Her Öğrenci ve Öğretmenin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

Her Öğrenci ve Öğretmenin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film
Sefa Ö.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
May 30, 2017
84601

Her Öğrenci ve Öğretmenin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

* Filmlerin detaylı açıklamaları, konusunu ve eğitime olan katkılarını aşağıda ilgili film başlığında detaylandırılmıştır. Ayrıca eğitici filmler hakkında size en iyi katkıyı sunmak için hazırlamış olduğumuz tüm bu listeki filmleri konu aldığımız videomuzu izleyebilirsiniz.

1) 3 İdiots ( 3 Aptal)
2) Koro
3) Like Stars on Earth ( Yeryüzündeki Yıldızlar - Her Çocuk Özeldir
4) Sınav
5) Ölü Ozanlar Derneği
6) Good Will Hunting / Can Dostum
7) Goodbye Children (Elveda Çocuklar)
8) The Class ( Sınıf )
9) Black
10) Sevgili Öğretmenim

 

1) 3 İdiots ( 3 Aptal) 

Üç kafadar arkadaşın üniversite maceralarının anlatıldığı bu filmde eğitim sistemlerinin eksiklerini, yapılan hataları ve öğrenci yetiştirmekten çok robot yetiştirmeye yönelik eğitim anlayışının hem komik hemde dramatik motiflerle anlatılmıştır. Filmde Amir Khan’nın üst düzey oyunculuğu seyir zevki yüksek bir o kadar da düzeni sorgulatıcı bir sistem sunuluyor. Öğrencilerin daha meraklı, daha girişimci olması vurgusunun yapıldığı içeriğiyle hayatınızda unutamayacağınız izler bırakacak anlamlı ve eğitici bir film.

2) Koro

Film savaş sonrası Fransa’da 1949 yılında geçer. İşsiz müzik öğretmeni Clement Mathieu gelen bir teklif üzerine yatılı erkek öğrencilerden oluşan bir okulda işe başlar.Okulun müdürü (François Berléand) ise öğrencilere karşı oldukça sert davranmakta, hücre cezası ve dayak gibi acımasız cezalar vererek disiplini sağlamaya çalışmaktadır. Bu gibi cezalar ile hiçbir sonuca varılamayacağını düşünen Clement, cezaların caydırıcı olmak bir yana öğrencilere ispiyonculuğa özendireceğini ve aralarındaki çatışmanın artacağını düşünür. Aklına gelen en iyi çözüm, en iyi bildiği iş olan müzik sayesinde öğrencilere ulaşarak onlara farklı bir dünyanın kapılarını aralayabilmek olur.

3) Like Stars on Earth ( Yeryüzündeki Yıldızlar - Her Çocuk Özeldir)
 

8 yaşındaki tembel ve aşırı yaramaz olduğu söylenen bir çocuğun, bu durumunun sebepleri araştırılıp, yardımsever bir öğretmen tarafından çözüme kavuşturulacaktır.
Eğitime ilk adımı attığımızdan itibaren fikirlerimizin ve düşünce hayatımızın sürekli olarak bir kalıba sokulmaya çalışıldığını, farklı bir üslupla eleştiren film çocukların yapmak istemedikleri şeylere zorlanınca sahip oldukları potansiyellerinin kaybolabileceklerini açık bir şekilde ifade ediyor. Eğitim çağının başındaki çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğinin anlatıldığı film her aile için bir numune oluyor.

4) Sınav

Türk sinemasında bir çok ilke imza atan Sınav, hem çok farklı konusu hem de zengin oyuncu kadrosuyla üniversite hazırlık sürecinin psikolojik etkilerini çok farklı açılardan ekrana yansıtıyor. Öğrencilerin ve velilerin duygusal dünyası ve aslında hep var olan sorunları filmde açıkca gösterilmiş. Herkesin kendinden bir pay bulacağı filmde birde Jean Cloude Van Damme’ın oynaması izleyenlere müthiş bir seyir zevki sunuyor.

5) Ölü Ozanlar Derneği

Üniversiteye hazırlık için yatılı bir okula gönderilen gençlerin hayalleriyle ailelerinin istekleri arasında kalmasını betimleyen bir film. Yaşamın sadece ders çalışmaktan ibaret olmadığını hayallerinin peşinden gitmelerini söyleyen bir öğretmen. Kesinlikle izlemeniz gereken bir film.


6) Good Will Hunting / Can Dostum

IQ olarak fazlasıyla dahi ve zeki fakat bir o kadar da duygusal olup bir şirkette temizlikçi olarak çalışan öğrencisinin,hayatını anlamlandırmaya çalışan bir öğretmenin ve bu öğrencisinin hikayesini etkileyici bir şekilde anlatan bir film. Temizlik sırasında tahtada gördüğü çözülmesi imkansız bir matematik sorusunu çözen öğrenci hocasının dikkatini çekmeyi başarır ve hikaye burada başlar.

7) Goodbye Children (Elveda Çocuklar)

II. Dünya Savaşı yıllarında Naziler gözetiminde bir okul ve sıkı dost iki öğrenciyi konu alıyor. Naziler’e rağmen üç Yahudi öğrenciyi okulda saklamayı başaran okul yönetiminin yaptığı çalışmalar anlatılıyor. Üzücü fakat izlenilmesi gereken bir film.


8) The Class ( Sınıf )

Öğrencileriyle iyi ilişkiler kuran, onların her şeyi sorgulamalarına izin veren, söylediklerini, yargılamayan,yadırgamayan,yeri geldiğinde öfkelenmelerine bile izin veren bir öğretmenin filmi. Yavaş yavaş ilerleyen film uzun sürmektedir fakat çok şey anlatmaktadır.


9) Black

Konuşamayan ve herkese kendini kapatan bir çocuğu konu alan filmde, anne ve babanın çocuğu eğitimedinden bir öğretmen tutmasıyla işler değişir. Baba öğretmeni istemez fakat öğretmen o kadar zor gelişen bir öğrenciye bile inanılmaz dokunuşlarla neler yapabileceğini gösterir. Hem anne hem baba öğretmene minnettar kalır. Kesinlikle izlenilmesi gereken bir filmdir.


10) Sevgili Öğretmenim

Film, bir büyük müzisyen ve bestecinin, geçici olarak müzik öğretmenliği yapmasını, öğrencilerinden aldığı ilhamı anlatıyor. Richard Dreyfuss bu filmiyle, en iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödülü kazandı.

Bu film listesine de mutlaka bakmalısın. Hem sizin hemde çocuklarınızın Mutlaka İzlenmesi Gereken Animasyon Filmleri nelerdir? Detaylar için listeye göz gezdirebilirsiniz. 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
5
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
sema
Eki 17, 2018
merhaba, yukarıdaki filmlerin hepsi çok değerlidir, kesinlikle her öğrencinin ve eğitmenin izlemesi gerektiğini düşünüyorum, bende bir tavsiye olarak her çocuk özeldir filmini izlemenizi tavsiye edeirm
Işıl
Ara 7, 2018
3 idoit filmi kesinlikle her öğrencinin izlemesi gereken filmlerin başında gelmek. Kendini tanımak isteyen herkese tavsiye ederim bende
güler
Nis 23, 2019
Otomatik Portakal bu listede olmamalı. Evet verilmek istenen bir mesaj var fakat işin içinde küfür, tecavüz, cinayet ne ararsan var. Çocuklar için asla uygun bir film değil.
fatih
Nis 26, 2019
otomatik portakal filmini listeden çıkarmanızı tavsiye ediyorum.size güvenip sınıf ortamında bir öğretmen bu filmi açmaya kalksa çok zor duruma düşer.ağır şiddet içeren 18+ bir film
Okan
Mar 12, 2020
Lean On Me filmi de bence kesinlikle bu listede olması gerekiyor diye düşünüyorum. 1989 yılı yapımı olan filmde bir okula ataman müdürün iş hayatını konu aldığı ve motivasyonu, enerjisi sayesinde okulu nasıl geliştirdiği konu alınıyor. Herkese tavsiye ederim kesinlikle