Kitap Okumanın Matematiğe Olan Etkisi

Kitap Okumanın Matematiğe Olan Etkisi
Sefa Ö.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Tem 19, 2017
7590

Kitap okumak, herhangi bir alanda yazılan bir kitabı seçip, düzenli veya düzensiz bir şekilde de olsa okumak olarak tanımlanabilir. Kitap okumak isteyen öğrenciler, genel olarak ne tarz bir kitap okumaları gerektiğini bilmezler. O yüzden bu konuda biz eğitimcilere büyük bir sorumluluk düşmektedir. Öğrencileri doğru kitaplara yöneltmek bizim en büyük görevlerimizdendir.

Bir matematikçi olarak öğrencilerime ve velilerime en büyük tavsiyem, hayal gücünüzü geliştirecek, sizi düşünmeye sevk edecek kitaplar okuyun.

Okuyacağımız kitapların türü tabikide çok önemlidir. Ancak bakacağımız en önemli hususlardan birisi, sizin sıkılmadan, akıcı bir şekilde, her olayı zihininizden canlandıran kitaplar okuyor olmanızdır.

Çünkü okuma esnasında kahramanları hayal etmek, onların yerine kendimizi koymak, bir sonraki sayfada nelerle karşılaşacağımızı düşünüp hayal etmek, sürekli kitabın sonunu merak etmek bize büyük bir özgüveni katacaktır.
Hayal gücünü geliştiren, Zihni'nden hesaplar yapan, olayları kendi penceresinden değerlendiren birçok insan, matematikte daha aktif ve daha istekli olurlar.

Aynı zamanda çok okumak, daha kolay anlamayı da sağladığından, matematik öğrenmek ve gelişmek isteyen insanlar, kitap okudukça daha hızlı ve daha rahat anlayıp, sorulara daha doğru cevap verebileceklerdir.
Araştırmalara göre düzenli kitap okuyan insanlar daha çok analitik düşünebiliyorlar. O yüzden okudukça gelişiyor olmamız matematiğe büyük bir katkı sağlamaktadır.

Ben 21 yaşıma kadar toplamda sadece 5-6 kitap okumuştum. Kitap okumaktan nefret ediyordum ve bana hiç bir yararının olacağına inanmıyordum. 21 yaşından sonra atıldığım ticaret tecrübem sayesinde okumayı sevdim. Kitap okumanın ne denli yararlarının olduğunu tecrübe ede ede öğrendim. O süreçten bugüne kadar 120'nin üzerinde kitap bitirdim. Şimdi ise düzenli olarak üç hafta bir kitap bitirmekteyim. Bu okuduğum kitaplar sayesinde birçok eğitimler düzenledim birçok kez seminerler verdim. Beni zihinsel ve mental olarak hep ileri seviyeye taşıdı. Sizlere tavsiyem bulduğunuz her kitabı okumayın, seçin, araştırın, tavsiyeler alın ve sonuna kadar okuyun. Okurken altını çizin ve çizdiklerinizi not alın. Görün bakın Matematik zekanıza çok iyi gelecek.

Sevgilerimle.
Sefa Özdeniz - Matematik Öğretmeni
 

 

Bir önceki yazımız olan "Etüt Merkezi mi Özel Ders mi? başlıklı makalemizde etüt merkezi ile özel dersin kıyaslanması yapılıp avantajları, dezavantajları sizlere aktarılmıştır.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
1
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Mehmet yıldırım
Kas 18, 2017
Güzel şeyler