir.

Başarılarınızın daim olacağı bir yaşam dilerim..


Bir önceki yazımız olan "Satrancın Önemi" başlıklı makalemizde eğitim de santracın önemi ve öğrencilere olan faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

Hande Y.

Merhabalar. Ben Hande Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Üniversite boyunca 2 sene üniversiteden sonra 2 sene olmak üzere ilkokul ve lise öğrencilerine özel ders ve sınavlara hazı...

Benzer Yazılar
Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitim belli bir branşta, belli bir konu da bilgi ve beceri kazandırma ve geliştirme işidir. Eğitimde özel dersin faydaları.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul