Matematik Ön Yargılarınızı Kıralım Mı?

Matematik Ön Yargılarınızı Kıralım Mı?
Nermin N.
Aktif Ders Çalışma Saati
Şub 26, 2019
1342

Bu başlığa bakıp yazı ilginizi çektiyse çok büyük ihtimalle siz bu dersi ya yapamıyorsunuz ya da yapamadığınız için sevemiyorsunuz. Bu yazımla birlikte matematik önyargılarınızı kırmak için yardımcı olmak istiyorum. Aslında “Matematik önyargınızı kıracağım!” gibi iddialı cümleler de kurabilirdim ama gerçekleştiremeyeceğim sözler vermeye gerek yok. Çünkü hiçbir derste yoğun oranda sizin emeğiniz olmadan başarı sağlayamazsınız. Bir dersi başaracaksanız diğer tüm etkenler sadece yol gösterici oluruz, siz ise başaran.

Peki matematik önünde koca bir engel olmuş arkadaşım size şöyle oluyor mu? “Ah! Geçen senenin konularını bilmiyorum ki, geçen seneyi bilseydim bu yıl ki konuları yapabilirdim.” Çok büyük ihtimal oluyor. Aslında buna genelde “Temelim zayıf” deniyor. Temeliniz zayıf ise; işe ilk olarak bu sorunu çözmekle başlayın.

Matematiği jenga oyunu gibi düşünün. Bir taşın ağırlığını verdiği diğer taşı çekerseniz o kule yıkılır. Eğer matematik temeliniz yoksa üzerine inşa etmeye çalıştığınız her şey yıkılacaktır. Yeni bir sınıfa geçtiğinizde büyük umutlarla başlayıp, “Bu sene bu dersi başaracağım.” diye kendinize söz vermenize rağmen başaramıyorsanız sebebi temel eksikliğiniz. Öğretmeniniz ders anlattıkça ders konuları size hiçbir şey ifade etmeyecek ve sene başında kendinize verdiğiniz sözü tutamayacaksınız. Eğer temelinizi evde kendiniz çalışarak yapabiliyorsanız gayet güzel ancak bu genelde pek mümkün olmuyor. O nedenle bir kurs veya daha da iyisi bir özel öğretmenden matematik özel ders konusunda yardım almanızı tavsiye ederim. Böylece tüm konulara yeniden başlayıp sağlam temel ve sağlam adımlarla ilerlersiniz. Matematik başardıkça sevilen bir derstir. Eğer siz isterseniz başaracaksınız. Siz bu başarıyı elde ettikçe zaten çalışmaktan vazgeçmeyeceksiniz. Unutmayın, derslerinizdeki başarılar size aittir. Öğretmenleriniz size yol gösterici, işinizi kolaylaştırıcı olacaktır.

Matematik dersini ben hallettim fakat sözel derslerde sorunlarım var diyorsanız bu linkteki “Sözel Derslere Nasıl Çalışılmalı?” başlıklı yazımı okuyarak sözel derslerde başarı sağlamak için yol haritası hakkında genel bilgi edinebilirsiniz ve bu linkteki yöntemleri “Gelin Ders Çalışırken Oyun Oynayalım. Coğrafya Dersi Çalışma Yöntemleri” başlıklı yazımı okuyarak daha derinlere inebilir, eğlenceli çalışma yöntemi öğrenebilirsiniz.
Dersler önünüzde engel olmasın…

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
1
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Irmak
Şub 7, 2020
kızımın matematikle ilgili sıkıntıları var, bu nedenle bu yazınız dikkatimi çekti. Kızımın matematiği sevmesini ve önyargılı yaklaşmamasını istiyorum. Bu konuda yardımcı olabileceğinizi düşünüyorsanız ,bana dönüş yapın lütfen.