LGS'ye Az Kaldı Pozitif Düşünmenin Yolları

Yazar: FATİH A. | 15.04.2022 - 8 dakikalık okuma. Görüntülenme: 562
LGS'ye Az Kaldı Pozitif Düşünmenin Yolları
L GS'ye hazırlanan öğrencilerin pozitif düşünmelerini sağlamak ve sınav kaygılarını gidermek için öneriler blogumuzda..

LGS için kum saatinin ters çevrildiği şu kalan kısa zaman diliminde olumlu bir bakış açısı geliştirmek hem fiziksel hem ruh hem de mental sağlığımıza iyi gelecektir. Hayatta başımıza ne zaman neyin geleceği hiç belli olmuyor. Bu nedenle kalan zamanda yaşayacağımız olumsuz gelişmeler olumlu bakış açımızı korumayı zorlaştırır. Ancak unutulmamalıdır ki pozitif düşünmeyi yaşamımızın bir parçası haline getirmek bize sadece sınav döneminde değil tüm hayatımız boyunca fayda sağlayacaktır. Her gün hepimizin zihninde bir sürü düşünce dolanıyor. Eğer zihninizin içinde negatif düşünceler geziniyorsa, örneğin bu kadar çalışıp emek verdim ya sınavda yapamazsam, ya sınavda heyecanlanırsam ve hata yaparsam gibi, bu durumun hayatınızın her alanını olumsuz etkilemesi neredeyse kaçınılmaz. Zihnimizde dolanan bu tür negatif düşünceler bizim çevremizi karanlık bir yer haline getirerek kirli bir gözlükten çevremize bakmamıza neden olur. LGS konuları başlıklı makalemizinde sınavda çıkacak soruların konu başlıklarını inceleyebilirsiniz. Hayatın tüm renklerini görebilmemiz için pozitif düşünmeliyiz. Peki ama bunun yolları nelerdir:

LGS'ye Hazırlıkte Pozitif Düşünmenin Yolları 
 

1. Hayata ve kendinize güvenerek, güne pozitif insanlarla başlayıp, pozitif düşünen insanlarla zaman geçirin. 

Her şey bir gün yoluna girecektir buna inanın. Etrafınızda devamlı olarak her şeyden şikayet edip bahaneler üreten arkadaşlarınız varsa bu kalan vakitte onlardan uzak durun. Çünkü sizi yorarlar. Güne nasıl başlarsanız öyle devam etmesi muhtemeldir. Olumsuz bakış açısı ile başlarsanız günün geri kalanının da olumsuz düşünerek geçirmeniz muhtemeldir. Güne başlarken olumlu duygulara tutunun. Mesela yatağınızın ya da masanızın başına aynanızın önüne gerçekleştiğinde sizi iyi hissettirecek, olumlu duyguları anımsattıracak notlar bırakın. Mesela hayalinizdeki lisenin adının yazılı olduğu bir not olabilir. Güne başlarken olumlu konuşmalar yapmaya özen gösterin. Sınavı kazanacağım vb. gibi. Kış boyunca çıplak kalmış bir ağaç bahar gelince rengarenk çiçekler açar. Hayatınızın kış dönemlerinde meyve alamadığınız için üzülmek yerine, bir gün baharın geleceğine olan inancınızla her şeyin daha iyi olacağına dair ümit var olun. Unutmayın nefes aldıkça umut vardır.

2. Negatiflerin yerini pozitiflerle doldurarak, davranışlarınızın sorumluluğunu üstlenip, planlarınızda değişiklik yapın.

Olumsuz düşünmenize dolayısıyla da kendinizi kötü hissetmenize neden olan kaynakları tespit edin. Size yakın birisimi, sürekli girdiğiniz bir site veya kullandığınız bir mobil uygulamamı, izlediğiniz bir dizi veya dinlediğiniz bir şarkımı sizi kötü hissettiren ne bunu tespit edin. Sonra zihninizde yeni bir sayfa açarak, sizi olumsuz düşünmeye iterek kötü hissettiren bu durumlarla daha az nasıl vakit geçirebilişiniz bunların yerine sizi iyi hissettiren neleri koyabilirsiniz düşünmeye başlayın. Bir zorlukla karşılaşınca mağduru veya kurbanı oynamayın. Eğer yaptığınız bir yanlış varsa bununla yüzleşmekten kaçınmayın. Sorumluluğu üstlenmek hatalarınızdan ders alarak etrafınızdakileri suçlamanıza engel olur ve böylece kendinizi geliştirmenize olanak sağlar. Unutmayın bir hatayı bir kez yaptığınızda bu sizin suçunuz değildir; ancak ikinci kez aynı hatayı yapmamak sizin elinizdedir. Bir problemi çözerken sürekli aynı çözüm yollarını deniyor ama başarılı olamıyorsanız, artık çoktan yeni çözüm yolları denemenin vakti gelmiş demektir.

