Matematik Ön Yargılarınızı Kıralım Mı?

Yazar: Nermin n. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1873
Matematik Ön Yargılarınızı Kıralım Mı?
M atematikte başarı sağlamak isteyen öğrenciler için matematik özel ders veren bir öğretmenden tavsiyeler! İşte matematikte nasıl başarılı olunur? sorusunun cevabı

Bu başlığa bakıp yazı ilginizi çektiyse çok büyük ihtimalle siz bu dersi ya yapamıyorsunuz ya da yapamadığınız için sevemiyorsunuz. Bu yazımla birlikte matematik önyargılarınızı kırmak için yardımcı olmak istiyorum. Aslında “Matematik önyargınızı kıracağım!” gibi iddialı cümleler de kurabilirdim ama gerçekleştiremeyeceğim sözler vermeye gerek yok. Çünkü hiçbir derste yoğun oranda sizin emeğiniz olmadan başarı sağlayamazsınız. Bir dersi başaracaksanız diğer tüm etkenler sadece yol gösterici oluruz, siz ise başaran.

Peki matematik önünde koca bir engel olmuş arkadaşım size şöyle oluyor mu? “Ah! Geçen senenin konularını bilmiyorum ki, geçen seneyi bilseydim bu yıl ki konuları yapabilirdim.” Çok büyük ihtimal oluyor. Aslında buna genelde “Temelim zayıf” deniyor. Temeliniz zayıf ise; işe ilk olarak bu sorunu çözmekle başlayın.

Matematiği jenga oyunu gibi düşünün. Bir taşın ağırlığını verdiği diğer taşı çekerseniz o kule yıkılır. Eğer matematik temeliniz yoksa üzerine inşa etmeye çalıştığınız her şey yıkılacaktır. Yeni bir sınıfa geçtiğinizde büyük umutlarla başlayıp, “Bu sene bu dersi başaracağım.” diye kendinize söz vermenize rağmen başaramıyorsanız sebebi temel eksikliğiniz. Öğretmeniniz ders anlattıkça ders konuları size hiçbir şey ifade etmeyecek ve sene başında kendinize verdiğiniz sözü tutamayacaksınız. Eğer temelinizi evde kendiniz çalışarak yapabiliyorsanız gayet güzel ancak bu genelde pek mümkün olmuyor. O nedenle bir kurs veya daha da iyisi bir özel öğretmenden matematik özel ders konusunda yardım almanızı tavsiye ederim. Böylece tüm konulara yeniden başlayıp sağlam temel ve sağlam adımlarla ilerlersiniz. Matematik başardıkça sevilen bir derstir. Eğer siz isterseniz başaracaksınız. Siz bu başarıyı elde ettikçe zaten çalışmaktan vazgeçmeyeceksiniz. Unutmayın, derslerinizdeki başarılar size aittir. Öğretmenleriniz size yol gösterici, işinizi kolaylaştırıcı olacaktır.

Matematik dersini ben hallettim fakat sözel derslerde sorunlarım var diyorsanız bu linkteki “Sözel Derslere Nasıl Çalışılmalı?” başlıklı yazımı okuyarak sözel derslerde başarı sağlamak için yol haritası hakkında genel bilgi edinebilirsiniz ve bu linkteki yöntemleri “Gelin Ders Çalışırken Oyun Oynayalım. Coğrafya Dersi Çalışma Yöntemleri” başlıklı yazımı okuyarak daha derinlere inebilir, eğlenceli çalışma yöntemi öğrenebilirsiniz.
Dersler önünüzde engel olmasın…

Etiketler

Yazar

Nermin n.

Matematik, Türkçe, Tarih ve Coğrafya, sınavlara hazırlık, temel matematik, geometri dersleri vermekteyim.

Benzer Yazılar
İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi ve havuz problemlerini en pratik yoldan, kalem kullanmadan çözmenin püf noktalarını sizler için hazırladık. Örnek bir işçi havuz problemi üzerinden anlatım.

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik olimpiyatları nedir? Matematik olimpiyatlarına nasıl çalışılır? Matematik olimpiyatlarının tarihi nedir? Günümüzde matematik olimpiyatları ne zaman yapılmakta ve hangi sınıf öğrencileri katılmaktadır.

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü sayı konu anlatımı ve örnek soru çözümleri blogumuzda. Üslü sayılar hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar sizlerle

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul