Okulda Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalıdır

Yazar: Engin H. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 40985
Okulda Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalıdır
Engin H. Engin H.
O kulda ve derslerde başarılı olmanın yolları nelerdir. Maddeler halinde okulda başarılı olmanın püf noktalarına dikkat ederek sizde derslerinizde başarılı olabilirsiniz.

Bu yazıda bir öğrencinin derslerinde başarılı olması için yapması gerekenlerden bahsedeceğim. Öncelikle öğrenci başarılı olmayı gerçekten, bütün kalbiyle isteyecek. Bu koşul sağlandıktan sonra aşağıda belirtilenlerin yapılmasını öneriyorum.

Okulda ve derslerde başarılı olmanın 15 püf noktası;

1) Mutlaka yeterince uyku alacağınız bir saatte yatın. Gece geç yatmak ertesi günkü verimliliği azaltacaktır.

2) Sabah gerekirse biraz daha erken kalkıp iyi bir kahvaltı yapın. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, kahvaltı yapmazsanız derslerin ortasında algı gücünüz zayıflayacaktır.

3) Dersi derste halletmeye çalışın, bunun için etkili dinleme yapmanız lazım. Etkili dinleme için öğretmenle göz teması kurmanız ve önemli bilgileri not almanız gerekiyor.

4) Anlamadığınız yerleri mutlaka öğretmene sorun. O konu sınavlarda karşınıza çıkabilir ve kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için en uygun zaman o ders.

5) Derste eğlenmek için değil öğrenmek için bulunuyorsunuz. Bu nedenle derste sizin konsantrasyonunuzu bozan arkadaşlardan uzak durun.

6) Teneffüslerde iyi dinlenmeye çalışın. İyi dinlenirseniz öğreneceğiniz bilgileri zihninize kaydetmeniz daha verimli bir biçimde gerçekleşecektir.

7) Fastfood yiyeceklerden uzak durmaya, bu tarz yiyecekleri azaltmaya gayret edin. Bu tür yiyecekler beyin gücünü tam olarak kullanmanızı engeller. Haftada birkaç gün balık yemenizi öneririm. Bu hem vücut direncinizi, hem de konsantrasyonunuzu arttıracaktır.

8) Her gün kesinlikle o gün gördüğünüz dersleri tekrar edin. Tekrar yoksa başarının da gelmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın.

9) Tekrar ettiğiniz konularla ilgili soru çözün. Unutmayın ki bir konuyu anlayıp anlamadığınızı ancak soru çözerek anlayabilirsiniz. Kendi seviyenize uygun soru kitapları kullanmaya gayret edin. Bunu belirlemek için öğretmenlerden yardım alın.

10) Televizyon karşısında ya da gürültülü ortamlarda değil, sakin, sessiz bir ortamda ders çalışın. Ders çalışırken pop, rock veya hiphop tarzı müzikler dinlerseniz öğrenme süreci verimsiz olacaktır. Bunun yerine sözsüz, dinlendirici arka plan müzikleri(fon müzikleri) dinleyebilirsiniz.

11) Kesinlikle yatarak ders çalışmayın. Bu şekilde ders çalıştığınızda uykunuz gelmeye başlar.

12) Her 45-60 dakikada bir 15 dakika dinlenme arası vermeye çalışın. Hiç dinlenmeden çalışırsanız hem çabuk bıkarsınız, hem de öğrendiğiniz bilgileri karıştırırsınız.

13) Çalışma masanız olabildiğince düzenli olsun. Sadece o gün çalışacağınız derslerin kitap ve defterleri olsun. Bir de çalışma masanızda mutlaka su bulundurun. Su içmek zihni daha berrak tutar, öğrenme sürecini kolaylaştırır.

14) Etkili öğrenmeyi gerçekleştirebilmek için kendi öğrenme tarzınızı tespit edin ve o tarzı kullanarak çalışın. Bunun yanında mutlaka detaylı bir çalışma programı yapın. Gerekirse rehberlik servisinden veya bir uzmandan (bir öğretmen de olabilir) program hazırlama için yardım isteyin.

15) Haftalık olarak televizyon dizilerine ve internet kullanmaya ayıracağınız zamanı belirleyin ve bu zamanın üzerine çıkmayın. Son olarak, daha önceki bir başka yazımızda belirttiğimiz üzere kitap okumaya düzenli olarak zaman ayırmaya çalışın. Bunun yararlarını mutlaka göreceksiniz.

Geçen hafta başlayan yeni eğitim-öğretim yılında tüm öğrencilere başarılar dilerim.

Matematik Öğretmeni - Engin Hoca

Etiketler

Yazar

Engin H.

NOT: Online derslerimiz başladı ve olanca hızıyla sürüyor. Yoğun ilginize teşekkür ederim. Dileyen öğrencilerle(YKS veya LGS) takıldığı soruları Zoom üzerinden çözüyorum, dileye...

Benzer Yazılar
Doğru Öğretmen Seçimi

Doğru Öğretmen Seçimi

Özel ders alacağınız öğretmen seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli noktaları sizler için hazırladık. Size katkı sağlayacak öğretmeni nasıl belirleyebilirsiniz.

Dikkat Etmek Gerek!

Dikkat Etmek Gerek!

Özel ders çocuğun öğreniminin mi bir parçası olacak yoksa bunun yanında eğitici rolleri de olmalı mı?

Öğretmenle Çalışmak

Öğretmenle Çalışmak

Özel ders almak isteyen öğrenciler öğretmen seçimi yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir.

Tecrübe İle Başarıyı Yakalayan Ol

Tecrübe İle Başarıyı Yakalayan Ol

Özel derste öğretmenin önemi nedir. Doğru öğretmen seçimi yapmanın önemi? Kimden özel ders almalıyız.

Yorumlar (16)
Makaleyi beğendin mi ?
M

Mustafa
Cevap Yaz

Çok faydalı bilgiler teşekkürler...

A

Aleyna
Cevap Yaz 22 Haziran 2021

Bu bilgiler benim için fazlası ile yararlı oldu işimi gördü bu bilgiler sayesinde eğitim ve öğretim yılı çok daha kolay bir şekilde geçecek inşallah

e

eylül
Cevap Yaz

çok yararlı oldu hocam çok teşekkkürler.masamı topluyorum ama yinede dağlıyor ne yapmalıyım

T

Türkan
Cevap Yaz

Çok güzel faydalı oldu gerçekten, mutlaka uygulayin

M

Medine
Cevap Yaz

Teşekkürler, çok faydalı oldu benim için.

M

M
Cevap Yaz

Teşekkürler hocam Ancak masami ne kadar temiz ve düzenli tutsamda bir şekilde dağılıyor ne yapmalıyım Verdiğiniz bilgiler içinde teşekkür ederim


Cevap Yaz 02 Mart 2021

çok başarısızım, umarım buradaki taktikler işime yarar :)


Cevap Yaz 01 Mart 2021

gerçekten çok işime yaradı hocam, teşekkür ederim :)


Cevap Yaz

Ben liseye geçtim ama inşallah başarılı olurum teşekkürler hocam


Cevap Yaz

SAĞ OLUN ÇOK FAYDALI OLDU.


Cevap Yaz 22 Ocak 2021

Teşekkürler hocam derslerimde başarılı olmak için elimden geleni yapacağım teşekkürler


Cevap Yaz 14 Ocak 2021

Ben liseye hazırlanıyor um ama odaklanamiyorym yardım edin

K
K Cevap Yaz 09 Haziran 2021

Çok harika bir yöntemmiş :)


Cevap Yaz 10 Ocak 2021

aslinda faydalı oldukça. Sevdim bunları diğerlerine göre kat kat iyiymiş


Cevap Yaz

Teşekkürler hocam


Cevap Yaz

sağolun teşekkürler