3. Kendinize hedefler koyarak, içi sesinizi dinleyip sürekli egzersiz yapın.

Kendinize dönüp bakmak ve iç sesinizi dinlemek için fırsatlar oluşturun. Hedefler olumlu düşünceyi geliştirir, engelleri aşma motivasyonu sağlar. Bu nedenle kendinize basit, net ve gerçekçi hedefler belirlemeye çalışın. Olumsuz düşüncelere kapıldığınız zamanlarda kısa egzersizler yaparak kafanızın içindeki düşünceleri değiştirebilirsiniz. Egzersiz yaparken salgılanan mutluluk hormonu sayesinde içinizde biriken gerilim, endişe verici düşünceler dağılır, böylece kendinizi daha güçlü hissedersiniz. LGS Matematik Konuları başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

4. Karamsarlığın sonuçlarını düşünerek, daha fazla an da kalmaya özen gösterip, şükredin ve en önemlisi sabırlı olun.

Şimdi negatif düşüncelerin yaratabileceği sonuçları düşünün. Olumsuz düşünceler bataklığında debelenirken geleceğinizin nasıl olacağına dair fikir yürütmeye çalışın. Örneğin “LGS’de kesin başarısız olacağım” diye düşünmeniz o sınava iyi hazırlanmamanıza ve sonuç olarak o sınavı kazanamamanıza sebep olur. Şimdiye kadar hayatınız olumsuz etkileyen ve gelecekte de olumsuz etkileme ihtimali yüksek negatif düşünce kalıplarınızı gözden geçirin. Bunların her birinin yerine olumlu bakış açısı ile pozitif düşünceler ve yaklaşımlar koyduğunuzda şimdi olduğunuzdan daha iyi olduğunu düşündüğünüz bir noktada olabileceğinizi göreceksiniz. Üzerine ne kadar düşünürseniz düşünün, ne kadar hayal kurarsanız kurun, ya da ne kadar düşünerek kendinizi meşgul ederseniz edin; geçmiş geçmiştir ve geçmişte kalmıştır. Eğer gerçeklerle yüzleşirseniz geçmiş size zarar vermez. Geçmişte yaşadıklarınıza, yapamadıklarınıza üzülmek yerine, yaptığınız hatalardan ders çıkarmaya çalışın. Gününüzün büyük kısmını geçmişi değil de geleceği düşünerek geçirin. Zihninizde daha az olumsuz düşünce oluştuğunu ve sahip olduğunuz güzel şeylere daha fazla odaklandığınızı göreceksiniz. Hayatınızda çok fazla olan farkına bile varmadığınız, küçüklüğünüzden beri yanınızda olan pek çok şey olduğunu ancak onları hatırladıkça fark etmek mümkündür. Gece başınızı sokacak bir eviniz olduğuna, temiz su kaynaklarına sahip olduğunuza yediğiniz yemeklere, ailenize arkadaşlarınıza kısacası sahip olduğunuz ne varsa şükretmek, olumlu gelişmelerden dolayı minnettar olmak ve sahip olduklarınıza şükretmek size her zaman daha pozitif düşünmeyi öğretir. Bazen bekleme aşamasında yaşadığımız deneyimler, beklediğimiz şeyden çok daha değerli olabilir. Çünkü bize asıl yol gösteren şey bekleme aşamasında öğrendiklerimiz ve yaşadığımız değişimlerdir. Unutmayın beklemek ceza değil hazırlıktır. LGS Fen Konuları başlıklı makalemizi inceleyip konuları ve soru dağılımlarını incelemeniz de fayda olacaktır.

