Özel Ders Almanın Sağladığı Faydalar

Yazar: Engin H. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1991
Özel Ders Almanın Sağladığı Faydalar
Engin H. Engin H.
Ö zel ders almanın sağladığı faydalar nelerdir. Öğrencilerin gelişimi için özel dersin avantajları nelerdir. Özel ders uzmanından tavsiyeler

Günümüzde özel ders talebi daha önce hiç olmadığı kadar artmıştır. Özel dersin öğrencinin hem ders notlarına, hem de akademik,kültürel,sportif vb. birçok konudaki kavramsal anlayışına olan etkisi düşünüldüğünde bunun pek de şaşırtıcı olmadığı söylenebilir. Bu yazımızda özel dersin öğrenciye sağlayabileceği bazı yararlardan bahsedeceğiz.

1. Özel ders sayesinde öğrencinin öğretmeninden göreceği ilgi birkaç kat artacaktır. Özel ders çoğunlukla bire bir formatta olduğu için öğretmen tüm dikkatini özel ders verdiği öğrenciye yoğunlaştırabilecektir. Bu sayede hem öğrenci kalabalıkta kaybolmamış olacak, hem de öğretmen öğrencinin zayıf veya vasat olduğu noktaları daha kolayca belirleyebilecektir. Sonuç olarak öğretme/öğrenme süreci de daha verimli hale gelecektir.

2. Okullarda verilen eğitimde öğrencinin öğretmenini belirleyebilmesi pek mümkün olamamaktadır. Bir dersi uyum sağlayamadığı öğretmenden dinleyen bir öğrencinin o dersteki başarı oranı çoğunlukla yüksek olamamaktadır. Buna karşılık, mizaç ve öğrenme stili bakımından kendisine daha uygun bir öğretmenden özel ders alan bir öğrencinin o dersteki başarısı da buna paralel olarak artacaktır.

3. Özel dersin bir diğer avantajı da öğrenciye özelleştirilmiş öğrenme olanağı sağlamasıdır. Okulda sınıfın büyük kısmına nazaran daha farklı bir hızda öğrenen bir öğrenci, özel ders sayesinde kendi potansiyeline uygun hızda konuyu öğrenebilecek, bu onun motivasyonunu da olumlu yönde etkileyecektir.

4. Öğrencilerin önemli bir kısmının ödev yapmaktan hoşlanmadığı hemen herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ki bu yapılan ödevler isteksiz ve özensiz bir şekilde yapıldığı için istenilen amaca da hizmet etmez. Bir özel ders öğretmeninin gözlemciliğinde hazırlanan bir ödevin hem içerik bakımından kalitesi daha iyi olacaktır, hem de öğrencinin o ödevden kavramsal edineceği daha çok şey olacaktır.

5. Özel dersin sağladığı bir diğer avantaj öğrenci açısından daha esnek ve rahat bir öğrenme ortamı oluşturmasıdır. Öğrenci, okulda katı kurallar altında, çok rahat olmayan bir ortamda öğrenme etkinliğini gerçekleştirirken, özel ders sayesinde ev ortamının sıcaklığında, kendisi için optimize edilmiş bir ortamda dersini görür. Bu durum öğrencinin performansına direkt olarak etki edeceği gibi ders dışı etkinliklere de zaman ayırabilmesini sağlayacaktır.

Bu yazıda özel dersin öğrenciye getirebileceği birtakım avantajlardan bahsettim. Umarım okuyanlar bundan faydalanacaktır.

Matematik Öğretmeni - Engin Hoca 

Etiketler

Yazar

Engin H.

NOT: Bu eğitim döneminde de derslerime olan yoğun ilgiden ötürü sizlere teşekkür ederim. Buradan ders talebinde bulunabilirsiniz, ama ayrıca telefonla (sıfır beş yüz otuz üç iki...

Benzer Yazılar
ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Özel Ders vermek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken konular!

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?

Cevap Yaz

Özel ders almanın faydaları için araştırma yapan arkadaşlar için Engin hocamız çok güzel bir makale geliştirmiş, tüm arkadaşlara okuyup yorumlarını tavsiye ederim.

Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul