Film İzleyerek İngilizce Öğrenmek

Yazar: Goksu O. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1015
Film İzleyerek İngilizce Öğrenmek
F ilm izleyerek İngilizce öğrenebilir miyim? İngilizce diliniz B1 üstü ise tavsiye edeceğimiz film ve dizi önerileri.

Bu yazımda bana en çok sorulan sorulardan biri olan film seyrederek İngilizce öğrenebilir miyim sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Öğrenmek sözlük anlamıyla bir beceriyi kazanmak demektir. Bir beceri kazanmak ise bir hedef doğrultusunda planlanmış bir süreçtir. Bugün sizi siz yapan tüm değerlerinize ya da akademik geçmişinize şöyle bir yoğunlaşırsanız, değerlerinizi belli yaşanmışlıkları sonucu, akademik alan bilginizi ise hedeflediğiniz gelecekler ilgili almış olduğunuz eğitim sonucunda kademeli olarak kazandığınızı görürsünüz.

Hal böyle iken alanı sanat ve eğlence dünyası hedefi ise eğlendirmek olan bir çalışmadan, yalın haliyle dil öğretmesini beklemek doğru bir bakış açısı olmayacaktır.

Bununla birlikte, özellikle Amerikan dizilerinde kullanılan jargon, Amerika da yaşamayı ya da tüm zamanını Amerikalılarla geçirmeyen birinin diğer ülke vatandaşları ile kuracağı iletişimlerde bilakis basit ve anlamsız kalacaktır. Tüm bunlara ek olarak, nasılsa kendi ülkemizin dizi ve filmlerinde farklı lehçe ve şivelere yer veriliyor ise, yabancı film ve dizilerdeki telaffuzun da dil öğrenme yolunda ilerleyen biri için yanıltıcı olma riskinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Peki filmlerin dil öğretiminde kullanım alanı hiç yok mudur?

Elbette vardır; ancak büyüklerimizin deyimiyle işi erbabına bırakmak lazım diye düşünüyorum. Örneğin, biz öğretmenler olarak, öğrencimizin seviyesini ve öğreteceğimiz konuyu baz alarak filmlerin bazı kesitlerini kullanarak eğitim materyali haline getirebiliyoruz.

İkincil olarak İngilizce seviyesi B+1(intermediate) ve üstü olan kişiler İngilizce kelime bilgilerini zinde tutabilmek ve dinleme becerilerini geliştirmek adına alt yazısız olarak film ve dizi izleyebilirler. Bu noktada şahsi önerim, İngilizcesi temiz ve yavaş olan dizileri tercih etmeleridir. Örneğin bu arkadaşlarım için ‘Tell Me a Lie’ adlı diziyi önerebilirim. Aynı zamanda BBC kanalının podcastlerini veya Margaret Thatcher’in konuşmalarını dinlemek de öneriler arasında yer alabilir. Ancak sadece dinlemenin akılda kalıcı olmadığını hatırlatıyor, dinlediklerinizi başkalarına İngilizce olarak aktarmanızı, bu koşulu sağlayamadığınızda ise bir kâğıda dökmenizi tavsiye ederim. Unutmayınız ki okumak ve dinlemek alıcı yazmak ve konuşmak gibi üretici becerilerdir.

Bu grupların dışında kalan arkadaşlarımın, öncelikle bir uzman rehberliği doğrultusunda dili doğru şekilde öğrenmelerinin çok daha akılcı ve 'ÖĞRENME' kelimesinin anlamına karşılık geldiğini düşünüyorum.

Sağlıcakla kalın.

İngilizce Öğretmeni - Göksu ÖZBEK

Etiketler

Yazar

Goksu O.

Ücretsiz ilk ders tanışma ve seviye tespit sınavı ve programın detaylı görüşmesini kapsamakta olup 30 dk sürmektedir ....ONLINE DERSLEİRM 45 DK SÜRMEKTE OLUP  ders ücreti 3...

Benzer Yazılar
İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce sunum nasıl yapılır? İngilizce sunuma giriş cümlelerin nelerdir? İngilizce sunum kalıpları ve sunum hazırlama teknikleri sizlerle.

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te Başarılı Olmak İçin İpuçları: Sınavda Yüksek Puan Alın

IELTS'te yüksek puan almak için ipuçları ve bilgiler. Sınav formatı, puanlama, pratik yapma, sınav günü ve stresle başa çıkma gibi konularda rehberlik.

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could Yardımcı Fiilleri Nasıl Kullanılır

Can ve Could yardımcı fiilleri nasıl kullanılır? Can ve Could fiillerinin cümle içerisinde kullanım örnekleri. Örneklerle can ve could yardımcı fiilleri sizlerle!

En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları

En İyi İngilizce Öğrenme Uygulamaları

İngilizcenizi geliştirirken destek alabileceğimiz uygulamamı arıyorsunuz? En iyi İngilizce öğrenme uygulamalarınızı sizler için hazırladık.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?