Matematiğimizi Geliştirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Yazar: Sercan M. | 12.03.2022 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 3052
Matematiğimizi Geliştirmek İçin Ne Yapmalıyız?
M atematiğin mantığını anlamak ve matematiğimizi geliştirmek için neler yapmalıyız?

Matematiğinizin iyi olmasını istiyorsanız öncelikle temeliniz iyi olmalıdır. Matematikte konular birbirine bağlıdır. Bir konuyu anlamadan bir sonraki konuya geçmek yanlıştır. Bu yüzden kendimizi matematikte eksik hissediyorsak aslında işin başına inmemiz gerekiyor.

Matematiğimizi Geliştirmek ve Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler
 

1- Konu yazılarak çalışılmalıdır. Ders sırasında bol bol not almalıyız. Söz uçar yazı kalır demişler. Yazdıkça aklımızda daha iyi kaldığını unutmayalım. Eğer yazmazsak biraz zaman geçince öğrendiklerimiz aklımızdan çıkacaktır.

2- Konu öğretmenden iyice öğrenildikten sonra o konuyla ilgili akşam muhakkak örnek sorular çözülmelidir. Soru çözdükçe öğrendiğimiz bilgiler pekişecektir ve konuyu unutmamız bir hayli güçleşecektir. Soru çözdükçe konunun aklımızda ki kalıcılığına bir çivi daha çakmış olacağız.

3- Matematiğin altın kuralı bol bol soru çözmektir. Zaten soru çözmeye başladıkça bulmaca çözer gibi soruları çözeceksiniz ve ne kadar zevkli olduğunun farkına varacaksınız. Matematik özel ders ihtiyacınız varsa sayfamızdan konumunuza en uygun öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz. 

4- Öğrenilen konuyla ilgili sorular kolaydan zora doğru çözülmelidir. İlk önce zor sorudan başlarsak soruyu yapamayınca çalışma isteğimiz kırılabilir.

5- Konuyu unutmamak için her hafta mutlaka az ya da çok soru çözmeliyiz. Bu işin en önemli noktası belli bir zaman geçtikten sonra hala soru çözebiliyor olmak. Maalesef öğrencilerimizin %90'ı sadece yazılı zamanları ders çalışıp soru çözüyor.  Hal böyle olunca konular da 1 ay sonra unutuluyor.

6- Eğer sınıfta konuyu anlamadıysanız açın interneti ve sevdiğiniz bir öğretmenden konuyu bir kez daha dinleyin. Youtube'da veya başka platformlarda ders konuları anlatan birçok öğretmen mevcut. Ücretsiz bir şekilde konu anlatım videolarından yararlanabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise özel ders seçeneği. Anlamadığınız bir konuda özel ders alabilirsiniz. Matematik için özel dersler faydalıdır. Öğrenci ile birebir şekilde ders yapıldığında öğrenci konuyu çok daha iyi anlayabilir. Eğer sizinde özel derse ihtiyacınız varsa ben yardımcı olmaya hazırım. İşin maddi boyutu önemli değil. Siz öğrencilerimiz konuyu öğrenin, başarılı birer birey olun bizim için bunlar yeterlidir.

7-Soruların çözümlerini ezberlemeyin mantığını öğrenin. Bazı öğrenciler yapamadıkları soruların çözümlerini ezberliyor. Bu şekilde diğer soruları da yapabileceğini düşünüyorlar. Soruların çözümlerini ezberlemek size hiçbir şey katmaz. Çözümüne baktığınız bir soruyu aradan 2-3 dakika geçtikten sonra tekrar kendiniz yapmaya çalışın. Eğer yapabilirseniz soruyu anlamışsınızdır demektir. Bir de kendinizi geliştirmek istiyorsanız yapamadığınız soruların çözümlerini mutlaka öğrenin. İnsan bilmediği şeyleri öğrendikçe gelişir. Hatalarını düzelttikçe gelişir insan. Bu yüzden çözdüğümüz her testten sonra yapamadıklarımıza itina ile bakmamız gerekiyor. Matematik dersinde başarının sırrı başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

Bu söylediğim önemli tavsiyelere uyduğunuz taktirde başarılı olacağınızı düşünüyorum. Başarılı olmanın tek kuralı ders çalışmak değildir. Ders çalışırken sabırlı olmak ve pes etmemek de çok önemlidir. Sonuna kadar savaşmaya hazırlayın kendinizi. Çok sevdiğim bir söz vardır. ''İnanmak başarmanın yarısıdır''. Gerçekten de öyle. Başarmak istiyorsanız önce kendinize sonuna kadar inanmalısınız. Yola ben başaramam diye çıkarsanız başarma ihtimaliniz bir hayli düşük olacaktır. Kendinize inandıktan sonra geriye çabalamak kalıyor

Siz isteyin inanın çabalayın başarı zaten gelecektir

Derslerime hepinizi beklerim. Sağlıcakla kalın

Etiketler

Yazar

Sercan M.

Herkese merhabalar ben Sercan. KPSS'de 49. olup Van'a matematik öğretmeni olarak atanmış bulunmaktayım. Şuan hali hazırda Van'da öğretmenlik yapmaktayım. Genç,dinamik,hareketli ...

Benzer Yazılar
Ünlü Matematikçiler-Thales

Ünlü Matematikçiler-Thales

Ünlü matematikçi Thales'in hayatı. Matematik ve Geometri alanında büyük adımlar atmış bilim insanı Thales, Mısır tarihinin ilk Matematikçisidir. Thales'in günümüzde kullanılan teoremleri nelerdir.

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik olimpiyatları nedir? Matematik olimpiyatlarına nasıl çalışılır? Matematik olimpiyatlarının tarihi nedir? Günümüzde matematik olimpiyatları ne zaman yapılmakta ve hangi sınıf öğrencileri katılmaktadır.

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik ne attırma yöntemlerini ve ipuçlarını uzman matematik öğretmenimiz sizler için kaleme aldı.

Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?
Ö

Öğ
Cevap Yaz

Çok iyi şu anda matematik dersi çalışmaya gidiyorum