Yaz Tatilinde Gidilmesi Gereken 10 Yer

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2975
Yaz Tatilinde Gidilmesi Gereken 10 Yer
Y az tatilinde herkesin mutlaka gidip görmesi gereken 10 yer ve nedenleri.

1 - İSTANBUL 

Medeniyetler beşiği denilince akla şüphesiz gelen ilk şehirdir, İstanbul. Bulunduğu coğrafik ve jeopolitik konumu itibariyle yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hemen her köşesinde tarihi miraslarına rastlayabileceğimiz şehir, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan tek konum olmasıyla da ayrıcalıklıdır.
Kız Kulesi, Rumeli Hisarı, Boğaz Köprüsü, Çırağan Sarayı, Gülhane Parkı, Şile, Ağva, Fatih, Eyüp Sultan, Sultan Ahmet, Süleymaniye, Topkapı Sarayı, Minyatürk, tüm müzeler gezip görülecek yerler arasındadır.

2 - BODRUM 

Ege’nin inci ve yaz aylarında turistler tarafından en çok tercih edilen yerler arasından Bodrum’da tatil düşünenlerin mutlaka uğraması gereken yerler şunlardır :
Teknelerin en sık tercih ettiği koylar arasında olan Oraklar, şirin bir tatil kasabası olma yönüyle bilinen Torba, güzelliğiyle büyüleyen sahile sahip Yalıkavak, renkli akşamlarıyla bilinen Gümbet, flamingoları ve birçok kuş türüne ev sahipliği yapmasıyla görenleri büyüleyen Tuzla Kuş Cenneti, türkülere konu olan Bitez Yalısı ve Bodrum Kalesi.


3 - CUNDA ADASI 

Nüfusunun büyük çoğunluğu Midilli ve Girit Adasından göç eden Türklerden oluşan Cunda Adası, bulunduğu konumda tam 22 adadan yerleşimin olduğu tek yerdir. Ayvalık’a yakın olmasına rağmen, gezip görülecek yerler arasında Ayvalık’ı sollamaktadır. Peki Cunda’yı keşfe nelerden başlanmalı;

Cunda Adası, Aşıklar Tepesi (Sevim&Necdet Kent Kitaplığı, Panaya Kilisesi), Rahmi Koç Müzesi, Tımarhane Adası, Cunda Çarşısı, Taş Kahve, Despot Evi, Ayvalık Merkez, Ayışığı Manastırı gezinizi renklendirecek yerler arasındadır.

4 - ERDEK 

Balıkesir’in şirin bir ilçesi olan Erdek, Türk ve Rum tarihi dokunuşlarıyla biçimlenmiş kültürü, Kyzikos antik kenti ve Kapıdağ’ın eşsiz manzarası ile birlikte unutulmaz bir tatil fırsatı sunarken gezinize Zeytinli Ada, Avşa Adası, Plajlar, Marmara Adası, Seyitgazi Tepesi ile de zenginleştirebilirsiniz.

5 - İZMİR 

Ege’nin incisi, Türkiyenin en büyük üçüncü şehri ve büyük bir fuar merkezi olması sebebiyle yaz tatillerinde tatilcilerin uğrak yerleri arasındadır. Antik çağların en ünlü yerleşimleri arasında yer alan Efes’le başlayabileceğiniz gezinize Göztepe, Alsancak, Kordon, Konak, Kemeraltı, Teleferik (Bornova), Saat Kulesi , Ege Üniversitesi, Pasaport, Kızlarağası Hanı, Tarihi Asansör, Dario Moreno Sokağı, Lokma Sırası, Şirince, Alaçatı ve Çeşme ile devam edebilirsiniz.

6 - ÇANAKKALE 

Türk milletine bıraktığı tarihi konu ve mirasıyla bildiğimiz Çanakkale, İstanbul ile birlikte iki kıtada toğrağı olması ile de dikkat çeken bir şehirdir. Kilitbahir Kalesi, Conkbayırı, Anafartalar, Aynalı Çarşı, Dardanos Plajı, Asos Antik Şehri, Gelibolu Yarımadası, Bozcaada, Gökçeada, Onbaşı Seyit Anıtı, Kazdağı Milli Parkı, Kordon, Biga; bu şehrin tarihine ve güzelliğine şahitlik yapmak isteyeceklerin görmeleri gereken yerler arasında yerini alır.

7 - MERSİN 

Torosların eteğine kurulan Akdenizin incisi Mersin, bir yanı serin Toros yaylaları, bir yanı eşssiz bir maviliğe sahip deniziyle kendisine hayran bırakan bir şehrimizdir. Şehir merkezinde hala kalıntılarını taşıyan antik kent, Cennet-Cehennem Mağaraları, Kanlıdivane, Aynalı Göl, efsanesi dilden dile aktarılan Kız Kalesi, UNESCO tarafından dünyanın en güzel 13. Koyu seçilen Tisan yarımadası, Deniz Müzesi, Eshab-ı Keyf, Gözne Kalesi yediden yetmişe herkesin gezip görmesi gereken yerler arasındadır.


8 - TRABZON 

Karadeniz deyince akla gelince akla gelecek ilk şehirlerden biridir Trabzon.. Geçmişte Rumlara ev sahipliği yapması münasebetiyle bugün hala şehir merkezinde Rumlara ait tarihi kalıntılara rastlanmaktadır. Bulunduğu konum itibariyle dört mevsim yağış alsa da sahip olduğu yeşil bitki örtüsü şehrin rengini hep canlı tutmaya yetmiştir.

Atatürk Köşkü, kahvaltısı ile meşhur Ayasofya Müzesi, yeşilliği ile görenleri kendine hayran bırakan Uzungöl, Sümela Manastırı, Sera Gölü, Çal Mağarası, Trabzon Müzesi, Hıdırnebi Yaylası, Haldizen Yaylası; bu şehre yolu düşen herkesin görmesi gereken yerler arasındadır.

9 - ANKARA 

Türkiye’nin en büyük ikinci şehri olmakla beraber tarihte birçok önemli olaylara ev sahipliği yapması nedeniyle oldukça zengin bir mirasa sahiptir. TBMM’nin burada kurulması, ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kabri (Anıtkabir), sahip olduğu birbirinden büyük ve kaliteli eğitim anlayışıyla bilinen üniversiteler (ODTÜ, Hacettepe, Bilkent vb.) ve şehrin trafiğini ve yoğunluğunu unutturacak sayısız parklar, mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin başında gelirken bunlar içerisinden Altınpark-Feza Gürsey Bilim Merkezi şüphesiz en dikkat çekecek park olma özelliğini taşır.

10 - BURSA 

Yeşilliği ve tarihi ile şiirlere konu olan Bursa’yı keşfetmek isteyenlerin mutlaka gezip görmesi gereken yerler arasında; Koza Han, Cumalıkızık, Saltanat Kapısı, Yeşil Türbe, Tophane, Suuçtu Şelalesi, kış turizminde önemli bir yere sahip olan Uludağ, Irgandı Köprüsü, Tirilye, Ulu Cami, Cumhuriyet Caddesi, Zafer Plaza, Uluabat Gölü yer alır.

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul