Etüt Merkezi mi Özel Ders mi ?

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 4 dakikalık okuma. - Güncellenme Tarihi : 06.05.2022 Görüntülenme: 41668
Etüt Merkezi mi Özel Ders mi ?
E ğitim hayatınızda başarılı olmak için etüt merkezi mi yoksa özel ders mi daha etkilidir. Merak ettiğiniz tüm konular blogumuzdadır.

Dershane (Etüt Merkezi) mi Özel Ders mi?

- Dershane (Etüt Merkezi) Nedir ?

Belli bir bölgede kurulan, belli sınıflara veya seviyelere hitap eden, öğrencilerin başarını artırmayı amaçlayan veya seviyelerinin yükselmesine yardımcı olan ve en az 10 kişilik sınıflarla hizmet veren eğitim kurumlarıdır. Dershanelerin genel amacı dönem başındaki aldıkları öğrencileri sınavlarda başarılı kılabilmektir. Bunun için bir dönem boyunca hemen hemen her dersten eğitimler verirler. Dersler düzenlidir ve derse gelmeyen öğrencilerin takibi yapılıp veliye bilgi aktarılır. Ayrıca dershanelerin bir çoğunda öğretmenlerden rica edilip extradan takviye derslerde alınabilir.

- Özel Ders Nedir ?

Bir öğrencinin, bir eğitmen ya da öğretmenden, istediği branştan veya dersten birebir veya grup halinde aldığı derse özel ders denir. Özel dersler genellikle birebir olarak sessiz, sakin ve nezih bir ortamda yapılır. Max 4-5 kişi ile grup halinde yapılabilir. Özel dersin amacı okul derslerine veya yazılılara takviye, sınavlara hazırlık, eksik konuları gidermek olabilir. Seans seans veya aylık dersler olarak alınabilir.

Özel Ders ve Dershaneler Arasındaki Farklar ve İlişkiler.

Bulunduğunuz yerde en güncel özel ders fiyatlarını öğretmen için özel ders fiyat hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Hemen denemek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz


 

- Zaman..

Dershanelere sen gidersin ama özel derste öğretmen evine gelir. Evine gelen öğretmen her defasında sana zaman tasarrufu sağlar.

- Kalabalık sınıf mı istersin birebir ders mi?

Bazı öğrenciler birebir derslerden verim alır bazıları ise kalabalık sınıflarda. Ama genel olarak birebir alınan dersler öğrencilerin başarı seviyesini artırmaktadır. O yüzden birebir olsun isterseniz özel ders alın yok kalabalık olsun derseniz dershaneyi seçebilirsiniz.

- Fiyat...

Dershaneye yıllık ödeme yaparsın ve alanını kapsayan her derse girebilirsin fakat özel ders seans seans aldığın için daha pahalıya gelebilir. Eğer özel ders öğretmeniyle anlaşır ve toplu ödeme yaparsan bazen dershaneden bile ucuza özel ders alabilirsiniz. Normal şartlarda dershaneler yıllık ödeme aldığı için daha ucuza gelmektedir.

- İlgilenme..

Dershanelerde sınıftaki bir hoca 15-20 kişi ile ayrı ayrı ilgilenemez. Onların mutluluğunu veya sorunlarını paylaşamaz. Lakin özel derste, öğretmen öğrencisiyle birebir ilgilenir, ona vizyon katar, onun heyecanını, mutluluğunu paylaşırken zor zamanlarını, üzüntüsünü bilip çözüm bulabilir. Sonuç itibariyle ilgi ve alaka açısından özel ders her zaman avantajlıdır.

- Eksiklerin giderilmesi...

Dershanelerde, o dershaneye gelen her öğrencinin eksiği istenilen her dakika çözülemez. Öğrenciler eksiklerini gidermek için hocalarının peşinden koşup, onlarla konu eksiklerini gidermeye çalışırlar veya soru  çözdürürler.Özel derste ise anlaşılmayan her konu ve soru anında öğretmene sorulur ve giderilir.

- Başarı Durumu...

