Zihinsel Tembelliğin En Temel Göstergesi : Kitap Okumamak

Zihinsel Tembelliğin En Temel Göstergesi : Kitap Okumamak
Rayan T.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Kas 22, 2020
111

Zihinsel Tembelliğin En Temel Göstergesi : Kitap Okumamak

Acı bir gerçek ama PISA testlerinin en son açıklanan 2018 verilerine göre maalesef ülkemiz gençleri önceki yıllarda olduğu gibi tüm alanlarda OECD ülke ortalamalarının altında bir performans sergilediler.

Malumunuz PISA testleri Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üye ülkeler arasında, 3 yılda bir düzenlenen ve 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir test.


PISA testi 3 ana başlıktan oluşmaktadır. Bu başlıklar ise şunlardır;

  1. Okuduğunu anlama ve anlamlandırma
  2. Matematik
  3. Fen bilimleri

1.maddede bulunan “Okuduğunu Anlama ve Anlamlandırabilme” konusu işte bu yazının da ana konusu olan KİTAP OKUMA ile ilgili.

Okumanın bilinmediği zamanlarda insanlar maksatlarını, mesajlarını şifahi (konuşarak) yollarla muhataplarına iletirdi. Toplumlar kalabalıklaştıkça artık bu sözlü yöntemler geçerliliğini kaybedip yerini yazılı yöntemlere bıraktı. Farklı iddialar olmakla birlikte yaygın olan kabüle göre M.Ö 3500-3200 yıllarında Sümerler tarafından bulunan yazı ile birlikte insanoğlunun hayatı ciddi bir kırılım geçirmiş ve artık bilmenin / öğrenmenin temelini okuma oluşturmaya başlamıştır.

Artık okuma eylemi insanoğlunun yeryüzündeki yolculuğunda her geçen gün gittikçe artan derecede önemli bilgi edinme yolu olmaya başlamıştır. Günümüz Bilgi Çağında ise bilginin %80’ini okuyarak yada görerek elde etmekteyiz. Meseleyi fazla dağıtmadan ve güncel tecrübelerimiz ışığında kendi toplumumuza baktığımızda “okuma alışkanlıkları” konusunda ne durumdayız ve bu mevcut durum bizi nasıl etkiliyor acaba ?

Okuma alışkanlığı ile ilgili yazılarda diğer toplumlarla Türk toplumunu kıyaslayıcı işte Almanlar senede şu kadar, Japonlar bu kadar kitap okuyor şeklinde istatistiki bilgiler veriliyor ve maalesef bu tarz istatistiklerde hiç iyi olmadığımızı görüyoruz.

Bu oku(ya)mama durumunun temelini teşkil ettiği, zihni tembelleşmiş bir toplumun düşünemediğini, düşünemeyen bir toplumun olayları doğru analiz edemediğini ve bırakın uzun vadeli stratejiler yapmayı orta vadeli planlar bile yapmaktan aciz, anlık/günlük tepkiler üzerinden oluşturduğu bir yaşam döngüsü olduğunu maalesef birçok alanda görüyoruz.

Ciddi manada toplumumuzun her açıdan kalkınması için belki dilimize pelesenk olmuş bir ifade ama EĞİTİM ŞART. Eğitim ise okuyarak olur. Bunun için de yapılması gereken genç yaşlı demeden okuyan, akleden, düşünen, sorgulayan ve zihni üretkenliğini kazanmış bir toplum inşa etmemiz gerekmektedir.

Matematik Öğretmeni - Rayan Tutors 

Yazıyı Paylaş
Etiketler
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır