Mutluluk=Başarı

Mutluluk=Başarı
Sevgi K.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Ara 18, 2017
1958

Son zamanlarda özel ders talep eden velilerimde gözlemlediğim bir husus var. Okulda, çevresinde, ailesinde mutsuz olan, sorunları bulunan çocuklarımız derslerinde verimli değiller ve aileler bu mutsuzluğu onarmak yerine derslerdeki başarısızlığı onarmak için özel ders arayışına giriyorlar.

Ben bu durumda olan çocuklarımıza ilk olarak ücretsiz psikolojik danışmanlık yapıyorum. Düşünsenize bizim moralimiz bozukken evde yerimizden kıpırdamayı canımız istemiyorken o çocuktan harikalar yaratmasını nasıl bekleyebiliriz ? Belki çocuk bizi protesto ediyor kendi iç dünyasında. Kendini sadece başarılı olduğu zaman işe yarar hisseden bir toplumun içinde yeteneklerini, hislerini dilediğince yaşayamıyor.

Bazen çocuklar ebeveynlerini başarısızlıkla protesto ediyor. Ben sizin için sadece başarılı olduğum zaman takdir görüyorum, güzel notlar aldığımda aferin duyuyorum ama gidişat kötüleşince tepki alıyorum. Ben süperman değilim, sürekli başarılı olamam kötü bir gidiş varsa bana tepki gösterip gururumu incitici davranışlarda bulunacağına neyin var diye sormayı dene.

Bunlar öğrencilerimden duyduğum cümleler. Hatta bazı öğrenciler özel ders almayı reddediyor, çok başarılı olduğu derslerin kitaplarını görmek dahi istemeyerek ailesini cezalandırdığını düşünüyor. Mutlu birey başarılı bireydir.

Çocuklarımıza her şeyden önce kendi kendine mutlu olup zorlukları aşabileceğini ve bizim ona her durumda destek olabileceğimizi onun önündeki sıfat ne olursa olsun bizim çocuğumuz olduğunu ve onu çok sevdiğimizi her fırsatta göstermeliyiz.

Gülen gözler başarının ilk adımıdır.


Bir önceki yazımız olan "Bir Cevher Branş; Fizik" başlıklı makalemizde fizik dersinin öneminden ve fizik özel dersin nasıl olacağı hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
1
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Feyza
Oca 20, 2018
Çok doğru bir tespit, mutlu olmayan öğrenciler çoğu zaman derslerin de istedikleri düzeyde başarılı olamıyorlar, eğitim hayatında ve günlük hayatta başarılı olmak isteyen herkes bence önce mutlu olmayı başarması gerekmektedir.