Mutluluk=Başarı

Yazar: Sevgi K. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2405
Mutluluk=Başarı
Ç ocuklarımıza her şeyden önce kendi kendine mutlu olup zorlukları aşabileceğini öğretmeliyiz.

Son zamanlarda özel ders talep eden velilerimde gözlemlediğim bir husus var. Okulda, çevresinde, ailesinde mutsuz olan, sorunları bulunan çocuklarımız derslerinde verimli değiller ve aileler bu mutsuzluğu onarmak yerine derslerdeki başarısızlığı onarmak için özel ders arayışına giriyorlar.

Ben bu durumda olan çocuklarımıza ilk olarak ücretsiz psikolojik danışmanlık yapıyorum. Düşünsenize bizim moralimiz bozukken evde yerimizden kıpırdamayı canımız istemiyorken o çocuktan harikalar yaratmasını nasıl bekleyebiliriz ? Belki çocuk bizi protesto ediyor kendi iç dünyasında. Kendini sadece başarılı olduğu zaman işe yarar hisseden bir toplumun içinde yeteneklerini, hislerini dilediğince yaşayamıyor.

Bazen çocuklar ebeveynlerini başarısızlıkla protesto ediyor. Ben sizin için sadece başarılı olduğum zaman takdir görüyorum, güzel notlar aldığımda aferin duyuyorum ama gidişat kötüleşince tepki alıyorum. Ben süperman değilim, sürekli başarılı olamam kötü bir gidiş varsa bana tepki gösterip gururumu incitici davranışlarda bulunacağına neyin var diye sormayı dene.

Bunlar öğrencilerimden duyduğum cümleler. Hatta bazı öğrenciler özel ders almayı reddediyor, çok başarılı olduğu derslerin kitaplarını görmek dahi istemeyerek ailesini cezalandırdığını düşünüyor. Mutlu birey başarılı bireydir.

Çocuklarımıza her şeyden önce kendi kendine mutlu olup zorlukları aşabileceğini ve bizim ona her durumda destek olabileceğimizi onun önündeki sıfat ne olursa olsun bizim çocuğumuz olduğunu ve onu çok sevdiğimizi her fırsatta göstermeliyiz.

Gülen gözler başarının ilk adımıdır.


Bir önceki yazımız olan "Bir Cevher Branş; Fizik" başlıklı makalemizde fizik dersinin öneminden ve fizik özel dersin nasıl olacağı hakkında bilgiler verilmektedir.

 

Etiketler

Yazar

Sevgi K.

Eğitimimin bir kısmını Almanya'da fen lisesinde aldım Ankara'da eğitim danışmanlığı, almanca özel ders öğretmenliği, matematik öğretmenliği yaptım. Özellikle lise ve öncesi çocu...

Benzer Yazılar
Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?