EĞİTİM ÖĞRETİM VE ÖZEL DERS TAKVİYESİ

EĞİTİM ÖĞRETİM VE ÖZEL DERS TAKVİYESİ
Kenan Ö.
Özel Ders Neden Gerekli
Ara 23, 2017
2179

Öğretim, öğrencinin bulunduğu sınıf düzeyine göre her yıl göreceği ve öğreneceği derslerin konularının planlı-programlı olarak ilgili branş öğretmenleri tarafından sınıf ortamında işlenmesidir. Eğitim ise bir süreç olup öğrencinin ders içindeki öğretim kazanımlarıyla birlikte ders dışındaki süreçleri de kapsar. Bu sebeple, okullarda her yıl ''..falanca eğitim-öğretim yılında şu şu etkinlikler, faaliyetler olacaktır..'' denildiğinde öğretim anlamında planlı-programlı ders müfredatı konuları, eğitim anlamında ise ders içindeki ve ders dışındaki tüm kazanımlar kastedilmektedir.

İşte tam bu noktada günümüzde kalabalık sınıf ortamları, sınıf ortamı kalabalık olmasa dahi öğretmenlerin bir ders süresinde ancak konu anlatımı yaparak ve yüzeysel bir kaç soru çözerek dersi tamamlayabilmeleri neticesinde dersler öğrencilerin gözünde çok iyi anlaşılamamakta ve eğitim anlamında çokça birşey yapılamamaktadır. Bunun sonucunda öğrenciler öğretim ve eğitim alanındaki eksiklikleri özel ders takviyesi alarak gidermektedir.

Özel ders takviyesi, öğretimsel olarak konu anlatımı, soru çözümü olmakla birlikte eğitim anlamında da rehberlik ve öğrenci koçluğu konularını kapsamalıdır. Örneğin özel ders takviyesi alan bir öğrenci, özel ders öğretmeninden ara ara da rehberlik ve öğrenci koçluğu da aldığı taktirde, ders başarısı ve verimi artacak, öğrenci için eğitim-öğretim faaliyetleri anlamlı olacaktır.

Öğrencilerin sınav kaygısını azaltma, sınav esnasında başarılı bir performans sergileme, derslerde motive ve konsantre olma v.b yetenekler kazanması ancak öğrencinin, eğitim koçu ile birlikte çalışmasıyla mümkündür. Bu konuda bazı aileler çocukların ders ve konu eksikliğini gidermek adına özel ders aldırmakta ama çocukların eğitim koçluğu da almaları gerektiğini pek önemsememektedir.

izmirözeldersburada grubumuzdaki tecrübeli öğretmenlerimizle birlikte özel derslerde konu anlatımı, soru çözümü, öğrencinin eksiklerini belirleyip öğrenciye özel çalışma programı hazırlamanın yanında öğrenci koçluğu alanına giren konularda da sık aralıklarla özel ders öncesi veya sonrasında kısa sunumlar yapmaktayız ve öğrencileri başarı durumlarını sürekli ölçmekteyiz.


Bir önceki yazımız olan "Ders ve Sosyal Aktiviteler" başlıklı makalemizde çocukların okul dışı sosyal aktivitelerinin önemi ve çocuğun kendisini tanıması üzerine bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır