Okulda Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalıdır

Okulda Başarılı Olmak İçin Ne Yapılmalıdır
Engin H.
Aktif Ders Çalışma Saati
Eyl 16, 2019
25770

Bu yazıda bir öğrencinin derslerinde başarılı olması için yapması gerekenlerden bahsedeceğim. Öncelikle öğrenci başarılı olmayı gerçekten, bütün kalbiyle isteyecek. Bu koşul sağlandıktan sonra aşağıda belirtilenlerin yapılmasını öneriyorum.

Okulda ve derslerde başarılı olmanın 15 püf noktası;

1) Mutlaka yeterince uyku alacağınız bir saatte yatın. Gece geç yatmak ertesi günkü verimliliği azaltacaktır.

2) Sabah gerekirse biraz daha erken kalkıp iyi bir kahvaltı yapın. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür, kahvaltı yapmazsanız derslerin ortasında algı gücünüz zayıflayacaktır.

3) Dersi derste halletmeye çalışın, bunun için etkili dinleme yapmanız lazım. Etkili dinleme için öğretmenle göz teması kurmanız ve önemli bilgileri not almanız gerekiyor.

4) Anlamadığınız yerleri mutlaka öğretmene sorun. O konu sınavlarda karşınıza çıkabilir ve kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için en uygun zaman o ders.

5) Derste eğlenmek için değil öğrenmek için bulunuyorsunuz. Bu nedenle derste sizin konsantrasyonunuzu bozan arkadaşlardan uzak durun.

6) Teneffüslerde iyi dinlenmeye çalışın. İyi dinlenirseniz öğreneceğiniz bilgileri zihninize kaydetmeniz daha verimli bir biçimde gerçekleşecektir.

7) Fastfood yiyeceklerden uzak durmaya, bu tarz yiyecekleri azaltmaya gayret edin. Bu tür yiyecekler beyin gücünü tam olarak kullanmanızı engeller. Haftada birkaç gün balık yemenizi öneririm. Bu hem vücut direncinizi, hem de konsantrasyonunuzu arttıracaktır.

8) Her gün kesinlikle o gün gördüğünüz dersleri tekrar edin. Tekrar yoksa başarının da gelmeyeceğini aklınızdan çıkarmayın.

9) Tekrar ettiğiniz konularla ilgili soru çözün. Unutmayın ki bir konuyu anlayıp anlamadığınızı ancak soru çözerek anlayabilirsiniz. Kendi seviyenize uygun soru kitapları kullanmaya gayret edin. Bunu belirlemek için öğretmenlerden yardım alın.

10) Televizyon karşısında ya da gürültülü ortamlarda değil, sakin, sessiz bir ortamda ders çalışın. Ders çalışırken pop, rock veya hiphop tarzı müzikler dinlerseniz öğrenme süreci verimsiz olacaktır. Bunun yerine sözsüz, dinlendirici arka plan müzikleri(fon müzikleri) dinleyebilirsiniz.

11) Kesinlikle yatarak ders çalışmayın. Bu şekilde ders çalıştığınızda uykunuz gelmeye başlar.

12) Her 45-60 dakikada bir 15 dakika dinlenme arası vermeye çalışın. Hiç dinlenmeden çalışırsanız hem çabuk bıkarsınız, hem de öğrendiğiniz bilgileri karıştırırsınız.

13) Çalışma masanız olabildiğince düzenli olsun. Sadece o gün çalışacağınız derslerin kitap ve defterleri olsun. Bir de çalışma masanızda mutlaka su bulundurun. Su içmek zihni daha berrak tutar, öğrenme sürecini kolaylaştırır.

14) Etkili öğrenmeyi gerçekleştirebilmek için kendi öğrenme tarzınızı tespit edin ve o tarzı kullanarak çalışın. Bunun yanında mutlaka detaylı bir çalışma programı yapın. Gerekirse rehberlik servisinden veya bir uzmandan (bir öğretmen de olabilir) program hazırlama için yardım isteyin.

15) Haftalık olarak televizyon dizilerine ve internet kullanmaya ayıracağınız zamanı belirleyin ve bu zamanın üzerine çıkmayın. Son olarak, daha önceki bir başka yazımızda belirttiğimiz üzere kitap okumaya düzenli olarak zaman ayırmaya çalışın. Bunun yararlarını mutlaka göreceksiniz.

Geçen hafta başlayan yeni eğitim-öğretim yılında tüm öğrencilere başarılar dilerim.

Matematik Öğretmeni - Engin Hoca

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
7
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Yorumcu
Ara 21, 2020
sağolun teşekkürler
Ahmet
Ara 24, 2020
Teşekkürler hocam
G
Oca 10, 2021
aslinda faydalı oldukça. Sevdim bunları diğerlerine göre kat kat iyiymiş
Ece
Oca 14, 2021
Ben liseye hazırlanıyor um ama odaklanamiyorym yardım edin
D
Oca 22, 2021
Teşekkürler hocam derslerimde başarılı olmak için elimden geleni yapacağım teşekkürler
A.
Şub 19, 2021
SAĞ OLUN ÇOK FAYDALI OLDU.
Lina
Şub 20, 2021
Ben liseye geçtim ama inşallah başarılı olurum teşekkürler hocam