Öğrencilerin Yaşadığı Sıkıntılar

Yazar: M. Oğuzhan A. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 3300
Öğrencilerin Yaşadığı Sıkıntılar
E ğitimde yaşanan sıkıntılar nelerdir, Öğrencilerin yaşadıkları sıkıntıların temelinde ne vardır. Öğrencilerin eğitim hayatlarında sıkıntılarla başa çıkma yöntemleri nelerdir?

Her insanın eğitilmeye ihtiyacı vardır. Bu eğitim küçük yaştan öğrencilikle başlar. Öğrenciler akademik eğitimlerini okul ortamında sürdürürler. Birden çok kişinin bulunduğu ortamlarda sıkıntılar kaçınılmaz olur. Hemen hemen her öğrencinin okul hayatında karşılaştığı birkaç genel sorun çıkar. En başta öğrenciler ilkokula gittiği dönemlerde okul fobisi vardır, öğrenci okul ortamını reddeder veya öğrenci okula gitmek istemez. Bu itirazını evde anne ve babasına çeşitli yollarla göstermeye çalışır. Bu sorunun yaşanmaması için okul öncesi eğitim etkilidir. Anne babanın kararlı duruşu ve öğrenciyi destekler nitelikteki tutumu bu sorunun yaşanmaması için çözüm önerisi olabilir.

Bir diğer etken öğrencinin gireceği ortamdan dışlanma korkusudur. Asosyal bir kişiliğin sosyal ortama giremeyeceğini düşünmesi, onlar gibi olamadığını düşünmek veya onların kendisini değiştirmesini istemesi ve bunu kendisinin istememesi, çeşitli olumsuz etiketlemelerle dışlanmaya maruz kalma endişesi onu sıkıntıya sokar.

Küçümseme, küçük düşürülme, utanç duyma sonucu duygusal sarsılma, iyi olmayan ilişkiler, endişe ve huzursuzlukta başarısızlığa neden olur. Öğretmenin yeterli nitelikte olmaması, ev ortamındaki olumsuz olaylar, sınıf ortamının da uygun olmayışının yanı sıra öğrencide bulunabilecek zekâ geriliği ile odağının ve hedefinin farklı oluşu öğrencinin okul başarısızlığını etkiler. Öğretmenin eğitim ortamında alacağı önlemler, aile, öğretmen, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlığının işbirliği ile sorunlar azaltılabilir. Bu türlü soruların erken teşhisi iler ki yaşayacak sıkıntıların önüne geçmede ve önemli adımlar atmada faydalı olacaktır.

Bir diğer sıkıntımız ise sınavda öğrencinin performans göstermesini etkileyen sınav kaygısıdır. Aşırı endişe halinde salgılanan yoğun adrenalin öğrencinin paniklemesine ve bildiklerini aktaramamasına, düşüncelerine yön vermede zorluk çekmesine, dikkat dağınıklığına ve zihinsel becerilerini kullanamamasına neden olur. Ailenin ve öğrencinin sınava yüklediği anlam, zihindeki sınav imajı ve sınav sonucuyla edinebilecek kazanımları ve ödülü arzu etmesi sınav kaygısını da beraberinde getirir. Aileler öğrencilerine güven ve destek vermelidir. Empati kurmalı ve önemsemelidir. Aile öğrenci için pozitif rol model olmalı ve hem ev hem de eğitim ortamında öğrenciye yeterli motivasyon sağlanmalıdır. Bu süreçte aile öğrencinin daima yakından takipçisi olmalı ve her türlü destekçisi olmalıdır.

Matematik Öğretmeni - Muhammed Hoca 

Etiketler

Yazar

M. Oğuzhan A.

Profesyonel olarak özel ders veriyorum, SINAV KOÇLUĞU yapıyorum. TYT-AYT, KPSS, LGS,ALES,DGS başta olmak üzere her türlü sınavın kapısını beraber açıyoruz. Tıp, H...

Benzer Yazılar
Tagul İle Etiket Bulutu Oluşturun

Tagul İle Etiket Bulutu Oluşturun

Tagul ile derslerinizde etiket bulutu oluşturun ve derslerinizi eğlenceli hale getirin

Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlamanın eğitime olan etkileri nelerdir. 8-16 yaş grubuna verilen kodlama eğitimleri çocukların analitik zeka gelişimini yaşıtlarından daha hızlı geliştirmeye ve aktif olarak kullanarak başarıya ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?