İlk Defa Özel Ders Verenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 32643
İlk Defa Özel Ders Verenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
Sefa Ö. Sefa Ö.
İ lk defa özel ders verenlerin mutlaka dikkat etmesi gereken ve öne çıkmalarını sağlayacak hususlar.

Özel ders, bir eğitmenin veya öğretmenin, birebir ya da gruplar halinde öğrencilerine yaptıkları çalışma ve derslere denir. Türkiye genelinde özel ders vermek gayet rahat ve ulaşılabilir bir durumdur. Özel ders veren kişiler sadece öğretmenler olmayacağı gibi, özel ders alacak olan kişiler de sadece öğrenciler olmayabilir. O yüzden özel ders vermek isteyen eğitimcilerin gayet hazırlıklı, donanımlı ve dikkatli olması gerekmektedir.
 

Çünkü özel ders vermek basit veya sıradan bir olay değildir. Çok büyük sorumluluk gerektirir. Peki ilk defa özel ders verecek olan öğretmenler veya eğitimciler nelere dikkat etmeli ?
 

- Öncelikli olarak verebileceğine inandıkları seviye ve derslerden özel ders vermelidir. Zira kendilerini aşacak ders ve seviyede özel ders vermeye çalışmak, özgüven kaybına neden olabilir. Bir öğretmen için özgüven kaybedilmesi gereken en son duygu olmalıdır.
ozguven.jpg


- Derse başlamadan önce, özel ders vereceği öğrencisi hakkında detaylıca analizler yapılmalı ve ona göre çalışmalarla derslere başlanılmalıdır. Yapılan bu analizler her ders sonrası düzenlenmeli, eksikliklere göre yeni çalışmalar düzenlenmelidir.
analiz.jpeg


- İlk izlenim son izlenimdir. O yüzden gerek kılık kıyafet, gerek derse giriş ve çıkış zamanı, gerek veli ve öğrenci ile olan iletişim çok önemlidir. Unutmayın ki bir öğrenci ve veli bu konulara çok dikkat edecektir.
kilik_kiyafet.jpeg

 


 

 

Derslere mutlaka ama mutlaka hazırlıklı ve planlı gidilmelidir. O gün hangi konu anlatılacak, hangi kaynak kullanılacak, hangi sorular çözülecek ve hangi ödevler verilecekse bunların hepsinin ders öncesinden belli olması gerekmektedir. Aynı zamanda kalemsiz veya kaynaksız derslere gitmek öğretmenler için yapılacak büyük bir hatadır.hazirlik.jpeg

- Daha tecrübeli ve daha kolay olunması açısından, öğretmen hangi seviyede ders veriyorsa o seviyedeki diğer öğrencilerinde, o dersin notlarını ve kaynaklarını kullanabilir. Bu öğretmene daha çok değer katacaktır.dokuman.jpeg

- Dersleri sadece spontane ders şeklinde işlememelidir. Öğrencinin derse olan ilgi ve odağına göre, ara verilecek zamanı, esprileri, muhabbetleri güzel ayarlamalı ve öğrencinin sıkılmadan dersi takip etmesi sağlanmalıdır.
espiri.jpg


- Ders sonralarında, veliye derslerle alakalı raporlar sunulmalıdır. Bu hem öğrencinin daha iyi olmasını sağlayacaktır, hem de velinin sizin ilgili bir öğretmen olduğunu görmesini sağlayacaktır.
rapor.jpeg


Bu ve benzeri maddeleri, öğretmenler daha dikkatli daha planlı yapmaları halinde, özel ders konusunda uzman ve kaliteli olacaklardır. Unutmayın ki, özel ders bir ticaret olarak görülmemelidir. Öğrencilere aktaracağımız sevgi, saygı, hedef ve vizyon doğrultusunda zaten kazanç bize gelecektir.

Eğer sizde ilk defa özel ders vermeye başlıyorsanız yukarıdaki kriterleri dikkatli bir şekilde yaptığınız da kısa süre de belli bir seviyeye geldiğinizi göreceksiniz.

Saygılarımla.

Sefa Özdeniz - Matematik Öğretmeni

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Özel Ders vermek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken konular!

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Yorumlar (10)
Makaleyi beğendin mi ?
E

Ecrin D.
Cevap Yaz 14 Mart 2023

Merhaba, bugün kendini eğitim alanında yetiştirdiğini söyleyen bir beyefendi özel ders vermek için reklam şart. Bu da her yıl tyt ve ayt den tam soru yapman şart yoksa zor dedi. Doğru mu? Sen sınava gir, 40 ta 40 yap reklamını yaparım. Saat ücreti 500 derim bende reklam parasını alırım içinden ama dedi. Ne kadar mantıklı?

F

Fatıma b.
Cevap Yaz

merhabalar Rusya'da okudum Rusça benim anadil 100 TL saat


Cevap Yaz 18 Haziran 2019

Merhaba daha önce çok özel ders verdim ancak şimdi 8.sınıfta 9.sınıfa gececek olan bir öğrenciye ders vereceğim ne anlatılır bilemedim


Cevap Yaz 14 Nisan 2019

Merhabalar parayı öğrenciden almak doğru mudur sizce

g

gülhan ç.
Cevap Yaz

Merhabalar,ben İ.T.Ü Fizik Mühendisliği mezunuyum.İlkokul,ortaokul ve lise grubu öğrencilere özel ders vermekteyim.Özel ders almak isteyenler bana ulaşabilir.


Cevap Yaz

Merhaba, ben ingilisce öğretmenim. Rusiya'da bitirdim üniversite'ni kirmizi diplomayla. 3 sene devlet okulunda çaliştim ve devlet sertifikasyon'u kazandim. 7 senedir özel dersler veriyorum. Özel ders almak isteyenler buyursun. Herşey için teşekkür ederim.


Cevap Yaz 29 Nisan 2018

Merhaba İzmir Alsancak’ta ilkokul takviye üzerine ders veriyorum. Bu alanda ders istynler ulsabilrler


Cevap Yaz

iyi gunler bn ankara dikmen de oturuyom lise mezunu yum iki tane ogrencim var 1ve 4 siniflarda bu sinif araliginda kisiye ders vermek istiyorum


Cevap Yaz

istanbul avrupa yakasında özel ders vermekteyim. Yeni başlangıç yaptım ders almak isteyen kişiler ulaşabilirler.


Cevap Yaz

Merhabalar, ben yıldız teknik üniversitesinde okuyorum ilk defa özel ders vereceğim, sitenizi takip ediyor ve bu alanda çok faydasını görüyorum. Teşekkür ederim

Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul