Ölmeden İzlenmesi Gereken, Daha Önce Nasıl Olur da İzlemedim Diyeceğiniz 5 Film

Yazar: Ahmet Seyfettin D. | 03.05.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 749
Ölmeden İzlenmesi Gereken, Daha Önce Nasıl Olur da İzlemedim Diyeceğiniz 5 Film
Ö lmeden önce izlenmesi gereken, daha önce neden izlemedim diyeceğiniz, size düşündürmeye itecek, ufkunuzu genişletecek ve vizyon katacak 5 film

Yaklaşık 2 yıldır dilimizden düşmeyen, hayatımızın seyrini değiştiren bir gündem; Koronavirüsü.. Güzel bir dondurma alıp sokaklarda yürüyüş yapmamıza engel olan, sevdiklerimizle mangal planlarımızı erteleyen, hayatımızı altüst eden koranavirüsü, şimdi ise bizi eve tıktı. Bu sürecin başlamasıyla birlikte, kendimizle yalnız kalıp bol bol düşünecek, hayatı sorgulayacak ya da kendimize bir şeyler katabileceğimiz uzun günlerimiz oluşuyor. Karantina sürecini keyifli hale getirsin ve ufkumuzu genişletsin diye sizler için sıraladığım, kesinlikle izlemeniz gereken 5 film.

Daha önceleri nasıl olursa izlemedim diyeceğiniz 5 fim
 

  1. The Truman Show
  2. Forrest Gump
  3. P.K
  4. The Matrix
  5. 3 Idiots

 

     1. The Truman Show

  Tam bir başyapıt. Kesinlikle izlemeniz gereken muhteşem bir fikirden yola çıkılmış, harika bir senaryo ile çekilmiş, hala izlemeyenlerin çok şanslı olduğunu düşündüğüm bir efsanedir.. Şu cümleyi unutmayın lütfen; ' Hayatın dünyadaki gerçekliği bize sunulan haliyle kabul ederiz'. Anne karnındaki çocuk dünyayı karanlık bir duvardan ibaret sanar. Lakin gökkuşağını görünce hiç yaşamadığını fark eder. Nasıl olur da izlememişim diyeceğiniz zamana meydan okuyan bir sanat eseri.

     2. Forrest Gump

  94 yapımı çok çok tatlı,naif bir film. Gönüllere taht kuran tatlı bir kahramanımız var ve ismi Forrest Gump. Film boyunca yaptığı tek şey koşmak :) Kendinizden çok şey bulacağınız motive  eden kibar bir film. Anlattığı şey ise; dünya, insanların çok düşünmesini istemez. Kısacası robot gibi yaşamasını, toplumun dayattığı şeyleri yaşamaya zorlandığımızı anlatan, kesinlikle izlenmesi gereken bir başyapıt.

   3. P.K

Muhteşem aktör Aamir Khan'ın başrolü olduğu ; inandığınız dinin, yaşam amacınızı oluşturan mihenk taşlarını yerinden oynatabilecek, hayatı ve yaşamı sorgulattıracak, güldürdüğü kadar  gözyaşlarına boğacak, izledikten sonra kağıt  kalemle notlar alınması, hatta her insana eğitim çağında ders niteliğinde izlettirilmesi gereken efsane bir sanat eseridir.

 4. The Matrix

Kendisine film demek ayıp olur. İnsanlığı uyandırmak için üretilmiş başka bir sanat eseri daha diyebiliriz. . Hiç eskimeyen, izleyen herkesin filmden önceki ve sonraki farkındalığı arasında milada sebep olan, belli bir şuurda olan her insanı 2-3 gece yatmadan derin düşüncelere daldıracak, nasıl bittiğini anlayamayacağınız muhteşem bir seri. Peki ne anlatıyor bu film? Tek cümle ile özetlemek istersem ' Hayat bir uykudur ölünce uyanır insan, sen erken davran ölmeden uyan' diyebilirim. Her anne babanın, belli bir yaşa gelen çocuğuna izletmesi gereken ders niteliğinde muazzam bir başyapıt.

 5. 3 Idiots

 Bu ezerimiz; ezberci eğitim sisteminin tek tip insan yetiştirdiğini, insanları duygudan, sevgiden ve merhametten mahrum bıraktığını, sadece iyi bir not almak için eğittiğini, düşünmekten ve sorgulamaktan aciz bırakılan bir insanlığı anlatan, her dakikasına kitap yazılabilecek, izlediğim en güzel film diyebilirim. İnsanlığı ve insan olmayı bu kadar naif bir şekilde kanımıza işleyen, kahkahalara boğulup gözyaşlarımızın şelale olacağı şüphesiz yaşayan her varlığın izlemesi gereken gerçek bir eser.   

Etiketler

Yazar

Ahmet Seyfettin D.

 Atılım Üniversitesi (İngilizce) Matematik bölümü mezunu,  Hacettepe Üniversitesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası ayrıca Gebze Teknik Üniversitesinden onaylı '...

Benzer Yazılar
3 Adımda Bakış Açımız Nasıl Değişir?

3 Adımda Bakış Açımız Nasıl Değişir?

Bakış açımı nasıl değiştiririm? Bakış açımızı değiştirme teknikleri nelerdir, bakış açımızı geliştirme yollarını sizler için hazırladık.

Hata ve Yanlış

Hata ve Yanlış

Hata ve yanlışlarımız hayatımızın her evresinde oluyor. Önemli olan onları değiştirip, değiştirmediğimiz.

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 9 Animasyon Filmi

Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi 9 Animasyon Filmi

Mutlaka izlenmesi gereken en iyi animasyon filmleri nelerdir? İşte sizi keyiflendirecek, içinizi ısıtacak animasyon filmlerini sizler için bir araya getirdik.

Film İzleyerek İngilizce Öğrenmek

Film İzleyerek İngilizce Öğrenmek

Film izleyerek İngilizce öğrenebilir miyim? İngilizce diliniz B1 üstü ise tavsiye edeceğimiz film ve dizi önerileri.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?