İlk Defa Özel Ders Verenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

İlk Defa Özel Ders Verenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
Sefa Ö.
Özel Ders Neden Gerekli
Eyl 12, 2017
22747

Özel ders, bir eğitmenin veya öğretmenin, birebir ya da gruplar halinde öğrencilerine yaptıkları çalışma ve derslere denir. Türkiye genelinde özel ders vermek gayet rahat ve ulaşılabilir bir durumdur. Özel ders veren kişiler sadece öğretmenler olmayacağı gibi, özel ders alacak olan kişiler de sadece öğrenciler olmayabilir. O yüzden özel ders vermek isteyen eğitimcilerin gayet hazırlıklı, donanımlı ve dikkatli olması gerekmektedir.
 

Çünkü özel ders vermek basit veya sıradan bir olay değildir. Çok büyük sorumluluk gerektirir. Peki ilk defa özel ders verecek olan öğretmenler veya eğitimciler nelere dikkat etmeli ?
 

- Öncelikli olarak verebileceğine inandıkları seviye ve derslerden özel ders vermelidir. Zira kendilerini aşacak ders ve seviyede özel ders vermeye çalışmak, özgüven kaybına neden olabilir. Bir öğretmen için özgüven kaybedilmesi gereken en son duygu olmalıdır.
ozguven.jpg


- Derse başlamadan önce, özel ders vereceği öğrencisi hakkında detaylıca analizler yapılmalı ve ona göre çalışmalarla derslere başlanılmalıdır. Yapılan bu analizler her ders sonrası düzenlenmeli, eksikliklere göre yeni çalışmalar düzenlenmelidir.
analiz.jpeg


- İlk izlenim son izlenimdir. O yüzden gerek kılık kıyafet, gerek derse giriş ve çıkış zamanı, gerek veli ve öğrenci ile olan iletişim çok önemlidir. Unutmayın ki bir öğrenci ve veli bu konulara çok dikkat edecektir.
kilik_kiyafet.jpeg

 


 

 

Derslere mutlaka ama mutlaka hazırlıklı ve planlı gidilmelidir. O gün hangi konu anlatılacak, hangi kaynak kullanılacak, hangi sorular çözülecek ve hangi ödevler verilecekse bunların hepsinin ders öncesinden belli olması gerekmektedir. Aynı zamanda kalemsiz veya kaynaksız derslere gitmek öğretmenler için yapılacak büyük bir hatadır.hazirlik.jpeg

- Daha tecrübeli ve daha kolay olunması açısından, öğretmen hangi seviyede ders veriyorsa o seviyedeki diğer öğrencilerinde, o dersin notlarını ve kaynaklarını kullanabilir. Bu öğretmene daha çok değer katacaktır.dokuman.jpeg

- Dersleri sadece spontane ders şeklinde işlememelidir. Öğrencinin derse olan ilgi ve odağına göre, ara verilecek zamanı, esprileri, muhabbetleri güzel ayarlamalı ve öğrencinin sıkılmadan dersi takip etmesi sağlanmalıdır.
espiri.jpg


- Ders sonralarında, veliye derslerle alakalı raporlar sunulmalıdır. Bu hem öğrencinin daha iyi olmasını sağlayacaktır, hem de velinin sizin ilgili bir öğretmen olduğunu görmesini sağlayacaktır.
rapor.jpeg


Bu ve benzeri maddeleri, öğretmenler daha dikkatli daha planlı yapmaları halinde, özel ders konusunda uzman ve kaliteli olacaklardır. Unutmayın ki, özel ders bir ticaret olarak görülmemelidir. Öğrencilere aktaracağımız sevgi, saygı, hedef ve vizyon doğrultusunda zaten kazanç bize gelecektir.

Eğer sizde ilk defa özel ders vermeye başlıyorsanız yukarıdaki kriterleri dikkatli bir şekilde yaptığınız da kısa süre de belli bir seviyeye geldiğinizi göreceksiniz.

Saygılarımla.

Sefa Özdeniz - Matematik Öğretmeni

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
8
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ayşe
Eyl 24, 2017
Merhabalar, ben yıldız teknik üniversitesinde okuyorum ilk defa özel ders vereceğim, sitenizi takip ediyor ve bu alanda çok faydasını görüyorum. Teşekkür ederim
Mehmet
Kas 10, 2017
istanbul avrupa yakasında özel ders vermekteyim. Yeni başlangıç yaptım ders almak isteyen kişiler ulaşabilirler.
emine
Şub 16, 2018
iyi gunler bn ankara dikmen de oturuyom lise mezunu yum iki tane ogrencim var 1ve 4 siniflarda bu sinif araliginda kisiye ders vermek istiyorum
Faruk
Nis 29, 2018
Merhaba İzmir Alsancak’ta ilkokul takviye üzerine ders veriyorum. Bu alanda ders istynler ulsabilrler
Aliye
Ara 17, 2018
Merhaba, ben ingilisce öğretmenim. Rusiya'da bitirdim üniversite'ni kirmizi diplomayla. 3 sene devlet okulunda çaliştim ve devlet sertifikasyon'u kazandim. 7 senedir özel dersler veriyorum. Özel ders almak isteyenler buyursun. Herşey için teşekkür ederim.
gulhan
Şub 2, 2019
Merhabalar,ben İ.T.Ü Fizik Mühendisliği mezunuyum.İlkokul,ortaokul ve lise grubu öğrencilere özel ders vermekteyim.Özel ders almak isteyenler bana ulaşabilir.
Zeynep
Nis 14, 2019
Merhabalar parayı öğrenciden almak doğru mudur sizce
Mukaddes
Haz 18, 2019
Merhaba daha önce çok özel ders verdim ancak şimdi 8.sınıfta 9.sınıfa gececek olan bir öğrenciye ders vereceğim ne anlatılır bilemedim