Dershanler aldıkları öğrencilerin tamamının başarılı olmasını takmazlar. Onlar için önemli olan konu reklamlarını yapabilmek adına çıkaracakları birkaç öğrencidir. Mesela bir kurumun 100 öğrencisi varsa, o kurum öğrencilere bir sınav yapıp seviyelerine göre sınıflandırma yapar. Sonra bu öğrencilerin 20 tanesini başarılı yapmak onlar için yeterli olacaktır. Ancak özel derste öğretmen aldığı her öğrenciyi başarıya taşımak ister. O yüzden öğrenicisi ile daha fazla ilgilenir. Öğrencinin başarısı direk olarak öğretmeninde başarısı olacağından daha sağlıklı bir eğitim
süreci doğmuş olur.

- Öğretmen Seçimi...

Eğitim sürecinde öğrencilerini başarıya taşımak isteyen veliler, Dershane mi Özel Ders mi konusunda çok sıkıntı yaşarlar. En önemli sorun ise öğretmen seçimidir. Ne yazıkki dershane seçimi yapan veliler öğretmen seçimi yapamazlar. O dershanede çalışan öğretmenlere aslında direk olarak okey demiş olurlar. Oysaki özel ders alacak olan veliler ise öğretmenleri ince eleyip sık dokuyup araştırabilir ve sonra ders alabilirler. Bu iki ayrımı iyi gözlemlemek gerekir. Çünkü sınavlar kurum isimleriyle değil, öğretmen kalitesiyle belli olur. Eğer bir dershanenin her branştaki öğretmenleri çok iyiyse evet dershaneler tercih edilmelidir. Ama biri bile sizi ileriye taşımıyorsa ne yazıkki o derste sıkıntı yaşayan öğrenci belki bütün sınavında sıkıntı yaşabilir. Öğretmen seçiminde özgür olmamızı sağlayan özel ders ise, doğru öğretmen seçiminin yapılmasıyla büyük başarılar getirir.

Toparlayacak olursak, her ikisinin de avntajları ve dezavantajları vardır. Velilerin ve öğrencilerin iyi karar vermeleri gerekmektedir. Gözlemlerimiz ve araştırmalarımız neticesinde özel dersler daima terazide ağır basmaktadır. Öenmli olan ise sizin hangisinde mutlu olduğunuz ve başarıyı hangisinde yaşamak istediğinizdir.

Yapacağınız doğru seçimlerle başarı daima sizinle olsun....

Sefa Özdeniz – Matematik Öğretmeni

Bir önceki yazımız olan "İstatistik Nedir" başlıklı makalemizde istatistiği tanımlayıp, hayatımıza ne gibi katkıları olduğu konusunda bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Çocuğunuzun eksikliğinin olduğu bir branşta özel ders aldırmaya mı ihtiyacınız var? Peki hayal kırıklığına mı uğramaktan korkuyorsunuz? İşte özel dersle ilgili hayal kırıklığınızı önleyebileceğinize dair bilgiler:

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Başarılı bir üniversite hayatı için olmazsa olmaz bilgiler! ⏰📚 Kampüsteki yaşamdan kariyer planlamana kadar her şey bu yazıda.

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Yorumlar (4)
Makaleyi beğendin mi ?

Cevap Yaz

merhaba bende özel ders ve dersane üzerine baya araştırma ve tecrübe edindim ancak bence kesinlikle özel ders çok daha faydalı


Cevap Yaz 17 Ekim 2018

merhabalar, yazınız için çok teşekkür ederim, benim 10. sınıfa giden bir oğlum var üniversite sınavına yönelik önümzdeki sene özel ders mi aldırsak etüt merkezine mi versek tam emin olamadık, sizinle bu konu hakkında görüşme yapmak istiyorum


Cevap Yaz

Çok güzel açıklama yapmışsınız, Özgür beye katılıyorum. Günümde özel dersin önemi çok fazla ve bir etüt merkezine göre özel ders her zaman çok daha verimlidir.

F

Faruk Ş.
Cevap Yaz 13 Temmuz 2017

Dershane kalmadı etüt merkezleride artık tarih yönetmelikler çok hızlı değiştiği için dikkatinizden kaçmış olabilir. Buna rağmen verdiğiniz bilgiler için teşekkürler biraz daha yönetmeliklere dikkat ;)