Kitap Okumanın Matematiğe Olan Etkisi

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 11746
Kitap Okumanın Matematiğe Olan Etkisi
B ireylere en büyük tavsiyem, hayal gücünüzü geliştirecek, sizi düşünmeye sevk edecek kitaplar okuyun.

Kitap okumak, herhangi bir alanda yazılan bir kitabı seçip, düzenli veya düzensiz bir şekilde de olsa okumak olarak tanımlanabilir. Kitap okumak isteyen öğrenciler, genel olarak ne tarz bir kitap okumaları gerektiğini bilmezler. O yüzden bu konuda biz eğitimcilere büyük bir sorumluluk düşmektedir. Öğrencileri doğru kitaplara yöneltmek bizim en büyük görevlerimizdendir.

Bir matematikçi olarak öğrencilerime ve velilerime en büyük tavsiyem, hayal gücünüzü geliştirecek, sizi düşünmeye sevk edecek kitaplar okuyun.

Okuyacağımız kitapların türü tabikide çok önemlidir. Ancak bakacağımız en önemli hususlardan birisi, sizin sıkılmadan, akıcı bir şekilde, her olayı zihininizden canlandıran kitaplar okuyor olmanızdır.

Çünkü okuma esnasında kahramanları hayal etmek, onların yerine kendimizi koymak, bir sonraki sayfada nelerle karşılaşacağımızı düşünüp hayal etmek, sürekli kitabın sonunu merak etmek bize büyük bir özgüveni katacaktır.
Hayal gücünü geliştiren, Zihni'nden hesaplar yapan, olayları kendi penceresinden değerlendiren birçok insan, matematikte daha aktif ve daha istekli olurlar.

Aynı zamanda çok okumak, daha kolay anlamayı da sağladığından, matematik öğrenmek ve gelişmek isteyen insanlar, kitap okudukça daha hızlı ve daha rahat anlayıp, sorulara daha doğru cevap verebileceklerdir.
Araştırmalara göre düzenli kitap okuyan insanlar daha çok analitik düşünebiliyorlar. O yüzden okudukça gelişiyor olmamız matematiğe büyük bir katkı sağlamaktadır.

Ben 21 yaşıma kadar toplamda sadece 5-6 kitap okumuştum. Kitap okumaktan nefret ediyordum ve bana hiç bir yararının olacağına inanmıyordum. 21 yaşından sonra atıldığım ticaret tecrübem sayesinde okumayı sevdim. Kitap okumanın ne denli yararlarının olduğunu tecrübe ede ede öğrendim. O süreçten bugüne kadar 120'nin üzerinde kitap bitirdim. Şimdi ise düzenli olarak üç hafta bir kitap bitirmekteyim. Bu okuduğum kitaplar sayesinde birçok eğitimler düzenledim birçok kez seminerler verdim. Beni zihinsel ve mental olarak hep ileri seviyeye taşıdı. Sizlere tavsiyem bulduğunuz her kitabı okumayın, seçin, araştırın, tavsiyeler alın ve sonuna kadar okuyun. Okurken altını çizin ve çizdiklerinizi not alın. Görün bakın Matematik zekanıza çok iyi gelecek.

Sevgilerimle.
Sefa Özdeniz - Matematik Öğretmeni
 

 

Bir önceki yazımız olan "Etüt Merkezi mi Özel Ders mi? başlıklı makalemizde etüt merkezi ile özel dersin kıyaslanması yapılıp avantajları, dezavantajları sizlere aktarılmıştır.

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi ve havuz problemlerini en pratik yoldan, kalem kullanmadan çözmenin püf noktalarını sizler için hazırladık. Örnek bir işçi havuz problemi üzerinden anlatım.

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik olimpiyatları nedir? Matematik olimpiyatlarına nasıl çalışılır? Matematik olimpiyatlarının tarihi nedir? Günümüzde matematik olimpiyatları ne zaman yapılmakta ve hangi sınıf öğrencileri katılmaktadır.

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü sayı konu anlatımı ve örnek soru çözümleri blogumuzda. Üslü sayılar hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar sizlerle

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul