Hata ve Yanlış

Hata ve Yanlış
Hakan Bahadır Polat P.
Öğretmen Seçimi
Oca 20, 2018
2037

Hayat zaten kocaman bir başlıktır. Hayatınız ise alt başlıklardan oluşur. Ve bu alt başlıklar size yön verir. Bu alt başlıkların en önemlisi yaptığınız tercihlerden oluşur. Bu tercihler de size kimi zaman kaybettireceği gibi kimi zaman da kazandıracaktır. Hataların telafisi vardır, ama yanlışların yoktur.

Bir şeyi bilmeden yapmak yada seçmenin getirtiği kaybetmişlik, hatadır ve bunun telafisi vardır. Ama kaybedeceğinizi bilerek yapmak ve bilerek seçmenin getirdiği kaybetmişlik, yanlıştır ve telafisi yoktur. İşte bu yüzden tercih yapacağınız konu başlığı ne olursa olsun ince eleyip sık dokumak gerekir.

Tercihinizin sizin için faydalı ve faydasız taraflarını iyi analiz etmeli ve size kısa yada uzun vade'de ne tür kazanımlar getireceğini düşünmelisiniz. Bir şirket patronu olarak çalışanlarınızın müşteriler ile doğru ve etkili iletişimler kurmasını isteyebilirsiniz. Yada bir şirket çalışanı olarak üst yönetime yapacağınız bir sunumu en iyi şekil de yapmak isteyebilirsiniz.

Peki tam olarak bunu gerçekleştirebilecek donanıma sahip misiniz? Yeterli olup olmadığınızın sorusunu kendinize sorduktan sonra, iyi bir eğitimci ile bir araya gelebilir ve eksikleri yada fazlalıkları gözden geçirebilirsiniz. İşte tam bu nokta da öğretmen seçiminiz devreye giriyor.

Öğretmen yada eğitimci farketmez. Eğitimciden ne isteyeceksiniz, eğitimci size neler kazandıracak sorusu önemli bir sorudur. Size neler kazandıracak? Sizi yeterince iyi anlıyor mu? Sorularınıza tatmin edici cevaplar alabiliyor musunuz? Anlamadığınız noktaları size aynı örnekle değil'de bir başka örnekle anlatabiliyor mu?

Özel ders bitiminde neler yaptığınızın özetini anlattıktan sonra, size tavsiyeler verip, bir sonra ki ders için hangi konu da hazırlık yapacağınızı dile getiriyor mu? Ders saatleri dışında, acil durumlarda bilginizi teyit edebilmek için eğitimciye telefon yoluyla ulaşabiliyor musunuz?

Eğitim bittikten sonra, eğitimciyi bir başka kişiye tavsiye edecek kadar memnun kaldınız mı? İşte bu yüzden öğretmen seçiminizin ne kadar doğru bir seçim olduğu anlayabilmek için, ancak bu sorulara EVET yanıtını verebiliyorsanız yerinde bir öğretmen seçimi yapmışsınız demektir. Ve öğretmen eminim sizi başarıya ulaştıracaktır.


Bir önceki yazımız olan "En büyük Risk, Risk Almamaktır!" başlıklı makalemizde "ÖZEL DERS ALANI"NIN özel ders vermek isteyen eğitimcilere ve ders almak isteyenlere ne gibi avantajları olduğu ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır