Matematikte 'Üstün Başarı' Sergileyebilmek İçin Neler Yapılmalıdır ?

Matematikte 'Üstün Başarı' Sergileyebilmek İçin Neler Yapılmalıdır ?
Hüseyin Ç.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Haz 12, 2019
1154

Evet, 'Matematik' öğrencilerin öğrenim hayatı boyunca görmüş olduğu tüm dersler arasından (eğer stratejik olarak yanlış çalışılırsa) en zor olanıdır. Ve doğru şekilde çalışılmazsa, siz her ne yaparsanız yapın asla beraberinde kalıcı başarı sağlayamazsınız.

Aşağıda yazan 5 maddeden en az 1 tanesini yapıyorsanız, Matematikte Üstün Başarı sergileyemezsiniz ve Matematikte 'Üstün Başarılı' birisi olamazsınız;

  1. Formülleri ve soruları her zaman için ezberleyerek çalışıyorsanız
  2. Geçmişten konu eksiğiniz varsa ve bunun telafisini yapmamakta ısrarcıysanız
  3. Anlaşılan konuların tekrarını, düzenli aralıklarla yapmıyorsanız
  4. Konuları öğrenirken; geniş perspektifle bakıp geçmişte öğrendiğiniz konularla bağlantılar kurmak yerine, sadece o ana odaklanıp konu eksiğinizi kapatmaya çalışıyorsanız.
  5. Okulda öğrendiğiniz konularla, günlük hayat arasında bağlantı kurmuyorsanız (Hocanız konuyu anlatırken, siz bu sırada olan biten şeyleri gözünüzde canlandırmaya çalışmıyorsanız)


Dolayısıyla; Matematikte gerçekten 'Üstün Başarı' sergilemek isteyen birisinin yapması gereken şeyler yukarıda yazan 5 maddede yazılanların tam tersidir. Yani;

1. Formüller ve sorular asla ve asla ezberlenmemelidir. Formüllerin nereden geldiği ve ispatı kişisel hobi olarak boş kalınan zamanlarda araştırılmalıdır. Soruların analizi yapılırken de her zaman için kişinin, sorunun çözümünü öğrendikten sonra kendisi baştan sona kadar hiçbir destek almadan çözene kadar bunun provasını yapması gerekmektedir.

2. Matematik 'Birikimli(Kümülatif)' olarak ilerleyen bir bilimdir. Dolayısıyla önceki senelerden konu eksiği kalmamalıdır. Eğer varsa derhal konu eksiğini gidermelidir.

3. Kişi öğrenim yılının kaçıncı senesinde olursa olsun, o andan önceki tüm öğrenim yılındaki Matematik konularını genel hatlarıyla eksiksiz olarak bilinmelidir. Ve düzenli olarak her ay o ana kadar gelinen tüm konuların genel tekrarını yapmalıdır.

4.  2. maddemizde söylediğimiz gibi; Matematik 'Birikimli(Kümülatif)' olarak ilerleyen bir bilimdir ve her zaman için Matematik 'Genel ve Bütün' olarak görülmelidir(Parça parça olarak görülmemelidir). Tüm konular arasında bağlantılar vardır, bu bağlantılar tespit edilerek geniş perspektiflerle bu bilim öğrenilmelidir, aksi halde kalıcı başarıyı elde edilemez

5. Bu madde şüphesiz tüm hepsi arasından en önemli olanıdır. Kişinin özellikle "Matematik, Fizik Geometri..." gibi Sayısal ağırlıklı bilimleri öğrenirken, elinden geldiğince tüm her şeyi hayal edip gözünde canlandırması gereklidir. Eğer bu tam anlamıyla yapılırsa konular ve sorular net olarak anlaşılmış olur, aksi halde sadece kuru bir ezber yapılmış olunur, ve bu da kişinin neredeyse hiçbir işine yaramaz. Konular da eksikliği olan öğrencilerimizin matematik özel ders almasını tavsiye ederiz.

Matematik Öğretmeni - Hüseyin ÇAĞLI

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır