Profesyonel Eğitmen Seçimi

Yazar: Erdinç K. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1075
Profesyonel Eğitmen Seçimi
O rtaokul düzeyinde eğitim göremeye devam eden öğrenciler için özel ders öğretmenleri, öğrenme sürecini etkileyen temel bir faktördür. Profesyonel eğitmen seçimi nasıl olmalıdır.

Ortaokul düzeyinde eğitim göremeye devam eden öğrenciler için özel ders öğretmenleri, öğrenme sürecini etkileyen temel bir faktördür. Öğretmenlerin tutum ve davranışları, karşısındaki öğrenciyi doğrudan etkiler. Öğrenci, öğretmen ile geçirdiği etkileşimler sonucunda derse olan tutumlarını değiştirmeye başlar.

Kısa bir zaman diliminde başarıyı yakalamak konusunda endişeleri olan öğrenciler ve veliler için öğretmen seçimi bir hayli zorlu süreçtir. Öğrencilerin ve velilerin beklentilerini karşılamak adına önemli kararlar almaları gerekmektedir. Peki bu durum karşısında nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

İşte özel ders vermek isteyen öğretmen adaylarının taşıması gereken bazı beceriler;

1) Etkin Dinleme: Özel ders öğretmenlerinin taşıması gereken en etkili yetkinliktir. Öğrencinin seviyesini, dersteki düzeyini ve konuya hakimiyetini anlamak için dinlemesi öğrenme sürecinde eksik kalan noktaların belirlenmesi açısından oldukça önem taşır.

2) Dönüt Sağlama: Öğrencilerin birçoğu seviyesinin farkında değildir. Bildiğine emin olduğu konulara önyargı ile yaklaşır. İşte bu noktada öğretmen öğretim etkinliği sırasında öğrencisine edindiği yanlış bilgilerini kendisinin anlayabileceği şekilde ipuçlarını vermesi gerekir.

3) Zaman Tasarlama: LGS’yi öğrenciler uzun bir süreç olarak görüyor. Nasıl olsa önünde oldukça fazla zamanı olduğunu düşünen bir öğrencinin yapacağı tek etkinlik uyumaktır. Günümüzde zaman yönetimini bilmeyen insanların düştüğü tuzağa öğrenciler de düşüyor. Bu nedenle öğrencisi için zaman yaratan öğretmenler, günlük / haftalık / aylık ders çalışma programları ile öğrencilerin hep yanındadır.

Öğretmen seçimi konusunda yaşadığınız kararsızlıkları bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Yazar / Öğretmen - Erdinç Korkmaz

Etiketler

Yazar

Erdinç K.

*15 yıl deneyimli Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu özel ders öğretmeni*Editör / Yeni Nesil (Beceri Temelli) Soru YazarıÖğrencilerin korkulu rüyası dersler: Matematik...

Benzer Yazılar
Öğretmen Seçimi Nasıl Olmalıdır

Öğretmen Seçimi Nasıl Olmalıdır

İyi bir öğretmen seçimi nasıl yapılır? Öğretmen seçiminden nasıl olmalıdır. Velilerin öğretmen seçimi konusunda mutlaka bilmesi gereken konular.

Dikkat Etmek Gerek!

Dikkat Etmek Gerek!

Özel ders çocuğun öğreniminin mi bir parçası olacak yoksa bunun yanında eğitici rolleri de olmalı mı?

Öğretmenle Çalışmak

Öğretmenle Çalışmak

Özel ders almak isteyen öğrenciler öğretmen seçimi yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir.

Özel Ders Kazanımı

Özel Ders Kazanımı

Özel dersin öğrenciye katkıları ve ders alacağınız öğretmeni seçerken dikkat etmeniz gerekenler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?