Profesyonel Eğitmen Seçimi

Profesyonel Eğitmen Seçimi
Erdinç K.
Öğretmen Seçimi
Oca 7, 2020
590

Ortaokul düzeyinde eğitim göremeye devam eden öğrenciler için özel ders öğretmenleri, öğrenme sürecini etkileyen temel bir faktördür. Öğretmenlerin tutum ve davranışları, karşısındaki öğrenciyi doğrudan etkiler. Öğrenci, öğretmen ile geçirdiği etkileşimler sonucunda derse olan tutumlarını değiştirmeye başlar.

Kısa bir zaman diliminde başarıyı yakalamak konusunda endişeleri olan öğrenciler ve veliler için öğretmen seçimi bir hayli zorlu süreçtir. Öğrencilerin ve velilerin beklentilerini karşılamak adına önemli kararlar almaları gerekmektedir. Peki bu durum karşısında nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

İşte özel ders vermek isteyen öğretmen adaylarının taşıması gereken bazı beceriler;

1) Etkin Dinleme: Özel ders öğretmenlerinin taşıması gereken en etkili yetkinliktir. Öğrencinin seviyesini, dersteki düzeyini ve konuya hakimiyetini anlamak için dinlemesi öğrenme sürecinde eksik kalan noktaların belirlenmesi açısından oldukça önem taşır.

2) Dönüt Sağlama: Öğrencilerin birçoğu seviyesinin farkında değildir. Bildiğine emin olduğu konulara önyargı ile yaklaşır. İşte bu noktada öğretmen öğretim etkinliği sırasında öğrencisine edindiği yanlış bilgilerini kendisinin anlayabileceği şekilde ipuçlarını vermesi gerekir.

3) Zaman Tasarlama: LGS’yi öğrenciler uzun bir süreç olarak görüyor. Nasıl olsa önünde oldukça fazla zamanı olduğunu düşünen bir öğrencinin yapacağı tek etkinlik uyumaktır. Günümüzde zaman yönetimini bilmeyen insanların düştüğü tuzağa öğrenciler de düşüyor. Bu nedenle öğrencisi için zaman yaratan öğretmenler, günlük / haftalık / aylık ders çalışma programları ile öğrencilerin hep yanındadır.

Öğretmen seçimi konusunda yaşadığınız kararsızlıkları bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Yazar / Öğretmen - Erdinç Korkmaz

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır