Gelin Ders Çalışırken Oyun Oynayalım! Coğrafya Dersi Çalışma Yöntemleri

Yazar: Nermin n. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 7138
Gelin Ders Çalışırken Oyun Oynayalım! Coğrafya Dersi Çalışma Yöntemleri
C oğrafya dersi çalışma yöntemleri nelerdir. En hızlı ve en verimli coğrafya dersine nasıl çalışabilirsiniz. İşte tüm coğrafya çalışma sırları sizinle

Daha önce “Sözel Derslere Nasıl Çalışmalıyız?” başlıklı yazımda belirttiğim gibi her bir sözel branş için detaylı bilgi vermeye coğrafya dersinden devam ediyorum. Bu yazımdaki her madde öğrendiğiniz bilgilerin kalıcı olmasını sağlayarak tekrar tekrar konu çalışmak zorunda bırakmayacaktır.

• Ara sınıflardaki öğrenci arkadaşlarıma vereceğim en önemli tavsiye kesinlikle dersi derste dinlemektir. Coğrafya dersini derste dinlemeniz eve gittiğinizde gereksiz detaylarda boğulmanızı önleyerek ufak bir tekrar yapıp sonrasında soru çözmeye başlamanıza yardımcı olur.

• Coğrafya dersi için bildiğiniz üzere belli başlı haritalar vardır. Örneğin göller, dağlar, akarsular gibi uzayıp giden bu harita çeşitlerini ara sınıflarda iyi bir şekilde öğrenip oturtursanız liseye geçiş sınavlarında veya üniversite sınavlarına hazırlanırken büyük rahatlık yaşarsınız. Çalışma masanızın en görünen yerlerine bu haritaları yapıştırıp konu çalışırken veya soru çözdükten sonra bahsi geçen coğrafi olayları haritalardan bularak yerini görmeniz size ciddi anlamda bir görsel hafıza kazandırır.

• Yanınızda kolay taşıyacağınız bir coğrafi haritanız olursa okul derslerinizi de bu haritadan takip etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca haritada yer bulma işini eğlenceli bir hale getirip arkadaşlarınız veya ailenizle oyun oynayabilirsiniz. Mesela “Meriç nehri nerede?” diye sorup haritada yerini bulmaya çalışın.

• Coğrafya dersi aslında bir görsel hafıza şölenidir. Her bir yeryüzü şeklini, coğrafi konumu mutlaka görmeye çalışın. Gördüğünüz şekillerle isimleri arasında bir bağlantı kurarak çağrışım yapmasını sağlayın.

• Bitirdiğiniz her konudan sonra mutlaka yeteri kadar soru çözüp hem pekişmesini sağlayın hem de eksiklerinizi görün.

Coğrafya dersinin size uçsuz bucaksız bir genel kültür kazandıracağını unutmayın. Okulda öğrendiğiniz tüm coğrafi durumları hem yaşadığınız bölgede hem de seyahatlerinizde gözlemleyerek derslerinizi özümsemiş olursunuz. Bu şekilde öğrenilen hiçbir şeyi kolay kolay unutmazsınız. Yazılarımdaki amacım ezber yapmaya teşvik etmek değil, safi öğrenmeye yönlendirmek. Bu nedenle özellikle ara sınıf öğrencileri bu dönemleri iyi değerlendirmeli. Vaktiniz bol, daha öğrenecek çok şey var. İyi çalışmalar...

Matematik - Türkçe Öğretmeni - Nermin P

Etiketler

Yazar

Nermin n.

Matematik, Türkçe, Tarih ve Coğrafya, sınavlara hazırlık, temel matematik, geometri dersleri vermekteyim.

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları

Eğitim belli bir branşta, belli bir konu da bilgi ve beceri kazandırma ve geliştirme işidir. Eğitimde özel dersin faydaları.

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul