Kitap Okumanın Belli Başlı Faydaları

Yazar: Engin H. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 4047
Kitap Okumanın Belli Başlı Faydaları
K itap okumanın faydaları nelerdir. Kitap okumanın bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları nelerdir. Kitap okumanın beyin gücüne etkisi nedir.

Kitaplar insanoğlunun en değerli hazineleri arasında yer alır. Kitap okumak da birçok insanın "hobi" olarak nitelendirdiği ilk eylemlerdendir. Bu yazıda kitap okumanın bireye sağladığı bazı faydalardan bahsedeceğiz.

Kitap okumanın ilk faydalarından biri, okuyan kişinin sözcük dağarcığını geliştirmesidir. Yeni kelimeler öğrendikçe bireyin kendini ifade edebilme yeteneği de pekişecektir. Ayrıca daha akademik/bilimsel/teknik yazı türlerinde karşısına çıkabilecek kelimelerin özünü kavrayabilen bireyin okuduğunu anlama becerisi de ilerleme kaydedecektir.

Yazma ve okuma becerileri birbiriyle yakından ilişkilidir. Düzenli ve sık okuyan bir kişi, kelimelerin yan yana gelerek anlamlı bir bütün oluşturması yönünde bilişsel bir farkındalık kazanacaktır. Bu farkındalık sayesinde kişinin yazma yeteneği de gelişecektir.

Kitap okumanın bir başka faydası okuyan bireyin beyin gücünü önemli oranda geliştirmesidir. Nörobilim alanında yapılan çalışmalar özellikle roman veya öykü okuyan bireylerde beynin bağlantı noktalarının ve şu meşhur "gri hücrelerin" daha aktif hale geldiğini göstermiştir. Bu eylemi, yani kitap okumayı sık sık gerçekleştirme, dolaylı olarak kişiyi daha "zeki" kılacaktır.

Kitap okuyan bir kişinin genel olarak bilgi düzeyinin arttığı ve kavramlar arasındaki bağlantıları daha iyi kurabildiğini söyleyebiliriz. Ancak bundan daha da önemlisi bireyin hayal gücünde meydana gelecek ilerleme olacaktır. Albert Einstein'ın da ifade ettiği gibi, "Hayal gücü bilgiden daha önemlidir". Kitap okuma eylemini düzenli olarak gerçekleştirenlerde beynin sağ tarafının daha çok uyarılmasına bağlı olarak kişinin hayal gücü ve yaratıcılığının arttığı görülmüştür.

Özellikle roman ya da öykü tarzı kitap okuyan bir insanda gözlemlenebilecek bir diğer değişim, kişinin karakterleri tanımak ve onların duygu ve düşüncelerini anlayabilmek için harcadığı çaba neticesinde empati yeteneğinin gelişmesidir. Empati sahibi bir kişi hem diğer kişilerle daha iyi iletişim kurabilecek, hem de farklı durumlarda nasıl davranması gerektiği konusunda tecrübe sahibi olacaktır.

Tüm bu faydalara ek olarak, kitap okumanın kişinin genel stres düzeyini azalttığını da söyleyebiliriz. Geceleri sadece 10 dakika bile olsa gerçekleştirilen kitap okuma eyleminin kasları gevşeterek rahatlama sağladığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Stres düzeyi azalan bir kişi de uykuya daha kolay dalacak ve bu kişinin uykunun kalitesi artacaktır.

Son olarak, kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş öğrenciler LGS'de ve TYT'de (özellikle Türkçe ve matematik derslerinde) daha az zorluk çekecektir ki bu, kitap okumanın en direkt faydalarından biri olsa gerek.

Bu yazıda kitap okuyarak edinebileceğiniz bazı faydalara değindik. Sizler de aklınıza gelen diğer faydaları yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. 

Matematik Öğretmeni - Engin Hoca

Etiketler

Yazar

Engin H.

NOT: Derslerime yönelik yoğun ilgi için teşekkür ederim. 2024-2025 Eğitim-Öğretim dönemi için yüz yüze derslere 12 Ağustos itibariyle başlayacağım. Önümüzdeki eğitim döneminde d...

Benzer Yazılar
Her Eğitimci ve Öğrencinin  Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

Her Eğitimci ve Öğrencinin Mutlaka Okuması Gereken 5 Kitap

Her bireyin kendini geliştirmesi ve farklı bir bakış açısı yakalaması için mutlaka okuması gereken 5 kitap

Kitap Okumanın Matematiğe Olan Etkisi

Kitap Okumanın Matematiğe Olan Etkisi

Bireylere en büyük tavsiyem, hayal gücünüzü geliştirecek, sizi düşünmeye sevk edecek kitaplar okuyun.

Hangi Kitabı Önersem Severek Okurlar?

Hangi Kitabı Önersem Severek Okurlar?

Çocuklara sadece kitap okuyun demek hatta şöyle güzel de bir nutuk çekmek onları okumaya teşvik edebilir mi? Çocuklara hangi kitapları önerebiliriz

Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

0'dan Almanca öğrenmek isteyenler için kaynak tavsiyelerini sizler için hazırladık. Almanca öğrenmek için kitap önerileri blogumuzda. A1, A2, B1, B2, C1, C2

Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?

Cevap Yaz

Kitap okumanın faydalarını harika bir şekilde dile getirmişsiniz hocam, bir meslektaşınız olarak tebrik ederim.