İlk Defa Özel Ders Verenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 42279
İlk Defa Özel Ders Verenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
İ lk defa özel ders verenlerin mutlaka dikkat etmesi gereken ve öne çıkmalarını sağlayacak hususlar.

Özel ders, bir eğitmenin veya öğretmenin, birebir ya da gruplar halinde öğrencilerine yaptıkları çalışma ve derslere denir. Türkiye genelinde özel ders vermek gayet rahat ve ulaşılabilir bir durumdur. Özel ders veren kişiler sadece öğretmenler olmayacağı gibi, özel ders alacak olan kişiler de sadece öğrenciler olmayabilir. O yüzden özel ders vermek isteyen eğitimcilerin gayet hazırlıklı, donanımlı ve dikkatli olması gerekmektedir.
 

Çünkü özel ders vermek basit veya sıradan bir olay değildir. Çok büyük sorumluluk gerektirir. Peki ilk defa özel ders verecek olan öğretmenler veya eğitimciler nelere dikkat etmeli ?
 

- Öncelikli olarak verebileceğine inandıkları seviye ve derslerden özel ders vermelidir. Zira kendilerini aşacak ders ve seviyede özel ders vermeye çalışmak, özgüven kaybına neden olabilir. Bir öğretmen için özgüven kaybedilmesi gereken en son duygu olmalıdır.
ozguven.jpg


- Derse başlamadan önce, özel ders vereceği öğrencisi hakkında detaylıca analizler yapılmalı ve ona göre çalışmalarla derslere başlanılmalıdır. Yapılan bu analizler her ders sonrası düzenlenmeli, eksikliklere göre yeni çalışmalar düzenlenmelidir.
analiz.jpeg


- İlk izlenim son izlenimdir. O yüzden gerek kılık kıyafet, gerek derse giriş ve çıkış zamanı, gerek veli ve öğrenci ile olan iletişim çok önemlidir. Unutmayın ki bir öğrenci ve veli bu konulara çok dikkat edecektir.
kilik_kiyafet.jpeg

 


 

 

Derslere mutlaka ama mutlaka hazırlıklı ve planlı gidilmelidir. O gün hangi konu anlatılacak, hangi kaynak kullanılacak, hangi sorular çözülecek ve hangi ödevler verilecekse bunların hepsinin ders öncesinden belli olması gerekmektedir. Aynı zamanda kalemsiz veya kaynaksız derslere gitmek öğretmenler için yapılacak büyük bir hatadır.hazirlik.jpeg

- Daha tecrübeli ve daha kolay olunması açısından, öğretmen hangi seviyede ders veriyorsa o seviyedeki diğer öğrencilerinde, o dersin notlarını ve kaynaklarını kullanabilir. Bu öğretmene daha çok değer katacaktır.dokuman.jpeg

- Dersleri sadece spontane ders şeklinde işlememelidir. Öğrencinin derse olan ilgi ve odağına göre, ara verilecek zamanı, esprileri, muhabbetleri güzel ayarlamalı ve öğrencinin sıkılmadan dersi takip etmesi sağlanmalıdır.
espiri.jpg


- Ders sonralarında, veliye derslerle alakalı raporlar sunulmalıdır. Bu hem öğrencinin daha iyi olmasını sağlayacaktır, hem de velinin sizin ilgili bir öğretmen olduğunu görmesini sağlayacaktır.
rapor.jpeg


Bu ve benzeri maddeleri, öğretmenler daha dikkatli daha planlı yapmaları halinde, özel ders konusunda uzman ve kaliteli olacaklardır. Unutmayın ki, özel ders bir ticaret olarak görülmemelidir. Öğrencilere aktaracağımız sevgi, saygı, hedef ve vizyon doğrultusunda zaten kazanç bize gelecektir.

Eğer sizde ilk defa özel ders vermeye başlıyorsanız yukarıdaki kriterleri dikkatli bir şekilde yaptığınız da kısa süre de belli bir seviyeye geldiğinizi göreceksiniz.

Saygılarımla.

Sefa Özdeniz - Matematik Öğretmeni

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilerin sınav hazırlık süreçlerinde dikkat etmesi gereken önemli konuları sizler için eğitim uzmanı cevapladı. İşte tüm püf noktalar sizlerle

2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2024 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS'ye girecek öğrenciler nasıl hazırlanmalıdır. LGS sınavına hazırlıkta öğrencilerin uygulaması gereken teknikler blogumuzda.

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce Sunum Kalıpları Nelerdir?

İngilizce sunum nasıl yapılır? İngilizce sunuma giriş cümlelerin nelerdir? İngilizce sunum kalıpları ve sunum hazırlama teknikleri sizlerle.

Yorumlar (4)
Makaleyi beğendin mi ?
F

Fatıma b.
Cevap Yaz

merhabalar Rusya'da okudum Rusça benim anadil 100 TL saat

g

gülhan ç.
Cevap Yaz

Merhabalar,ben İ.T.Ü Fizik Mühendisliği mezunuyum.İlkokul,ortaokul ve lise grubu öğrencilere özel ders vermekteyim.Özel ders almak isteyenler bana ulaşabilir.


Cevap Yaz 29 Nisan 2018

Merhaba İzmir Alsancak’ta ilkokul takviye üzerine ders veriyorum. Bu alanda ders istynler ulsabilrler


Cevap Yaz

iyi gunler bn ankara dikmen de oturuyom lise mezunu yum iki tane ogrencim var 1ve 4 siniflarda bu sinif araliginda kisiye ders vermek istiyorum