Kitap Okumanın Belli Başlı Faydaları

Kitap Okumanın Belli Başlı Faydaları
Engin H.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Tem 19, 2019
1758

Kitaplar insanoğlunun en değerli hazineleri arasında yer alır. Kitap okumak da birçok insanın "hobi" olarak nitelendirdiği ilk eylemlerdendir. Bu yazıda kitap okumanın bireye sağladığı bazı faydalardan bahsedeceğiz.

Kitap okumanın ilk faydalarından biri, okuyan kişinin sözcük dağarcığını geliştirmesidir. Yeni kelimeler öğrendikçe bireyin kendini ifade edebilme yeteneği de pekişecektir. Ayrıca daha akademik/bilimsel/teknik yazı türlerinde karşısına çıkabilecek kelimelerin özünü kavrayabilen bireyin okuduğunu anlama becerisi de ilerleme kaydedecektir.

Yazma ve okuma becerileri birbiriyle yakından ilişkilidir. Düzenli ve sık okuyan bir kişi, kelimelerin yan yana gelerek anlamlı bir bütün oluşturması yönünde bilişsel bir farkındalık kazanacaktır. Bu farkındalık sayesinde kişinin yazma yeteneği de gelişecektir.

Kitap okumanın bir başka faydası okuyan bireyin beyin gücünü önemli oranda geliştirmesidir. Nörobilim alanında yapılan çalışmalar özellikle roman veya öykü okuyan bireylerde beynin bağlantı noktalarının ve şu meşhur "gri hücrelerin" daha aktif hale geldiğini göstermiştir. Bu eylemi, yani kitap okumayı sık sık gerçekleştirme, dolaylı olarak kişiyi daha "zeki" kılacaktır.

Kitap okuyan bir kişinin genel olarak bilgi düzeyinin arttığı ve kavramlar arasındaki bağlantıları daha iyi kurabildiğini söyleyebiliriz. Ancak bundan daha da önemlisi bireyin hayal gücünde meydana gelecek ilerleme olacaktır. Albert Einstein'ın da ifade ettiği gibi, "Hayal gücü bilgiden daha önemlidir". Kitap okuma eylemini düzenli olarak gerçekleştirenlerde beynin sağ tarafının daha çok uyarılmasına bağlı olarak kişinin hayal gücü ve yaratıcılığının arttığı görülmüştür.

Özellikle roman ya da öykü tarzı kitap okuyan bir insanda gözlemlenebilecek bir diğer değişim, kişinin karakterleri tanımak ve onların duygu ve düşüncelerini anlayabilmek için harcadığı çaba neticesinde empati yeteneğinin gelişmesidir. Empati sahibi bir kişi hem diğer kişilerle daha iyi iletişim kurabilecek, hem de farklı durumlarda nasıl davranması gerektiği konusunda tecrübe sahibi olacaktır.

Tüm bu faydalara ek olarak, kitap okumanın kişinin genel stres düzeyini azalttığını da söyleyebiliriz. Geceleri sadece 10 dakika bile olsa gerçekleştirilen kitap okuma eyleminin kasları gevşeterek rahatlama sağladığı araştırmalarla kanıtlanmıştır. Stres düzeyi azalan bir kişi de uykuya daha kolay dalacak ve bu kişinin uykunun kalitesi artacaktır.

Son olarak, kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş öğrenciler LGS'de ve TYT'de (özellikle Türkçe ve matematik derslerinde) daha az zorluk çekecektir ki bu, kitap okumanın en direkt faydalarından biri olsa gerek.

Bu yazıda kitap okuyarak edinebileceğiniz bazı faydalara değindik. Sizler de aklınıza gelen diğer faydaları yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır. 

Matematik Öğretmeni - Engin Hoca

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
1
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Mert
Eyl 18, 2019
Kitap okumanın faydalarını harika bir şekilde dile getirmişsiniz hocam, bir meslektaşınız olarak tebrik ederim.