5. Kendinize iyi bakın.

Hiçbir şeyi içinizde tutmayın, pireyi deve yapmayın, başkasının hayatına değer katın, etrafınızdakilere iltifat edin. Vücudunuza iyi bakmak aklınıza ve ruhunuza da iyi gelir. Yeteri kadar dinlenmeye, yeteri kadar egzersiz yapmaya vakit ayırmak, stres düzeyinizi belli bir dengede tutmanızı sağlar, pozitif düşünmeye odaklanmanıza yardımcı olur. İyi olduğumuzu sürekli tekrar etmek bizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır ve zamanla daha pozitif hissetmemize yardımcı olur. Düşüncelerimizi değiştirmek hayatımızı değiştirmenin ilk adımıdır. Olumlu düşünmeye çalışın. Sahip olduğunuz şeylere odaklanın. Kolay olan sorunlara odaklanıp olumsuz düşünmektir. Ancak yaşamımız boyunca deneyimlediğimiz olumlu durumlar, olumsuzluklardan sayıca çok daha fazladır. Olumsuz durumlarla nasıl baş edeceğimizi bilmezsek, bu durumlara hazırlıksız yakalanırsak, olumlu durumlar yerine olumsuz durumlara odaklanırız. Olayları akışına bırakarak yaşamaya başladığınızda unutamayacağınız anlar yaşamaya başladığınızı fark edeceksiniz. Kontrolünüz dışında gerçekleşen bazı şeylerle karşılaştığınızda şikayet etmek yerine, kabullenerek duruma uyum sağlamaya çalışırsanız bu sizi bir adım daha ileri taşıyacaktır. Olumlu düşünmenin bu kadar faydası varken; Orta düzeyde kaygının doğal olduğunu hatırlayın. “Kaygılanmamalıyım, heyecanlanmamalıyım” demek yerine “heyecanlanmam doğal” deyin ve derin derin nefes alın. Güçlü yanlarınıza odaklanın ve kendi kendinizi cesaretlendirin. Konuların ne kadarını bilmediğinize değil, ne kadarını bildiğinize odaklanın. Zihninizden geçmişteki başarısızlıkları değil, başarıları geçirin. Sınavda size yardımcı olmayacak düşünce biçimlerinden uzak durun. “Kazanamazsam mahvolurum”, “Başarılı olamazsam hapı yutarım” gibi düşüncelerin hem problemi çözmeye hiçbir katkısı yoktur, hem de kişinin elini ayağını bağlayarak güçsüz bırakır. Soruları çözerken, diğer öğrencileri gözlemlemeyin. Onların hızlı ya da yavaş olduklarını düşünmek kaygınızı artırabilir, dikkatiniz dağılabilir. Başarının sizin öz değerinizi belirlemediğini hatırlayın. İstediğiniz başarıyı elde etseniz de etmeseniz de değerlisiniz. Şimdi değilse bir dahaki sefere diyerek kendinize her zaman yeni fırsatlar sunabileceğinizi fark edin. LGS Türkçe Konuları başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiy ederiz. 

Etiketler

Yazar

FATİH A.

Branşında tecrübeli ,başarı odaklı, yaratıcı yeniliklere açık, İletişimde canlı, ilgili, pozitif ve güler yüzlü, Öğrenci - veli - öğretmen iletişimine önem veren, Öğrenciyle iyi...

Benzer Yazılar
2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS'ye girecek öğrenciler nasıl hazırlanmalıdır. LGS sınavına hazırlıkta öğrencilerin uygulaması gereken teknikler blogumuzda.

2024 TYT Tarih Konuları ve TYT Tarih Soru Dağılımı

2024 TYT Tarih Konuları ve TYT Tarih Soru Dağılımı

TYT Tarih konuları, 2023 TYT Tarih konuları ve tarih tyt soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu makalemiz sayesinde tarihten hangi konulardan sorumlu olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilerin sınav hazırlık süreçlerinde dikkat etmesi gereken önemli konuları sizler için eğitim uzmanı cevapladı. İşte tüm püf noktalar sizlerle

LGS Sınavına Hazırlık

LGS Sınavına Hazırlık

Lgs sınavına nasıl başarılı olunur. Lgs sınavına hazırlanan öğrenciler için yol haritası niteliğinde taktikler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?