Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?
Berker B.
Özel Ders Neden Gerekli
May 15, 2017
2847

İster ilköğretim ister ortaöğretim isterse de üniversitede olsun en çok zorlanılan derstir Matematik. Genel sınavlarda Türkiye ortalamasının da en düşük olduğu derslerden birisidir. Hatta azımdanmayacak sayıda ki öğrencinin tek bir soruyu dahi cevaplayamadığını görürüz.Bu noktada aklımıza bazı sorular takılıyor. Matematik dersini neden sevmeyiz ya da ilköğretimden beri gördüğümüz halde niye Matematik dersinden başarısız oluruz?

Matematik, konu konu üzerine konarak öğrenilebilecek derstir. Öğrenciler herhangi bir konuyu tam olarak kavrayamadıklarında diğer konularda da ilgisi azalıyor ve Matematik dersini bırakmaya başlıyorlar.Konuyu kavrayamamalarının sebebi ise öğrencilerin öğretmenler tarafından çok fazla ezbere,formüle boğulmasıdır. Matematik sayısal derslerin temeli olduğu için bu dersteki başarısızlık da öğrencinin diğer derslerine yansımaktadır. Ayrıca Matematik, üniversite giriş sınavında da öğrencinin istediği mesleği seçmesi için de kilit rol oynamaktadır.

Bunlara ek olarak okulların ve etüd merkezlerinin sınıf sayısı da eklenince veliler çocukları için Matematik özel ders aldırmayı tercih ediyorlar.

Öğretim gören öğrencilerin her biri farklı kişiliklere, farklı aile yapılarına, farklı yeteneklere sahip öğrencilerdir. Okul öğretmenleri ders anlatırken maalesef ki bu farklılıkların hepsini göz önüne alamadan genel bir anlatım yapmaktadırlardır.

Matematik özel ders ise öğrencilerin kişiliklerine, yeteneklerine ve ilgi alanlarına dikkat edilerek verilir. Öğretmen ile öğrenci arasında daha samimi bir bağ kurulur ve dersi veren öğretmen öğrencinin eksik kalan bilgilerini daha kolay fark eder ve tamamlar. Özel ders öğrencinin eksiklerini tamamlama konusunda birebirdir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır