Neden Özel Ders Almalıyım

Yazar: M. Oğuzhan H. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1835
Neden Özel Ders Almalıyım
H angi durumlarda özel ders almaya ihtiyacınız vardır. Neden özel ders almalıyım? sorusuna yanıt arayan tüm öğrencilerin merakını gidermek için sizler için hazırladık.

Öğrenciler, eğitim süreci devam ederken öğrendikleri bilgileri hem pekiştirmek hem de eksik kalan noktalarda uzman birinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacı gidermenin en efektif yollarından birisi de özel derstir. Çünkü okulda ya da dershanelerde toplu eğitim kişinin kendi ders eksiklerinden çok o sınıfın eksikleri üzerine durulur. Bu yüzden öğrenciler sadece benimle ilgilenen bir hoca olsun mantığıyla özel derse başvurabilmektedir.

Özel ders'te sadece eksikler giderilmez pekiştirme ve düzenli ders çalışma alışkanlığı da öğrencilere kazandırılmaya çalışılır. Neden programlama bu kadar önemlidir? Çünkü öğrenci ne kadar ders alırsa alsın, ne kadar özel ders hocası olursa olsun o dersi kendi çalışmazsa tam anlamıyla bir başarı sağlanamayacaktır. İşte bu yüzden öğretmenin asıl amacı öğrenciyi kendi çalışabilir duruma getirmeye çalışmak hatta kendi ders programını yapabilecek iç disipline kavuşmasını sağlamaktır. Öğretmen her zaman öğrencinin yanında olamayacağı için öğrencinin disiplin kazanması ve kendi çalışmaya ağırlık vermesi daha yararlı olacaktır. Sınavlarda derece yapmış öğrencilere de baktığımızda yeteri kadar konu eksiklerini öğretmenlerle giderdikten sonra, asıl önemli evrenin kendi başına çalışma olduğunu bilerek, bu doğrultuda azimle çalıştıkları için bu kadar yüksek başarılar sağlamaktadırlar.

Eğitimin gelişim aşamalarına bakarsak; öğrencilerin çözemediği sorular üzerinde durup eksik yönlerini tespit etmesinin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Anlaşılmayan ya da çözülemeyen soruları okul ve arkadaş ortamındansa, öğretmenle birebir çözmek çok daha efektif olacaktır. Aslında öğretmenlerin verdiği ödevlerin asıl amacı öğrencinin o konuda ki kavrayış ve teknik kısımlarda ki seviyesini ve eksik kalan kısımları tespit etmedir. Bu yüzden özel dersler daha verimli geçmektedir. Öğrencinin anlamadığı yeri, onu tanıyarak onun anlayacağı bir seviyede anlatılınca, eksik kalan noktalar da bir bir giderilecektir.

Bütün bunlar ışığında çağımızın en büyük avantajlarından olan bu eğitim tarzı artırılmaya devam etmeli gelecek nesillerin önü aydınlatılmalıdır.

ÖZEL DERS NEYİ DEĞİŞTİRİR 

Eğitim çok yönlü bir süreçtir. Bu cümleden anlaşılacağı üzere hem bir kaç yön düşünülmeli, hemde belli bir süre sabredip sonuca ulaşılmalıdır. Öğrenciyi karşımıza alıp konuyu anlattığımızda eğitim tamamlanmış olmaz. Çünkü anlatan bir İNSAN,dinleyen de bir İNSAN...Eğer anlatan bir TELEVİZYON ,dinleyen bir ses kaydedici olsaydı eğitim tamamlanmıştı.


Bir eğitimci hem kendisini geliştirmeli hemde öğrencinin gözü ile olaylara bakabilmelidir. Okullarda, kurs merkezlerinde 1 öğretmen ve 20 civarı öğrenci karşı karşıyadır. Her öğrenci ayrı bir psikoloji, ayrı bir anlayış özelliğine sahiptir. Öğretmen bunları dikkate alarak elinden geldiğinin en iyisini yapmaya çalışır. Genel olarak öğrencilerden bir kısmı dersi tam anlamadan ders biter. Evde kendisi çok çalışarak açığı kapatmaya uğraşır. Maalesef evde çalışan öğrenci sayısıda azdır. Anlatılan bu olumsuzluklar neticesinde kaos başlar. Öğrenciler artık derslere zor diyerek, derslerden uzaklaşırlar. Başarısızlar kategorisine dahil olurlar.

Özel derste eğitimci sadece 1 öğrencinin psikolojisiyle meşguldür. Kendini tamamen ona odaklar. Onun anlamadığı yerleri acil olarak tespit edip tedaviyi uygular. Öğrenci rahattır. Sıkıntılı durumlara hemen çözüm bulabileceğinin güveni ile dersi dinler.Kendini çok kısa bir sürede geliştirmeyi başarır

Özel ders doğru uygulandığında olumsuzlukları ortadan kaldırır. Öğrenci sanki hayat suyu içmiş gibi olur. Özel derste öğretmen anlattıkça öğrenci keyiflenir, yapabildiğinin farkına varır. Artık psikolojik sınırı aşmıştır. Yoluna rahatça devam edebilir.

Eklemeden geçmeyelim. Özel ders sihirli değnek değildir. Özel dersin fayda vermesi için, öğrenci öğretmeninin dediklerini harfiyen uygulamalıdır.

Matematik Öğretmeni - Muhammed Hoca 

Etiketler

Yazar

M. Oğuzhan H.

Profesyonel olarak özel ders veriyorum ve SINAV KOÇLUĞU yapıyorum. TYT-AYT, KPSS, LGS,ALES,DGS başta olmak üzere her türlü sınavın kapısını beraber açıyoruz. Tıp, Hukuk, Mühendi...

Benzer Yazılar
ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Özel Ders vermek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken konular!

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul