Film İzleyerek İngilizce Öğrenmek

Yazar: Goksu O. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 676
Film İzleyerek İngilizce Öğrenmek
F ilm izleyerek İngilizce öğrenebilir miyim? İngilizce diliniz B1 üstü ise tavsiye edeceğimiz film ve dizi önerileri.

Bu yazımda bana en çok sorulan sorulardan biri olan film seyrederek İngilizce öğrenebilir miyim sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Öğrenmek sözlük anlamıyla bir beceriyi kazanmak demektir. Bir beceri kazanmak ise bir hedef doğrultusunda planlanmış bir süreçtir. Bugün sizi siz yapan tüm değerlerinize ya da akademik geçmişinize şöyle bir yoğunlaşırsanız, değerlerinizi belli yaşanmışlıkları sonucu, akademik alan bilginizi ise hedeflediğiniz gelecekler ilgili almış olduğunuz eğitim sonucunda kademeli olarak kazandığınızı görürsünüz.

Hal böyle iken alanı sanat ve eğlence dünyası hedefi ise eğlendirmek olan bir çalışmadan, yalın haliyle dil öğretmesini beklemek doğru bir bakış açısı olmayacaktır.

Bununla birlikte, özellikle Amerikan dizilerinde kullanılan jargon, Amerika da yaşamayı ya da tüm zamanını Amerikalılarla geçirmeyen birinin diğer ülke vatandaşları ile kuracağı iletişimlerde bilakis basit ve anlamsız kalacaktır. Tüm bunlara ek olarak, nasılsa kendi ülkemizin dizi ve filmlerinde farklı lehçe ve şivelere yer veriliyor ise, yabancı film ve dizilerdeki telaffuzun da dil öğrenme yolunda ilerleyen biri için yanıltıcı olma riskinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Peki filmlerin dil öğretiminde kullanım alanı hiç yok mudur?

Elbette vardır; ancak büyüklerimizin deyimiyle işi erbabına bırakmak lazım diye düşünüyorum. Örneğin, biz öğretmenler olarak, öğrencimizin seviyesini ve öğreteceğimiz konuyu baz alarak filmlerin bazı kesitlerini kullanarak eğitim materyali haline getirebiliyoruz.

İkincil olarak İngilizce seviyesi B+1(intermediate) ve üstü olan kişiler İngilizce kelime bilgilerini zinde tutabilmek ve dinleme becerilerini geliştirmek adına alt yazısız olarak film ve dizi izleyebilirler. Bu noktada şahsi önerim, İngilizcesi temiz ve yavaş olan dizileri tercih etmeleridir. Örneğin bu arkadaşlarım için ‘Tell Me a Lie’ adlı diziyi önerebilirim. Aynı zamanda BBC kanalının podcastlerini veya Margaret Thatcher’in konuşmalarını dinlemek de öneriler arasında yer alabilir. Ancak sadece dinlemenin akılda kalıcı olmadığını hatırlatıyor, dinlediklerinizi başkalarına İngilizce olarak aktarmanızı, bu koşulu sağlayamadığınızda ise bir kâğıda dökmenizi tavsiye ederim. Unutmayınız ki okumak ve dinlemek alıcı yazmak ve konuşmak gibi üretici becerilerdir.

Bu grupların dışında kalan arkadaşlarımın, öncelikle bir uzman rehberliği doğrultusunda dili doğru şekilde öğrenmelerinin çok daha akılcı ve 'ÖĞRENME' kelimesinin anlamına karşılık geldiğini düşünüyorum.

Sağlıcakla kalın.

İngilizce Öğretmeni - Göksu ÖZBEK

Etiketler

Yazar

Goksu O.

Uluslararası DİPLOMASI VE ÇALIŞMA TECRÜBESİ olan 27 yıllık bir EĞİTİM YÖNETİCİSİ, ÖĞRETMEN EĞİTİMCİSİ, İNGİLİZCE ÖĞRETMENİYİM .Hakkımda ayrıntılı bilgiye sitede bulunan tanıtım ...

Benzer Yazılar
Her Öğrenci ve Öğretmenin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

Her Öğrenci ve Öğretmenin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

Eğitim hayatı bitmeden her öğrencinin mutlaka izlemesi gereken 10 etkileyici film!

Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı Dil ve Dünyayı Anlamak

Yabancı dil öğrenmenin önemi ve insanlara olan faydaları nelerdir.

Onlarca Para Döküyorum Ya Peki?

Onlarca Para Döküyorum Ya Peki?

Özel ders alıp onlarca para dökmeden başarıya en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Doğru adres özel dersten başkası değildir.

Her Gün Yeni Bir Kelime

Her Gün Yeni Bir Kelime

Her gün yeni bir kelime öğrenerek, ingilizceyi kısa bir sürede öğrenebileceğinizi biliyor musunuz? İngilizce öğrenirken nelere dikkat etmek gereklidir?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul