Ders ve Sosyal Aktiviteler

Yazar: Sevgi K. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2509
Ders ve Sosyal Aktiviteler
G ünümüzde özellikle ülkemiz dışında ve her geçen gün ülkemizde de yaygınlaşan bir anlayışla çocuklar küçük yaşta sosyal aktivitelere yönlendiriliyor.

Değerli veliler ve öğrenciler biliyorum bu sorunu çoğumuz yaşıyoruz. Dersler gerekli ancak eğlence, öğretici sosyal aktivitelerle kafa dağıtmak, hobiler de çok önemli peki bunun dengesi nedir? Öncelikle şunu belirteyim ki yıllardır dillerde dolaşan önce bir derslerine çalış ileride işini eline aldığında yaparsın tarih oldu. Günümüzde özellikle ülkemiz dışında ve her geçen gün ülkemizde de yaygınlaşan bir anlayışla çocuklar küçük yaşta sosyal aktivitelere yönlendiriliyor.

Batılı ülkeler bunu anasınıflarında ya da okul çağlarında derslerine giren öğretmen eşliğinde yapıyor. Peki biz ne yapmalıyız? Beyni boşalmamış, enerjisini atmamış, sosyal bir çevrede kişisel gelişimini ve özgüvenini tamamlamamış gençlerimizden yüksek başarılar beklememeliyiz. Dünyanın en büyük korkularından biri küçük yaşta kendini göstermeye başlayan depresyon olgusu.

Çocuklarımız okul dışı aktivesi olmadığı durumlarda eve gelip bilgisayara, telefona , ipadlere gömülecek, odasından çıkmayacak bu aile içi sorunlara sebep olacak ve sonuç itibariyle olumsuz sonuçlar doğuracak. Oysa ki daha gelişme çağlarında okul dışı zamanını sosyal aktivitelere(ilgisine göre müzik,spor,sanat vs) ayırdığı zaman sağlıklı bir vücut ve aktif çalışan bir beyne sahip olacak. Bu şekilde zamanını yönetmeyi öğrenecek, sorumluluk bilinci edinecek ve erken yaşta kendini gerçekleştirebilecek.

Korkmayın hayatı boyunca böyle yaşamış şuan doktor olan bir arkadaşım var ve ben müfettişim 2 üniversiteyi onur öğrencisi olarak bitirdim ve 8 yaşından beri tiyatro, dövüş sporları, şiir dinletisi, dans , organizasyon her şeyden tattım ve inanın benden eksiltmediği gibi çok şey kattı. Kendini yetiştiren bireyler hem derslere hem kendilerine zaman ayırırlar.


Bir önceki yazımız olan "Mutluluk=Başarı" başlıklı makalemizde  çocuklarımızın okul ve günlük hayatında başarılı olması için ebeveynlerin dikkat etmesi hususlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

Sevgi K.

Eğitimimin bir kısmını Almanya'da fen lisesinde aldım Ankara'da eğitim danışmanlığı, almanca özel ders öğretmenliği, matematik öğretmenliği yaptım. Özellikle lise ve öncesi çocu...

Benzer Yazılar
Etkili Bir Ders Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Etkili Bir Ders Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Sınıf ortamında öğrencilerin konuyu daha iyi anlaması için, etkili bir ders yapmak için öğretmenlerin mutlaka dikkat etmesi gerekenler.

2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS'ye girecek öğrenciler nasıl hazırlanmalıdır. LGS sınavına hazırlıkta öğrencilerin uygulaması gereken teknikler blogumuzda.

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?